مالیات طلا؛ راهکار حذف دلار از اقتصاد روسیه

مالیات طلا؛ راهکار حذف دلار از اقتصاد روسیه
روسیه با برداشتن مالیات بر خرید طلا می‌تواند دلار را از اقتصاد حذف کند.

روسیه با برداشتن مالیات بر خرید طلا می‌تواند دلار را از اقتصاد حذف کند. ولنتین کاتاسونوف، استاد اقتصاد روسی، می‌گوید:‌ روسیه می‌تواند با برداشتن یک قدم ساده به هدف خود در حذف دلار از اقتصادش برسد. وی می‌گوید دولت این کشور با برداشتن یک قدم ساده می‌تواند هدف خود را در حذف دلار از اقتصاد محقق کند.

وی می‌گوید: تنها کاری که کرملین باید انجام دهد این است که مالیات بر خرید طلا را بردارد. در صورتی که ۲۰درصد مالیات ارزش افزوده از خرید طلا حذف شود، مردم به سمت تبدیل دلارهای خود به طلا خواهند رفت. وی مدعی شد که این اقدام در نهایت باعث خواهد شد پرچم دلار از اقتصاد روسیه پایین کشیده شود. البته این استاد اقتصاد می‌گوید: از آنجا که حذف مالیات ارزش افزوده خرید طلا باعث خواهد شد تا درآمد دولت فدرال کاهش یابد، احتمالا وزارت اقتصاد این کشور با این اقدام مخالفت خواهد کرد.

با این حال کاتاسونوف می‌گوید این خیلی دلیل موجهی نیست؛ چراکه در حال حاضر میزان خرید طلا آنقدر نیست که حذف مالیات ارزش افزوده آن بتواند تاثیر قابل‌توجهی در پایین آمدن درآمد و بودجه فدرال داشته باشد. به گفته این کارشناس اقتصادی؛ در صورتی که فضا برای سرمایه‌گذاری در طلا مهیا شود، مردم روسیه سرمایه‌گذاری در دلار را متوقف خواهند کرد. این مساله می‌تواند به شکلی دومینووار در دیگر کشورها نیز اجرا شده و سلطه دلار بر بازار جهانی را متزلزل کند.
 

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۹:۱۳:۷ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد