آمار اشتغال آمریکا طلای جهانی را بالا کشاند

آمار اشتغال آمریکا طلای جهانی را بالا کشاند
طلای جهانی با رسیدن اخبار امیدوارکننده بهبود اقتصادی از سمت آمریکا، دوباره صعودی شد. فلز زرد با آغاز هفته کاری توانست روند صعودی خود طی دو روز اخیر کاری را حفظ کند. گزارش نیروی کار شاغل و نرخ بیکاری در ایالات‌متحده که نشان از کاهش نرخ بیکاری به زیر ۱۰ درصد از ماه مارس ۲۰۲۰ دارد امیدها را برای بازگشت اقتصاد به دوران پیش از کرونا بیش از پیش زنده کرد. بازارها نیز در واکنش به این امر روند خوبی را از خود به‌جا گذاشتند.

طلای‌جهانی با کاهش نرخ دلار و بازده اوراق قرضه در میان انبوه داده‌های نیروی کار ایالات‌متحده، نگرانی سرمایه‌گذاران در مورد سیاست‌های پولی را کاهش داد و به فلز زرد کمک کرد تا‌ بار دیگر به سطح هزار و ۸۰۰ دلار افزایش یابد. طلای جهانی‌ روز خود را با قیمت هزار و ۷۸۷ دلار در هر اونس آغاز کرد و در ادامه روز توانست تا‌ هزار و ۷۹۴ دلار نیز پیش برود و در تلاش برای ایجاد ثبات پشت کانال هزار و ۸۰۰ دلاری باشد؛ اما این ناحیه به‌عنوان ناحیه مقاومتی شناخته می‌شود.

کاهش ۲۳/ ۰ درصدی نرخ دلار آمریکایی موجب شد تا‌ شاخص آن به ۲/ ۹۲ واحد برسد و بتواند مسیر صعود را برای طلای جهانی فراهم کند. داده‌های اشتغال ایالات‌متحده نشان داد شرکت‌های آمریکایی در ماه ژوئن بیشترین کارگر را در ۱۰ ماهه گذشته به‌کار گرفته‌اند، اما با این حال نرخ بیکاری بیشتر شده‌است. براساس گزارش روز جمعه وزارت کار ایالات‌متحده، رشد اشتغال در ماه ژوئن جهش بیشتری یافت، چراکه مشاغل با بهبود اقتصاد در حال بازیابی بودند. میزان حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (Non-farm payroll) در ایالات‌متحده که نشان‌دهنده میزان اشتغال در سه حوزه کالاهای اساسی، ساخت و ساز و کارخانجات تولیدی است، ۸۵۰ هزار عدد برای ماه ژوئن افزایش یافته‌است. این میزان از تخمین داوجونز که ۷۰۶ هزار شغل را پیش‌بینی کرده بود بالاتر بود. در ماه می ‌نیز ۵۸۴ هزار اشتغال در این حوزه ایجاد شده بود. این نشان‌دهنده بهبود شرایط اقتصادی ایالات‌متحده در شرایط خوش‌بینی به وضعیت پاندمی است. اما با این حال نرخ بیکاری عدد ۹/ ۵ درصد را به ثبت رساند که از پیش‌بینی ۶/ ۵ درصدی فاصله داشت. افزایش نرخ بیکاری در حالتی رقم خورد که نرخ مشارکت نیروی کار بدون تغییر در ۶/ ۶۱ درصد باقی‌ماند. نرخ واقعی بیکاری نیز‌ با کاهش۴/ ۰ درصدی جمعیت غیرفعال نیروی کار و شاغلان پاره‌وقت، برای اولین‌بار از مارس ۲۰۲۰ به زیر ۱۰ درصد رسید.

سیما شاه، استراتژیست ارشد در  Principal Global Investors، گفت: «از منظر بازار، این یک گزارش مشاغل مثبت است. این پیشرفت احتمالا منعکس‌کننده اندکی کاهش محدودیت‌های عرضه نیروی کار است که منجر به توقف بازارها در ماه‌های اخیر شده‌است. این همچنین می‌تواند نشان‌دهنده حرکت مجدد اقتصاد باشد.»

با داده‌های امیدوارکننده اشتغال آمریکا، اقتصاددانان به دنبال آمار رشد تولید ناخالص داخلی ۱۰ درصدی برای سه ماهه دوم میلادی هستند که این می‌تواند با افزایش آمار واکسیناسیون محقق شده‌باشد. گزارش حقوق و دستمزد وزارت کار ایالات‌متحده باعث شد تا‌ نگرانی سرمایه‌گذاران بازارهای جهانی مبنی‌بر افزایش زودهنگام نرخ بهره فدرال‌رزرو فروکش کند.

در میان افزایش اشتغال‌زایی در ایالات‌متحده، دستمزد نیروی کار نیز تا‌ حدودی افزایش یافت. متوسط درآمد ساعتی، ۳۳/ ۰ درصد نسبت به ماه گذشته و ۶/ ۳ درصد نسبت به پارسال افزایش یافته‌است که هر دو مطابق با برآوردهای داوجونز بود. در میان این اخبار همچنین صورتجلسه آخرین جلسه فدرال‌رزرو که قرار است روز چهارشنبه برگزار شود، می‌تواند دیدگاه سیاست‌گذاران و سرمایه‌گذاران در مورد تورم و سیاست‌های پولی را بیشتر روشن کند و روند حرکت کامودیتی‌ها را مساعد کند.

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا
  ۱۵ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۳:۱:۴۳ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد