هرآنچه در مورد خواص و تشخیص سنگ یاقوت سرخ باید بدانید

هرآنچه در مورد خواص و تشخیص سنگ یاقوت سرخ باید بدانید
در این مقاله بخوانید: آشنایی با سنگ یاقوت سرخ، ویژگی‌های سنگ یاقوت سرخ کدام است؟ خواص سنگ یاقوت سرخ چیست؟ خواص انگشتر یاقوت قرمز (یاقوت سرخ) چیست؟ تشخیص یاقوت قرمز اصل و تقلبی چگونه است؟

یکی از زیباترین سنگ‌های ارزشمند و قیمتی در میان جواهرات یاقوت سرخ است، در میان انواع یاقوت، این سنگ ارزشمند از زیبایی و درخشندگی خاصی برخوردار است و برای ساخت زیورآلات زنانه بهترین انتخاب محسوب می‌شود. در این مقاله به نکات جالبی در خصوص یاقوت قرمز و خواص آن اشاره خواهیم کرد.

آشنایی با سنگ یاقوت سرخ

سنگ یاقوت از سنگ‌های اکسید معدنی محسوب می‌شود، از نظر فرمولاسیون ساخت یاقوت سرخ یا روبی (Ruby) شباهت زیادی به سنگ یاقوت کبود سفایر (Sapphire) دارد، هر دوی این سنگ‌های ارزشمند به خانواده کروندوم تعلق دارند.

یاقوت سرخ

در مورد یاقوت سرخ باید گفت که کریستال‌هایی با وزن 5 قیراط تقریباً نادر هستند، سنگ یاقوت قرمز از ناخالصی‌های بسیاری تشکیل شده است که silk نام دارند چراکه بسیار به نخ ابریشم شباهت دارند، به همین دلیل است که تراش دادن سنگ یاقوت ضایعات زیادی را به همراه دارد.

ویژگی‌های سنگ یاقوت سرخ

سنگ یاقوت قرمز در میان انواع جواهرات طرفداران بسیاری دارد و از زمان‌های دور تا به امروز از خواص بی‌نظیر این سنگ از طلسم و نظر قربانی تا قدرت و محبوبیت صحبت شده است.
به‌طوری کلی سنگ روبی یا یاقوت قرمز را به سنگ جذب ثروت و تقویت انرژی‌های جادویی شهرت دارد، در زمان‌های قدیم هندی‌های ثروتمند سنگ‌های یاقوت را به بودا و کریشنا هدیه می‌کردند. هندوها معتقدند که سرخی بی‌نظیر سنگ یاقوت از آتش درونی نشئت می‌گیرد و به همین دلیل هیچ‌کس قادر به خاموش کردن آن نیست.

رنگ سنگ یاقوت قرمز

رنگ سنگ یاقوت از صورتی کم‌رنگ تا ارغوانی و قهوه‌ای تغییر می‌کند و این تنوع رنگ به میزان کروم و آهن موجود در سنگ بستگی دارد، سنگ یاقوت سختی زیادی دارد و از نظر سختی بعد از الماس قرار می‌گیرد.

رنگ سنگ یاقوت

همان‌طور که اشاره کردیم سنگ‌های یاقوت سرخ در وزن بیش از 5 قیراط و شفافیت بالا تقریباً نایاب هستند؛ بنابراین قیمت آن‌ها گران بوده و تقریباً فقط به طبقه اشراف تعلق دارند.

بهترین سنگ یاقوت قرمز متعلق به کجاست؟

بهترین یاقوت سرخ، یاقوت برمه است، مرغوب‌ترین نوع یاقوت قرمز، یاقوتی است که به رنگ قرمز خالص باشد، شفاف بوده و وزن مناسبی داشته باشد.
تایلند، تانزانیا و ماداگاسکار از جمله کشورهای دیگری هستند که معادن سنگ یاقوت قرمز در آن‌ها وجود دارد، اما یاقوت در این کشورها به کیفیت یاقوت برمه نمی‌رسد.

خواص سنگ یاقوت سرخ

در مورد خواص جادویی یاقوت قرمز صحبت‌های زیادی شده است، به همین دلیل است که در گذشته‌های دور استفاده از انگشتر یاقوت قرمز برای پادشاهان بسیار مرسوم بوده، یا استفاده از انواع یاقوت در تاج پادشاهی یا لباس‌های پادشاهان و ملکه‌ها به دلیل همین خواص است.
خواصی که برای سنگ یاقوت قرمز ذکر شده است به شرح زیر است:
- باستانیان معتقد بودند که یاقوت سرخ از ابتلا به طاعون پیشگیری می‌کند.
- تقویت سیستم گردش خون و مبارزه با عفونت‌های داخلی
- درمان بیماری‌های معده و کبد
- ایجاد حس آرامش برای افراد مختلف
- آرام کردن بیماران عصبی و روانی
- درمان سردردهای شدید میگرنی
- ایجاد عشق و علاقه
- درمان کم‌خونی و بیماری‌های مرتبط با فشارخون
- بهبود تب
- درمان ضعف و ناتوانی جسمی، سرماخوردگی و سستی
- بهبود قوای بینایی
- درمان عوارض مختلف ذهنی
- آرام کردن ضمیر ناخودآگاه


خواص انگشتر یاقوت قرمز (یاقوت سرخ)

 خواص انگشتر یاقوت قرمز ، یاقوت سرخ


بسیاری از باستانیان به قدرت و خواص ماورایی یاقوت قرمز اعتقاد داشتند به همین دلیل در کتب باستانی در خواص انگشتر یاقوت آمده است:
- ایجاد حس شجاعت و از بین بردن احساس ترس و سرخوردگی
- ایجاد شادی و نشاط و قدرت بخشی به بدن
- کاهش خشم
- سنگ یاقوت سرخ تحت تأثیر سیاره مریخ است و به همین دلیل در مراسم جادوگری برای افزایش انرژی‌های ذاتی در به وفور توسط جادوگران استفاده می‌شد.
- مدیتیشن با سنگ یاقوت سرخ روبی Ruby، چاکرای اول یا ریشه‌ای را فعال کرده؛ و از طریق همه چاکراها، انرژی حیات‌بخشی به درون بدن می‌فرستد.
- در افسانه‌ها آمده با نور آتش این سنگ می‌توان بزرگ‌ترین ترس‌ها را از بین برد. همچنین برای چاکرای چهارم یا قلب نیز بسیار مؤثر است.

تشخیص یاقوت قرمز اصل و تقلبی

 تشخیص یاقوت قرمز اصل و تقلبی

نمونه‌های یاقوت مصنوعی ساخته شده به اندازه‌ای به یاقوت اصل شباهت دارند که تقریباً تشخیص آن‌ها کار افراد کارشناس و متخصص است بااین‌وجود سه راه برای تشخیص یاقوت سرخ اصل از تقلبی وجود دارد که به این شرح است:

وضوح و درخشش سنگ یاقوت سرخ

یکی از راه‌های شناخت سنگ یاقوت اصل از تقلبی رنگ آن‌ها است. نوع اصلی در مقابل نور چراغ درخشان و شفاف هستند و این یک خاصیت یاقوت سرخ است و در سنگ‌های تقلبی اغلب این رنگ‌ها به‌صورت کدر هستند. اگر سنگ جواهر مایل به قرمز تیره باشد احتمال زیاد سنگ یاقوت گارنت است. رنگ ثابت و قرمز این نگین را در همه جای آن بررسی کنید و اگر نقاطی را پیدا کردید که خراش خورده و رنگ دیگر دارند مشخص‌کننده تقلبی بودن است.

مقایسه سنگ یاقوت با شیشه سرخ

سنگ‌های قیمتی و دیگر انواع آن را با استفاده از شیشه جعل می‌کنند. اگر شیشه و سنگ شبیه هم بودند می‌توانید پی ببرید که سنگ جعلی است.

خراشیدن سطح سنگ یاقوت سرخ

سنگ‌های قیمتی دارای درجه سختی بالایی هستند و همان‌طور که در قسمت بالا اشاره کردیم از خواص یاقوت سرخ این است که فقط الماس و یک سنگ دیگر می‌توانند آن را خراش دهند. با استفاده از همین خاصیت یاقوت سرخ می‌توانید تا حد زیادی نوع اصل را از تقلبی جدا کنید. از همین رو هر جسم و شی‌ء به‌جز موارد گفته‌شده اگر بتواند آن را خراش دهد نشان‌دهنده تقلبی بودن سنگ است و سنگ‌های تقلبی این خاصیت یاقوت سرخ اصل را ندارند.

قیمت یاقوت سرخ

در مورد قیمت‌گذاری روی سنگ یاقوت قرمز فاکتورهای زیادی مورد بررسی قرار می‌گیرند که از آن جمله رنگ، برش، وضوح و شفافیت و وزن سنگ را می‌توان نام برد، همچنین یاقوت کشور برمه نسبت به سایر یاقوت‌های قرمز گران‌تر است، مهم‌ترین معیار قیمت یاقوت رنگ آن است، هرچه رنگ یاقوت قرمزتر بوده و شفافیت بیشتری داشته و خلوص بالاتری داشته باشد ارزش آن نیز بیشتر خواهد بود.

نگهداری و شارژ یاقوت قرمز

درصورتی‌که انگشتر یاقوت قرمز، گوشواره یاقوت، آویز یاقوت سرخ یا سنگ یاقوت خام داشته باشید برای بهره‌مندی از خواص بی‌نظیر آن باید آن را یک یا دو بار در ماه پاک‌سازی یا اصطلاحاً شارژ کنید، برای این کار باید زیورآلات یاقوت سرخ یا سنگ تراش نخورده را در آب روان بشویید و به‌این‌ترتیب انرژی‌های منفی را از آن بزدایید، سپس به مدت دو ساعت زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید.
همچنین می‌توانید سنگ خود را جهت تخلیه انرژی منفی در نمک خشک دریا قرار دهید که کمتر توصیه شده است. برای شارژ کردن آن را در زیر نور خورشید قرار دهید، اما بیشتر از یک ساعت نشود.

یاقوت سرخ سنگ متولدین تیرماه

برای آن دسته افرادی که در تیر ماه متولد شده‌اند، خواص یاقوت سرخ به‌عنوان سنگ ماه تولد آن‌ها از هزاران سال پیش در نظر گرفته شده است. برخی آثاری که این سنگ بر روی نگهدارنده آن به‌جای می‌گذارد عبارت است از: اخلاص، شادی، صداقت و شجاعت. خواص متافیزیکی و ماوراء طبیعی باستانی این سنگ روی نگهدارنده و صاحب این سنگ - که متولد تیرماه است - عبارت است از: سرزندگی، اعتمادبه‌نفس و قدرت. خواص شفابخشی هم برای سنگ ماه تیرماه در نظر گرفته‌شده که مربوط به پاک‌سازی و سلامت خون، درمان عفونت و افزایش الگوهای تفکر مثبت است. همچنین این گوهر قرمز رنگ به‌منظور افزایش دریافت انرژی، سخاوت، ایجاد رفاه و موفقیت نیز استفاده می‌شود و می‌توانید با روش‌هایی که برای شارژ یاقوت سرخ گفته شد با شارژ کردن آن دائماً از این خواص سنگ یاقوت سرخ استفاده کنید.

نکات مهم خرید زیورآلات یاقوت قرمز

 نکات مهم خرید زیورآلات یاقوت قرمز

درصورتی‌که قصد دارید انگشتر یاقوت سرخ، آویز یاقوت قرمز، دستبند یا گوشواره یاقوت بخرید باید به نکاتی توجه داشته باشید که در این بخش به آن‌ها خواهیم پرداخت.
- از فروشنده درخواست شناسنامه اصالت سنگ کنید تا از اصل بودن سنگ اطمینان حاصل شود.
- هیچ فرقی نمی‌کند سنگ یاقوت را روی طلای سفید یا طلای زرد استفاده کنید، مهم این است که کدام ترکیب به سلیقه شما نزدیک‌تر است.
- وزن سنگ را جدا از وزن طلایی که خریداری می‌کنید محاسبه کنید و قیمت جداگانه آن را جویا شوید.
- درجه خلوص و کیفیت سنگ را محک بزنید، درصورتی‌که اطلاعات کافی ندارید سعی کنید با افراد خبره در این زمینه مشورت کنید.

منبع خبر: تهیه و گردآوری: مسعود رضایی - سایت زر
  ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۹:۱۰:۴۹ بعد از ظهر

شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد