بازگشت قیمت طلا به خانه اول

بازگشت قیمت طلا به خانه اول
ماه آگوست برای طلای جهانی پرنوسان بود. فلز زرد که در ماه جولای تقریبا توانسته بود با روند صعودی منطقی خود، قیمت خود را در کانال هزار و ۸۰۰ دلاری تثبیت کند، با رسیدن گزارش اشتغال ۹۴۳ هزار نفری ایالات متحده سقوطی کم سابقه را تجربه کرد.

ماه آگوست برای طلای جهانی پرنوسان بود. فلز زرد که در ماه جولای تقریبا توانسته بود با روند صعودی منطقی خود، قیمت خود را در کانال هزار و ۸۰۰ دلاری تثبیت کند، با رسیدن گزارش اشتغال ۹۴۳ هزار نفری ایالات متحده سقوطی کم سابقه را تجربه کرد. بعد از رسیدن این گزارش، طلا بیش از ۱۰۰ دلار از ارزش خود را از دست داد و برای اولین بار در پنج ماه گذشته به زیر کانال هزار و ۷۰۰ دلاری رسید. در ادامه ماه اما با تعدیل آثار این خبر و رسیدن گزارش‌ها و داده‌های متناقض از اقتصاد ایالات متحده، انتظارات صعودی مجددا افزایش یافت و فلز گران‌بها توانست طی ۲۰ روز این ضرر را جبران کند و به نقطه قیمتی آغازین خود در ابتدای آگوست بازگردد.
کانال 140 دلاری طلا در آگوست
اونس جهانی در ماه آگوست پرنوسان بود، اما در نهایت نزدیک به قیمت ابتدای ماه آرام گرفت. طلا که در ماه جولای تقریبا روندی صعودی را پشت‌سر گذاشت و دو بار تا کانال هزار و 830 دلاری پیشروی کرد، در 10 روز ابتدایی آگوست روندی نسبتا ثابت را در بالای کانال هزار و 800 دلاری داشت. فلز زرد حتی در 10 روز ابتدایی آگوست یک بار توانست تا هزار و 830 دلار نیز پیشروی کند، اما این رشد پایدار نبود. با رسیدن اخبار اشتغال پرقدرت ایالات متحده در انتهای هفته‌‌ اول آگوست، طلا سقوطی کم سابقه را تجربه کرد. گزارش اشتغال وزارت کار ایالات متحده، 943 هزار اشتغال‌زایی را نشان می‌داد که از پیش‌بینی‌ متخصصان با اختلاف زیادی بیشتر بود. نرخ بیکاری نیز با اختلافی 3/ 0 درصدی از پیش‌بینی‌ها نشان از بیکاری 4/ 5 درصد از نیروی کار فعال داشت. از آنجا که طلا در شرایط تورمی به عنوان «پناهگاه امن» برای سرمایه‌گذاران شناخته می‌شود، با رسیدن این گزارش که نشان از بهبود اقتصاد آمریکا داشت، نزولی شد. نزولی کم‌سابقه که منجر به از دست دادن بیش از 100 دلار ارزش طلا شد. در پی این ریزش، طلا از کانال هزار و 800 دلاری مستقیما طی دو روز با افتی 6 درصدی، 110 دلار ارزش خود را از دست داد و برای اولین بار در 5 ماه گذشته به زیر کانال هزار و 700 دلار رسید.  اما در ادامه ماه و تعدیل انتظارات ناشی از این گزارش و همچنین انتشار داده‌های متناقض مثل داده‌های شاخص مدیران خرید، این فلز گران‌بها با سودای جبران این ضرر روند صعودی خود را از سر گرفت و توانست تا لحظه‌ ثبت این گزارش ضرر سرمایه‌گذاران را جبران کند و دوباره به بالای هزار و 800 دلار بازگردد.  بعد از نشست جکسون هول و اظهارات جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، دلار روندی نزولی به خود گرفت. در ادامه این روند، شاخص دلار در روز سه‌شنبه با افتی 24/ 0 درصدی همراه شد و طلا توانست تا بعد‌از‌ظهر این روز در قیمت هزار و 810 دلار معامله شود. در صورتی که طلا بتواند روز سه‌شنبه را بالاتر از این قیمت به اتمام برساند، توانسته در روند یک ماهه خود، برای سرمایه‌گذارانی که در یک ماه اخیر با طلا همراهی کردند، سودی اندک را فراهم کند.
رمزارزها سودآور‌تر از طلا
ماه آگوست برای بازارها، همراه با آغاز صعود مجدد بود. بعد از ریزشی که ارزهای دیجیتال در ماه مه ‌شاهد بودند، فعالان بازار در ماه آگوست توانستند تا بار دیگر روند صعود پرشتاب را در بازار ببیند. بیت‌کوین، بزرگ‌ترین ارز دنیای دیجیتال، در ماه آگوست توانست رشدی 18 درصدی را رقم بزند و برای اولین بار در 3 ماه گذشته به بالای کانال 50‌هزار دلاری بازگردد. این رمزارز در آخرین ساعات ماه آگوست در کانال 47 هزار دلاری در حال معامله بود. اتریوم اما در این ماه برای سرمایه‌گذاران جذابیت‌ بیشتری داشت و با ثبت رشدی 40 دلاری در این ماه به کانال 3 هزار و 400 دلاری بازگشت. کاردانو نیز که اخیرا با اقبال فراوانی روبه‌رو شده است توانست با رشدی 115 دلاری جایگاه سوم بزرگ‌ترین رمزارزها را از بایننس‌کوین بگیرد و با پشت‌سر گذاشتن سقف تاریخی خود برای اولین بار 3 دلار ارزش‌گذاری شود.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۸:۲۹:۱۳ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد