شرایط دریافت تسهیلات مکمل برای متقاضیان خرید مسکن

شرایط دریافت تسهیلات مکمل برای متقاضیان خرید مسکن
عضو هیئت عامل و معاون طرح و برنامه بانک مسکن، شرایط دریافت تسهیلات مکمل خرید مسکن برای متقاضیان را تشریح کرد.

به نقل از بانک مسکن؛ آقای محمد حسن مرادی عضو هیئت عامل و معاون طرح و برنامه بانک مسکن گفت: با افزایش سقف تسهیلات مسکن از محل اوراق، متقاضیان تبدیل به احسن واحد‌های مسکن و افرادی که پیش از این اقدام به دریافت تسهیلات برای خرید مسکن کرده بودند نیز می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.
 
وی با اشاره به این که با افزایش سقف تسهیلات مسکن از محل اوراق، خانه‌اولی‌ها قادر به استفاده از این تسهیلات برای خرید مسکن خواهند بود افزود: خانه‌اولی‌ها می‌توانند پس از قولنامه ملک مورد نظر خود به همراه فروشنده و تمام مدارک مالکیتی و هویتی طرفین (فروشنده وخریدار) به بانک مراجعه و اقدام به ارائه درخواست برای دریافت تسهیلات مسکن کنند.
 
وی گفت: علاوه بر این افرادی که پیش از این نیز با استفاده از تسهیلات اقدام به خرید مسکن کرده اند نیز می‌توانند بار دیگر از این تسهیلات استفاده کنند. این افراد در دو گروه طبقه بندی می‌شوند که دریافت تسهیلات برای هر کدام از متقاضیان در این دو گروه شرایط خاص خود را دارد.
 
مرادی افزود: دسته اول افرادی هستند که در سال‌های قبل اقدام به خرید مسکن کرده‌اند و تسهیلات دریافت کرده و تسهیلات خود را بازپرداخت کرده اند و هم اکنون برای خرید واحد دیگری قصد استفاده از تسهیلات دارندکه این افراد برای دریافت دوباره تسهیلات مسکن منعی نداشته و می‌توانند به همان روشی که گفته شد پس از انجام معامله برای دریافت تسهیلات مراجعه کنند.
 
وی ادامه داد: اما دسته دیگر متقاضیانی هستند که هم‌اکنون در مرحله بازپرداخت تسهیلات دریافت شده برای خرید واحد قبلی خود بوده، اما قصد دارند واحد خود را تبدیل به احسن کنند و برای این منظور قصد دارند از سقف جدیدتسهیلات استفاده کنند. این افراد می‌توانند تسهیلات قبلی را به واحد جدید منتقل کنند و در صورت تمایل مابه التفاوت سقف‌های قبلی تسهیلات با سقف‌های جدید را نیز دریافت کنند.
 
مرادی گفت: به عنوان مثال اگر فردی سه سال قبل با استفاده از تسهیلات ۶۰ میلیون تومانی اوراق اقدام به خرید مسکن کرده است و در حال حاضر ۴۰ میلیون تومان بدهی دارد هم اکنون در تهران می‌تواند این تسهیلات را تا ۲۰۰ میلیون تومان افزایش دهد، یعنی برای واحد جدید اقدام به دریافت ۱۶۰ میلیون تومان مابه التفاوت تسهیلات کند.
 
وی در خصوص شرایط انجام چنین اقدامی افزود: متقاضیان برای انتقال تسهیلات واحد قبلی به واحد جدید باید عملیات خرید و فروش واحد جدید و واحد قبلی را به صورت همزمان انجام دهند. اما در صورتی که این همزمانی امکان پذیر نباشد بانک مهلتی چند ماهه (بعنوان مثال ۶ ماهه) برای متقاضیان قائل خواهد شد تا پس از فروش واحد امتیاز تسهیلات برای آن‌ها محفوظ بماند تا اقدام به خرید واحد جدید و انتقال تسهیلات قبلی و به روز رسانی آن به واحد جدید کنند. 
 
معاون طرح و برنامه بانک مسکن اضافه کرد: برای حفظ این امتیاز لازم است متقاضی اقدام به تعویض وثیقه کرده و سپرده یا سند ملک غیرمنقول دیگری را در رهن بانک قرار دهد. پس از خرید ملک و ارائه سند جدید، وثیقه موقت آزاد می‌شود.

منبع خبر: واحد مرکزی خبر
  ۲۰ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۴۷:۱۴ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد