چرا طلا در برابر صعود مقاومت می‌کند؟

چرا طلا در برابر صعود مقاومت می‌کند؟
قیمت طلا با وجود آمار اشتغال ماهانه مایوس کننده آمریکا نتوانست صعود کند و تحلیلگران را به ارزیابی وضعیت فعلی این فلز ارزشمند واداشت.

قیمت طلا با وجود آمار اشتغال ماهانه مایوس کننده آمریکا نتوانست صعود کند و تحلیلگران را به ارزیابی وضعیت فعلی این فلز ارزشمند واداشت.
گزارش اشتغال غیرکشاورزی آمریکا در سپتامبر که نشان داد اقتصاد این کشور تنها ۱۹۴ هزار شغل جدید اضافه کرده است، بسیار غافلگیرکننده و پایینتر از رقم ۵۰۰ هزار شغل جدیدی بود که تحلیلگران پیش بینی کرده بودند. با توجه به این که جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا برای آغاز تعدیل برنامه ماهانه خرید اوراق قرضه در نوامبر به گزارش نسبتا خوبی نیاز دارد، این آمار شکست بزرگی بود.
فرانک چالی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت آر جی او فیوچرز به کیتکونیوز گفت: آمار اشتغال ضعیفتر از حد مطلوب بود. خبر بد، خبر خوب برای طلاست زیرا بازار بر این باور است که بانک مرکزی آمریکا نمی تواند با قدرت، تعدیل برنامه ماهانه خرید اوراق قرضه در ماه آینده یا افزایش نرخهای بهره در آینده نه چندان دور را آغاز کند.
طلا در واکنش به آمار اشتغال، در معاملات روز جمعه ۲۰ دلار افزایش یافت و تا رکورد ۱۷۸۱ دلار صعود کرد. با این حال طلا در پی صعود بازده اوراق خزانه آمریکا نتوانست این رشد را حفظ کند و تقریبا همه آن را واگذار کرد. بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آتی آمریکا با یک دلار و ۸۰ سنت معادل ۰.۱ درصد کاهش، در ۱۷۵۷ دلار و ۴۰ سنت بسته شد و یک دلار کاهش هفتگی نشان داد.
اورت میلمان، کارشناس فلزات ارزشمند گینزویل کوینز گفت: همان طور که در ماههای گذشته مشاهده شد، قیمت طلا به آمار اقتصادی بسیار حساس بوده است. بازارهای اوراق قرضه و رمزارز تقاضا برای دارایی امن را از طلا به سمت خود جذب کرده اند. با ضعیف شدن آمار اقتصادی طلا می تواند نظرات را به سمت خود جلب کند اما باید برای خریداران جدید به عنوان پوششی در برابر تورم جذابیت پیدا کند. به نظر می رسد آمار اقتصادی روند افولی پیدا کرده اند. تورم همچنان بالاتر می رود. همه این موارد برای طلا نسبتا مثبت هستند. به خصوص که تورم خارج از آمریکا دیده می شود و با این که پاول گفته است افزایش قیمتها موقتی است اما گویا این قطار متوقف نخواهد شد.
پرسش مهم برای طلا این است که آیا پاول موضع خود را برای تعدیل برنامه ماهانه خرید اوراق قرضه در نوامبر را حفظ خواهد کرد؟ چند هفته پیش پاول گفته بود موقعیت برای آغاز تعدیل مهیا شده است اما آیا هنوز هم همین طور است؟
به گفته چالی، این ریسک برای طلا وجود دارد که بانک مرکزی آمریکا به دلایل شفافیت همچنان زمان آغاز تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه را تغییر ندهد.
وی درباره سطوح قیمت کلیدی که باید زیر نظر داشت، گفت: طلا نمی تواند نیروی صعودی ایجاد کند مگر این که به بالای رکورد ۱۷۸۱ دلار روز جمعه صعود کند. ۱۷۸۱ دلار میانگین قیمت ۵۰ روزه است. اگر بازار بتواند در بالای این سطح بسته شود، برای خریداران طلا مناسب خواهد بود و در آن صورت می توان درباره قیمت ۱۸۰۰ دلار صحبت کرد اما فعلا بازار این سطح قیمت را نپذیرفته و طلا در سطح ۱۷۲۰ دلار از حمایت برخوردار است.
بر اساس گزارش کیتکونیوز، هفته جاری مهمترین گزارش اقتصادی که منتشر می شود، جزییات نشست سپتامبر کمیته بازار آزاد فدرال در روز چهارشنبه است. همچنین گزارش شاخص قیمت مصرفی آمریکا روز چهارشنبه منتشر می شود و همه پیش بینی می کنند تورم سالانه ۵.۳ درصد می ماند. روز پنج شنبه هم آمار متقاضیان دریافت بیمه بیکاری و شاخص قیمت تولیدکننده منتشر می شود و روز جمعه بازارها جدیدترین آمار خرده فروشی را دریافت خواهند کرد.

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا
  ۱۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۴:۱۵:۴۷ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد