روند صعودی نفت ترمز برید

روند صعودی نفت ترمز برید
قیمت نفت روز جمعه در پی گزارش اشتغال ماهانه قویتر از حد انتظار در آمریکا و تصمیم اوپک و متحدانش برای عدم افزایش تولید، بیش از سه درصد صعود کرد و به بالاترین حد در بیش از یک سال اخیر رسید.

قیمت نفت روز جمعه در پی گزارش اشتغال ماهانه قویتر از حد انتظار در آمریکا و تصمیم اوپک و متحدانش برای عدم افزایش تولید، بیش از سه درصد صعود کرد و به بالاترین حد در بیش از یک سال اخیر رسید.

بهای معاملات نفت برنت دو دلار و ۶۲ سنت معادل ۳.۹ درصد افزایش یافت و در ۶۹ دلار و ۳۶ سنت در هر بشکه بسته شد. قیمت اواسط معاملات نفت برنت، بالاترین قیمت از ژانویه سال ۲۰۲۰ بود.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا دو دلار و ۲۶ سنت معادل ۴.۲ درصد افزایش یافت و در ۶۶ دلار و ۰۹ سنت در هر بشکه بسته شد.

برای کل هفته، بهای نفت برنت ۵.۲ درصد رشد کرد که هفتمین رشد هفتگی متوالی بود و شاخص وست تگزاس اینترمدیت پس از رشد چهار درصدی در هفته پیش، حدود ۷.۴ درصد افزایش نشان داد.

هر دو شاخص روز پنج شنبه پس از این که وزیران گروه اوپک پلاس ادامه محدودیت عرضه فعلی را در آوریل تصویب کردند و تنها روسیه و قزاقستان اجازه یافتند تولیدشان را اندکی افزایش دهند، بیش از چهار درصد صعود کردند.

جیووانی استونو، تحلیلگر نفت موسسه یو بی اس اظهار کرد وزیران اوپک پلاس برای اتخاذ یک رویکرد محتاطانه و افزایش تولید به میزان ۱۵۰ هزار بشکه در روز در آوریل توافق کردند در حالی که بازار افزایش تولید ۱.۵ میلیون بشکه در روز را از سوی این گروه پیش بینی کرده بود

سرمایه گذاران از این که عربستان سعودی با وجود افزایش قیمت نفت در دو ماه گذشته، تصمیم گرفت کاهش تولید داوطلبانه یک میلیون بشکه در روز را به مدت یک ماه دیگر در آوریل ادامه دهد، متعجب شدند.

در پی تصمیم اوپک پلاس، برخی از پیش بینی کنندگان، انتظارات قیمتی خود را مورد بازبینی قرار داده و بالاتر بردند.

گلدمن ساکس پیش بینی قیمت هر بشکه نفت برنت در سه ماهه دوم و سه ماهه سوم را پنج دلار افزایش داد و به ترتیب ۷۵ دلار و ۸۰ دلار اعلام کرد. یو بی اس هم پیش بینی کرد قیمت هر بشکه نفت برنت در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ به ۷۵ دلار و وست تگزاس اینترمدیت به ۷۲ دلار می رسد.

عامل دیگری که از رشد قیمتها پشتیبانی کرد، انتشار گزارشی بود که نشان داد اقتصاد آمریکا بسیار بیشتر از میزانی که پیش بینی شده بود در فوریه اشتغال ایجاد کرده است.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA اظهار کرد: گزارش اشتغال غیرکشاورزی نشان داد آمریکایی ها به رفتار پیش از دوران پاندمی نزدیکتر شده اند و این امر به تقاضای بیشتر برای نفت کمک خواهد کرد.

معامله گران خاطرنشان کردند رشد دلار که به بالاترین حد از نوامبر صعود کرد، رشد قیمتهای نفت را محدود کرد. دلار قویتر معاملات نفت را که به این ارز قیمت گذاری می شود برای خریداران غیرآمریکایی گرانتر می کند.

با این حال تحلیلگران و معامله گران هشدار دادند که فروش کند معاملات فیزیکی نفت و احیای پیش بینی نشده تقاضا تا سه ماهه سوم به معنای آن است که صعود نفت تضمین شده نیست.

هان فان کلیف، اقتصاددان ارشد انرژی در بانک ABN Amro اظهار کرد: بازار نشان می دهد که محدودیت عرضه وجود ندارد. بنابراین ما همچنان بر این باوریم که ریسک قیمت عمدتا نزولی است و قیمت فعلی بیش از حد افزایش داشته است.

در این بین، هند که سومین واردکننده و مصرف کننده بزرگ نفت در جهان است، هشدار داد تصمیم اوپک پلاس برای ادامه محدودیت عرضه با وجود افزایش قیمتها، روند احیای اقتصادی در برخی از کشورها را تهدید می کند. دارمندرا پرادهان، وزیر نفت و گاز طبیعی هند به رویترز گفت: به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای مصرف کننده نفت هند نگران است که چنین اقداماتی که از سوی کشورهای تولیدکننده دنبال می شود، احیای مبتنی بر مصرف را تضعیف کرده و به مصرف کنندگان به خصوص در بازار حساس به قیمت ما آسیب بزند.

بر اساس گزارش رویترز، احیای قیمت نفت به سطح پیش از شیوع ویروس کرونا همچنین باعث افزایش شمار دکلهای حفاری نفت آمریکا شد. شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز اعلام کرد شمار دکلهای حفاری نفت برای ششمین ماه متوالی افزایش یافته است. شمار دکلهای حفاری نفت و گاز آمریکا هفته گذشته، با یک حلقه افزایش، به ۴۰۳ حلقه رسید. با این حال ۳۹۰ حلقه کمتر از مدت مشابه سال گذشته است.

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا
  ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۷:۱۵:۲۰ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد