حلقه ازدواج در ایران در کدام دست است؟ تاریخچه حلقه ازدواج

حلقه ازدواج در ایران در کدام دست است؟ تاریخچه حلقه ازدواج
آیا تا کنون به تاریخچه حلقه ازدواج در تاریخ و ایران فکر کرده اید؟ حلقه ازدواج در ایران در کدام دست است؟ حلقه ازدواج در ایران در دست چپ انداخته می شود.

مهمترین مشخصه یک زوج متأهل در دست داشتن حلقه ازدواج است، اما حلقه ازدواج در ایران در کدام دست است؟ یکی از مرسومات ازدواج قبل از انجام مراسم عقد یا ازدواج هم خرید حلقه ازدواج است، انتخاب حلقه ازدواج زنانه و مردانه باتوجه‌به طراحی حلقه‌ها و با سلیقه عروس و داماد صورت می‌گیرد به همین بهانه نگاهی به سنت خرید و استفاده از حلقه خواهیم داشت، اینکه این سنت از کجا آغاز شده است و چرا هنوز هم پابرجا است.

نگاهی به ریشه تاریخی حلقه ازدواج

در تمام ادیان و سنت‌های الهی و فرهنگ و رسوم در کشورهای مختلف استفاده از حلقه ازدواج در زمان عقد مشترک است از طرفی خرید طلا و جواهر برای عروس و داماد یک رسم است که در سنن مختلف دارای تفاوت‌هایی است، اما حلقه ازدواج را می‌توان در تمام سنن و آیین‌ها مشاهده کرد.

طبق شواهد باستانی استفاده از حلقه ازدواج به ماقبل تاریخ بازمی‌گردد، اولین حلقه‌های باستانی در واقع تکه‌هایی از گیاهان یا گل‌ها بودند که در ابتدای مراسم عقد به مچ دست عروس بسته می‌شد تا طبق عقاید باستانی روح او از ازدواج فرار نکند، بعد از پایان مراسم تکه‌ای از این گیاه را به انگشت عروس می‌بستند که نشان از ازدواج کردن او بوده است. برای اینکه ماندگاری این حلقه بیشتر شود کم کم تغییرات آن از گیاه به چرم، استخوان، عاج و نهایتاً حلقه‌هایی از فلزات گران‌بها شکل گرفت. طبق مطالعات مصریان باستان اولین کسانی بودند که از حلقه ازدواج استفاده کرده‌اند.

تاریخچه حلقه ازدواج


در مصر باستان حلقه دایره‌ای شکل نمادی از عشق بی‌پایان بود، ضمن اینکه دایره به معنای دروازه‌ای برای ورود به دنیای ابدیت در مصر باستان تلقی می‌شود، این به آن معنا است که عشق و تعهد زن و مرد بی‌پایان و تا دنیای دیگر ادامه خواهد داشت. به همین دلیل استفاده از حلقه‌های چرم میان عوام و حلقه‌های طلا و نقره در میان اشراف کاملاً رایج بود.

انگشت حلقه کدام است؟

در یک تحقیق باستانی مشخص شده است که رومیان کسانی بودند که استفاده از حلقه را در انگشت انگشتر یا حلقه به کار بردند، آنها معتقد بودند که یک رگ مستقیماً از این انگشت به قلب می‌رود و همین امر باعث شد که تا به امروز این انگشت (انگشت چهارم دست چپ) را با عنوان انگشت حلقه شناخته شود و همین طورکه می دانید حلقه ازدواج در ایران نیز در انگشت حلقه استفاده می شود.

نکته مهم: برای اینکه بدانید تاریخچه حلقه ازدواج از چه زمانی است؟می‌توانید مقاله زیر را بخوانید

نگاهی به مدل حلقه ازدواج در دوره‌های مختلف تاریخی

حلقه‌های ازدواج در تمام دوران تاریخ دچار تغییر و تحولات بسیاری شده‌اند، در قرون‌وسطی روی حلقه ازدواج مردانه عکس زن و روی حلقه ازدواج زنانه عکس مرد حکاکی می‌شد، با رسمی شدن دین مسیحیت این چهره‌ها نشان کفر معرفی شدند و به‌جای آن از نماد صلیب یا چهره عیسی مسیح به‌عنوان نماد برکت در حلقه‌های ازدواج استفاده شد.

 حکاکی عکس بر روی حلقه ازدواج


ایرلندی‌ها سعی کردند که یک پیام رمزی را روی حلقه‌های ازدواج حک کنند، کم کم این پیام خصوصی به‌جای روی حلقه به داخل حلقه‌ها راه یافت و از دیده‌ها پنهان شد و به‌عنوان رمزی میان زن و شوهر باقی ماند. این سنت این روزها بسیار ترند است و در خرید حلقه ازدواج می‌توانید پیام یا عبارت موردنظر خود را جهت حکاکی در داخل حلقه به فروشنده سفارش دهید.

اولین حلقه مزین به الماس متعلق به قرن 15 میلادی و در ایتالیا کشف شده است، روی حلقه‌های کشف شده عبارت " دو اراده، دو قلب و دو احساس در یک ازدواج درخشان مثل الماس" حک شده است. درواقع استفاده از الماس در حلقه‌های ازدواج به دلیل استحکام بسیار بالای این سنگ جواهر و نشان از استحکام و ابدی بودن پیوند زناشویی است.

اولین حلقه ازدواج الماس


استفاده از حلقه‌های مزین به الماس به‌عنوان حلقه ازدواج زنانه در دهه 1940 میلادی شکل گرفت، ضمن اینکه استخراج معادن الماس در قاره افریقا و استفاده از دستگاه‌های برش الماس به اشکال مختلف باعث شد که الماس با قیمت مقرون به‌صرفه‌تری نسبت به گذشته‌های دور در اختیاران دوستداران جواهر قرار گیرد.
الماس هنوز هم یکی از مهم‌ترین سنگ‌های جواهر در ساخت حلقه ازدواج زنانه و مردانه در دنیا محسوب می‌شود در میان اشراف و سلبریتی‌ها می‌توان حلقه‌های ازدواج جواهر با سنگ‌های بسیار بزرگ و ارزشمند را مشاهده کرد، معروف‌ترین حلقه ازدواج مزین به الماس حلقه ازدواج الیزابت تیلور است که سنگ الماسی به وزن 29.5 قیراط روی آن سوار شده است.

حلقه ازدواج الیزابت تیلور

حلقه ازدواج مردانه
طبق مشاهدات باستانی استفاده از حلقه ازدواج برای مردان نیز رایج بوده است، با این حال استفاده مردان از حلقه در امریکا قدمت خیلی طولانی ندارد، گفته می‌شود که استفاده مردان از حلقه ازدواج در جنگ جهانی دوم رواج بیشتری پیدا کرد، در واقع سربازان در میدان جنگ در زمان دور بودن از همسرانشان با دست کردن حلقه ازدواج دلتنگی خود و وفاداری به همسرشان را نشان می‌دادند. با پایان یافتن جنگ جهانی استفاده از حلقه‌های مردانه در میان مردان محبوبیت بیشتری پیدا کرد و استفاده از
حلقه‌های ازدواج مردانه به شکل امروزی رواج یافت.

راهنمای انتخاب حلقه ازدواج

حال که با پیشینه تاریخی حلقه ازدواج آشنا شدیم نوبت به انتخاب آن می‌رسد، همان‌طور که گفتیم انتخاب مدل حلقه ازدواج یکی از چالش‌برانگیزترین رسومات در مراسم ازدواج محسوب می‌شود. در این بخش شما را با انواع مدل حلقه‌های ازدواج آشنا می‌کنیم.

مدل حلقه ست ازدواج


1. حلقه‌های ست ازدواج

در سال‌های اخیر استفاده از حلقه ازدواج ست بسیار محبوب شده است، این حلقه‌ها با طراحی کاملاً یکسان یا در نهایت مشابه برای زن و مرد ساخته می‌شوند، به همین دلیل طراحی این مدل حلقه‌های ازدواج اکثراً به شکل اسپرت بوده و طراحی ساده‌ای دارند. گاهی اوقات برای افزایش زیبایی و ظرافت از نگین‌های جواهر به‌صورت تک تخمه یا ردیفی از سنگ‌های جواهر روی حلقه‌ها استفاده می‌شود. باید در نظر داشته باشید که هرچه تعداد سنگ جواهر روی حلقه‌ها بیشتر باشد ارزش قیمتی آن نیز بیشتر خواهد بود.

2. حلقه‌های ازدواج نگین‌دار

گزینه دیگری که زوج‌های جوان در انتخاب حلقه پیش رو دارند استفاده از حلقه‌های ازدواج با طراحی زنانه و مردانه است، حلقه‌های ازدواج زنانه معمولاً بسیار ظریف‌تر از حلقه‌های مردانه طراحی می‌شوند، همچنین هیچ قانونی برای استفاده از نگین‌های جواهر خاص یا تک‌رنگ برای حلقه‌ها وجود ندارد، بنابراین شما می‌توانید حلقه ازدواج خود را با سنگ جواهر دلخواهتان سفارش دهید.
حلقه ازدواج مردانه معمولاً طراحی کلاسیک دارد، بزرگ‌تر و پهن‌تر از حلقه‌های زنانه طراحی می‌شوند و استفاده از رنگ‌هایی چون برلیان یا یاقوت کبود در آنها مرسوم‌تر است.

3. حلقه ازدواج بدون سنگ جواهر

قرار نیست که حتماً حلقه ازدواج شما همراه با سنگ جواهر باشد، می‌توان از حلقه‌های بدون نگین هم به‌عنوان حلقه ازدواج استفاده کرد. این حلقه‌ها معمولاً به شکل تراش‌خورده یا ساده طراحی می‌شوند، ازآنجایی‌که جواهری در ساخت آنها استفاده نشده است قیمت مقرون به مرفه‌تری دارند و نگهداری از آنها ساده‌تر است.

انتخاب رینگ طلا به‌عنوان حلقه ازدواج

بسیاری از زوج‌های جوان با ایده‌های مینیمالیستی سعی می‌کنند حلقه‌هایی با طراحی ساده انتخاب کنند، ضمن اینکه استفاده از این حلقه‌ها به شکل روزمره نیز اشکالی نداشته و نیاز به مراقبت خاصی ندارند، گاهی تاریخ ازدواج یا اسم زوجین داخل این رنگ‌های ساده حکاکی می‌شود و آن را کمی خاص‌تر می‌کند. درهرصورت استفاده از این شکل حلقه ازدواج در میان زوج‌های جوان بسیار رایج است.

انتخاب رنگ حلقه طلا

یکی دیگر از چالش‌های پیش روی زوج‌های جوان در زمان خرید حلقه انتخاب رنگ آن است، در حال حاضر طلا با رنگ‌های طلایی، سفید و رزگلد در بازار وجود دارد، اما اینکه حلقه ازدواج شما چه رنگی باشد به دو موضوع بستگی دارد اول هارمونی رنگ طلا با سنگ جواهری که انتخاب می‌کنید و نکته مهم بعدی انتخاب رنگ طلا باتوجه به تناژ رنگی پوست دست شما است. 

معمولاً طلاهای زرد روی پوست سفید و گندمی نمای بیشتری دارند و افراد سبزه بهتر است از طلای سفید استفاده کنند، رنگ رزگلد یک رنگ کاملاً منحصربه‌فرد است که می‌تواند یک انتخاب متفاوت برای افراد باشد. درهرصورت باید بدانید که قانونی برای انتخاب رنگ طلا وجود ندارد و بیشتر یک امر سلیقه‌ای است.

کلام آخر
یک نکته مهم را هرگز فراموش نکنید و آن این است که حلقه ازدواج نشان تعهد و عشق شما در زندگی است، بنابراین ارزش این را دارد که زمانی را برای انتخاب مدل حلقه ازدواج و یا خرید حلقه ازدواج منحصربه‌فرد و زیبا صرف کنید، شما باید در تمام طول عمر خود این حلقه را در دست داشته باشید پس سعی کنید محصولی را انتخاب کنید که از نظر طراحی، ارزش و زیبایی شما را برای یک عمر راضی نگه دارد.

منبع خبر: تهیه و ترجمه : سایت زر
  ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۵:۱ بعد از ظهر

شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد