روند صعودی نفت ازسرگرفته شد

روند صعودی نفت ازسرگرفته شد
نفت در معاملات روز دوشنبه با ارزیابی بازار از گستردگی پیامدهای یخبندان گسترده در تگزاس و ایالتهای دیگر تولیدکننده انرژی آمریکا، روند صعودی خود را ازسرگرفت.

نفت در معاملات روز دوشنبه با ارزیابی بازار از گستردگی پیامدهای یخبندان گسترده در تگزاس و ایالتهای دیگر تولیدکننده انرژی آمریکا، روند صعودی خود را ازسرگرفت.

به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در آوریل با ۱.۳ درصد افزایش، به ۶۳ دلار و ۷۵ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات برنت در روزهای پنج شنبه و جمعه بیش از دو درصد سقوط کرده بود.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در مارس ۱.۲ درصد افزایش یافت و به ۵۹ دلار و ۹۶ سنت در هر بشکه رسید. بهای این معاملات روز جمعه ۲.۱ درصد ریزش کرده بود. معاملات تحویل آوریل با ۱.۲ درصد افزایش، به ۵۹ دلار و ۹۶ سنت رسید.

معاملات نفت اواخر هفته گذشته در واکنش به ازسرگیری آهسته تولید نفت آمریکا که پس از کاهش شدید دما سقوط کرده بود، با کاهش روبرو شد. سرمایه بی سابقه هفته گذشته در تگزاس و ایالتهای دیگر آمریکا باعث سقوط چهار میلیون بشکه در روز تولید نفت و ۲۱ میلیارد فوت مکعب گاز طبیعی این کشور شد.

ازسرگیری فعالیت میادین نفتی در تگزاس و ایالتها دیگر چند روز زمان خواهد برد. پالایشگاههای منطقه گلف کاست هم در حال ارزیابی خسارات وارده بر اثر برودت شدید هوا بر تاسیساتشان هستند و به گفته تحلیلگران، ازسرگیری عمده فعالیتهایشان ممکن است سه هفته زمان ببرد و فشار اندک آب و قطعی برق و گاز مانع ازسرگیری فعالیتهای آنها شده است.

بهبود قوی از شیوع ویروس کرونا قیمتها را روز چهارشنبه به بالاترین حد در بیش از یک سال اخیر رسانده بود و گلدمن ساکس پیش بینی کرد روند صعودی قیمتها با سبقت گرفتن رشد تقاضا نسبت به عرضه از سوی اوپک پلاس، نفت شیل آمریکا و ایران، شتاب خواهد گرفت.

در این بین، عربستان سعودی و روسیه در آستانه نشست هفته آینده اوپک پلاس در خصوص افزودن عرضه بیشتر نفت به بازار در آوریل اختلاف نظر دارند. به گفته نمایندگان اوپک پلاس، عربستان سعودی می خواهد محدودیت عرضه را حفظ کند اما مسکو اعلام کرده که مایل به ادامه افزایش تولید است.

نفت خام تحت تاثیر اعلام کاهش تولید یکجانبه عربستان سعودی به میزان یک میلیون بشکه در روز در ماههای فوریه و مارس، از ابتدای سال ۲۰۲۱ تاکنون بیش از ۲۰ درصد رشد قیمت داشته است.

وارن پاترسون، مدیر استراتژی کالا در ING بانک گفت: قیمتهای نفت احتمالا در طول هفته آینده نوسان بیشتری پیدا خواهند کرد  زیرا بازار شفافیت بیشتری درباره این که ظرفیت پالایش نفت آمریکا چقدر سریع احیا می شود پیدا خواهد کرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، گلدمن ساکس برآورد خود از قیمت نفت را بالا برد و اکنون انتظار دارد قیمت هر بشکه نفت برنت در سه ماهه دوم به ۷۰ دلار و در سه ماهه سوم به ۷۵ دلار صعود کند که ۱۰ دلار بالاتر از پیش بینی قبلی این بانک سرمایه گذاری است. این بانک اعلام کرد مصرف تا اواخر ژوییه به سطح پیش از شیوع ویروس کرونا بازخواهد گشت و تولید از سوی تولیدکنندگان بزرگ در برابر رشد قیمتها تا حدود زیادی غیرقابل انعطاف می ماند.

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا
  ۴ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴:۵۴ قبل از ظهر
برچسب ها:
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد