هرآنچه در مورد خواص و تشخیص سنگ یاقوت کبود یا سفایر باید بدانید

هرآنچه در مورد خواص و تشخیص سنگ یاقوت کبود یا سفایر باید بدانید
یکی از محبوب‌ترین سنگ‌های قیمتی یاقوت و البته یاقوت کبود است، این سنگ زیبا را می‌توان در انواع زیورآلات به کار برد، خرید زیورآلاتی که در آنها یاقوت کبود به کار رفته است بسیار جذاب به نظر می‌رسد، به ویژه انگشتر یاقوت کبود که می‌تواند جلوه دستان شما را چندین برابر کند. در این مقاله قصد داریم به خصوصیات و ویژگی‌های این سنگ قیمتی بپردازیم. اگر از طرفداران یاقوت آبی هستید با ما همراه باشید.

یکی از محبوب‌ترین سنگ‌های قیمتی یاقوت کبود است، این سنگ زیبا را می‌توان در انواع زیورآلات مخصوصا انگشتر یاقوت کبود مردانه و انگشتر یاقوت کبود زنانه به کار برد. خرید زیورآلاتی که در آنها یاقوت کبود به کار رفته است بسیار جذاب به نظر می‌رسد، به ویژه انگشتر یاقوت کبود، می‌تواند جلوه دستان شما را چندین برابر کند. در این مقاله قصد داریم به خصوصیات و ویژگی‌های این سنگ قیمتی بپردازیم. اگر از طرفداران یاقوت آبی هستید با ما همراه باشید.
شناخت یاقوت کبود
سنگ یاقوت از آلومین خالص تشکیل شده است، ممکن است این ماده معدنی با کمی آهن یا کروک نیز آغشته باشد، خواستگاه یاقوت کبود کوه‌های آتش‌فشانی قدیمی در هندوستان و تبت است، این سنگ زیبا و درخشان دارای انواع مختلفی است که بهترین و قیمتی‌ترین آن سنگ کبود یا یاقوت کبود است، ریشه کلمه یاقوت از کلمه یونانی huakinthos گرفته‌شده است که در زبان عربی به آن یاقوت و در زبان فارسی اصیل به آن یاکَند گفته می‌شود.

سنگ کبود یا یاقوت کبود

ازنظر سختی یاقوت بعد از الماس قرار می‌گیرد و از خانواده کوراندوم که نوعی کانی سنگ‌های آذرین است محسوب می‌شود، در سنگ یاقوت خام مقدار کمی ناخالصی عنصرهایی چون تیتانیوم، مس، منگنز، کروم و آهن وجود دارد، وجود همین ناخالصی‌ها است که باعث می‌شود کوراندوم در رنگ‌های مختلفی چون آبی، زرد، سرخ، صورتی، نارنجی و بنفش دیده شود. کوراندوم‌هایی که رنگی جز سرخ و صورتی داشته باشند را یاقوت کبود می‌نامند و رنگ سرخ یا صورتی کوراندوم را یاقوت قرمز می‌گویند.
رنگ آبی سنگ یاقوت آبی به دلیل وجود تیتانیوم و آهن است، به یاقوت کبود سنگ سفایر نیز گفته می‌شود؛ اما در حالت عامیانه به هر رنگی از سنگ یاقوت که قرمز یا صورتی نباشد سفایر اطلاق می‌شود.
ویژگی‌ها و خواص بی‌نظیر یاقوت کبود (خواص یاقوت کبود در روایات)
سنگ یاقوت دارای ویژگی‌هایی است که آن را از سایر سنگ‌ها جدا می‌کند. در این بخش به برخی از این خواص اشاره می‌کنیم:

خواص یاقوت کبود در روایات

- در زمان‌های قدیم سفایر نام ستاره‌ای بوده که به‌عنوان محافظ در مقابل چشم‌زخم و انعکاس‌دهنده نیات پلید به بدخواهان مورداستفاده قرار می‌گرفت و جادوگران از این خواص سنگ یاقوت کبود برای بالا بردن قدرت و کنترل انرژی جادوگری استفاده می‌کردند.
- یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یاقوت کبود سختی و استحکام آن است، همان‌طور که گفتیم سنگ یاقوت بعد از الماس دومین سنگ قیمتی سخت در دنیا است.
- شاید جالب باشد بدانید که معادن سفایر بازمانده رگه‌های آتش‌فشانی و دگرگون‌شده سنگ گرانیت و مرمر هستند، این معادن عموماً در کنار رودخانه و دامنه کوه دچار هوازدگی شده و سنگ یاقوت کبود را ایجاد کرده‌اند، بیشتر این معادن در برمه، برزیل، استرالیا، امریکای شمالی، تایلند و افریقا یافت می‌شود.
- سنگ یاقوت کبود به دلیل زیبایی، درخشندگی و استحکام بالایی که دارد همیشه موردتوجه پادشاهان بوده است، به همین دلیل اکثر پادشاهان از انگشتر یاقوت کبود به‌عنوان طلسم قدرت استفاده می‌کنند.
- مردمان باستان اعتقاد داشتند که سنگ یاقوت آبی خطر چشم‌زخم و چشم‌شور را دور می‌کند.
- باستانیان معتقد بودند که سنگ یاقوت کبود محافظ طبیعی در مقابل هر نوع سم و زهر است و اگر یک مار را در یک ظرف در بسته در کنار سنگ یاقوت کبود قرار دهید می‌میرد.
- یک افسانه باستانی می‌گوید که مادر طبیعت روی سنگ بزرگی از یاقوت کبود استراحت می‌کند و رنگ آبی آسمان منعکس‌کننده رنگ این کریستال آبی بزرگ است.
- یاقوت کبود ساختار کریستالی سه‌گوش دارد و باعث تعادل چاکراهای پنجم و ششم در بدن می‌شود.
- هندی‌ها این سنگ را سمبل ستاره زحل می‌نامند و معتقدند که دروازه‌ای به‌سوی قلمروهای آسمانی است.
- یکی از خواص بی‌نظیر یاقوت کبود روشنگری و وضوح دریافت پیام‌های الهی است به همین دلیل توصیه می‌شود که در زمان مدیتیشن یا وقتی می‌خواهید سریع به آرامش برسید از زیورآلاتی با سنگ یاقوت کبود استفاده کنید.
- خواص سنگ یاقوت کمک می‌کند که به آمال و آرزوهای مادی خود دست پیدا کنید، باعث افزایش رزق شده و حافظ ثروت مادی شما خواهد بود.
- یکی دیگر از خواص یاقوت کبود حفظ تمرکز است، با استفاده از این سنگ زیبا و آبی‌رنگ می‌توانید افکار خود را ساماندهی کرده و با آرامش بیشتری تصمیم‌گیری کنید.
خواص یاقوت کبود برای سلامتی بدن
شاید جالب و غیر باور باشد اما حقیقت دارد که یاقوت کبود دارای خواص تأییدشده‌ای روی سلامت روح و جسم است، ازنظر دانشمندان یاقوت آبی نشان خرد، سلطنت، رهبری و آگاهی است به همین دلیل سالیان سال به‌عنوان یک گوهر مقدس شناخته‌شده است به‌طوری‌که بسیاری اعتقاد دارند که این سنگ قیمتی حتی خاصیت شفابخشی دارد.
- یکی از خواصی که می‌توان برای یاقوت آبی در نظر گرفت استفاده از یک آویز یاقوت کبود یا انگشتر یاقوت کبود در بهبود بیماری‌های شوره سر، آکنه و جوش، بیماری‌های تیروئید، افسردگی، سرگیجه، خونریزی‌های داخلی و بیماری‌های قلب و عروق است.
- برای بهبود عملکرد عضلات، سیستم گردش خون، استخوان‌ها، مغز و اعصاب و سیستم‌های بویایی و بینایی می‌توان از یاقوت کبود کمک گرفت.
- در علم روانشناسی گفته می‌شود که یاقوت کبود باعث تمرکز و آرامش ذهن بیمار می‌شود و به درمان اکثر بیماری‌های روحی کمک بسیاری می‌کند.
- از کریستال‌های آبی یاقوت کبود برای دور سازی انرژی‌های منفی استفاده می‌کنند.
- برای تقویت پوست، مو و بهبود رشد ناخن و مو می‌توان از زیورآلات یاقوت کبود استفاده کرد.
- با کنترل سیستم عصبی بدن در انتقال پیام‌های الکتریکی باعث کاهش بیماری‌هایی با منشأ عصبی می‌شود. به همراه داشتن یکی از زیورآلات مزین به سنگ یاقوت کبود می‌تواند باعث آرامش روحی در شرایط پرفشار مثل زندگی در شهرهای بزرگ باشد.
- سنگ یاقوت کبود می‌تواند باعث کاهش عصبانیت، تنظیم خواب، درمان سرگیجه و تعریق زیاد باشد.
- یک راهکار بسیار قدیمی می‌گوید استفاده از آویز یاقوت کبود برای کودکانی که دارای لکنت هستند مفید است.
تشخیص یاقوت کبود اصل
چند راه برای تشخیص یاقوت کبود اصل از مصنوعی وجود دارد که در این بخش به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 تشخیص یاقوت کبود اصل

- یاقوت کبود اصل شفاف نیست
یکی از مهم‌ترین راه‌های تشخیص سنگ یاقوت کبود اصل شفافیت آن است، یاقوت‌های کبود مصنوعی غالباً شفاف هستند، اما یاقوت کبود اصل به‌هیچ‌عنوان شفافیت شیشه‌ای ندارد، یاقوت‌های کبود مصنوعی با شفافیت زیاد را در بازار با نام یاقوت شمش، یاقوت سنتتیک و یا یاقوت روسی می‌شناسند که هیچ ارزش مادی ندارد.
- دارای حباب نیست
یکی دیگر از راه‌های تشخیص یاقوت کبود اصل این است که به‌هیچ‌عنوان دارای حباب نیست، سنگ‌های قیمتی طبیعی دارای حباب نیستند، اما اگر یاقوت را به شکل مصنوعی و با پرکردن با شیشه بازسازی کنند داخل آن حباب‌های بسیار ریزی ایجاد می‌شود.
یاقوت اصل شفاف
گاهی اوقات یاقوت آبی را به استفاده از فرآیند دیفیوژن شفاف می‌سازند، بنابراین درصورتی‌که مشاهده کردید یاقوت کبود بسیار شفاف است در مورد این مسئله از فروشنده سؤال کنید. یاقوت دیفیوژن اگرچه اصل است اما دارای ارزش مادی کمتری است.
روش پاک‌سازی یاقوت کبود
هیچ فرقی نمی‌کند که سنگ یاقوت متعلق به شما خام است، یا به‌صورت یک انگشتر یاقوت کبود زنانه، یک نیم ست یاقوت کبود، گوشواره یا آویز یاقوت کبود باشد، برای پاکسازی یاقوت کبود، این سنگ طبیعی می‌توانید در یک مدت زمان یک‌ساعته آن را زیر نور مستقیم آفتاب قرار داده و یا در طول یک ماه دو یا سه بار در نمک مرطوب دریا قرار دهید. با کمک این دو روش یاقوت کبود شما پاک‌سازی می‌شود.
اصیل‌ترین یاقوت کبود به کجا تعلق دارد؟
یاقوت کبود آبی رنگ اصل، متعلق به کشمیر است، البته که یافتن این یاقوت کار ساده‌ای نیست و به همین دلیل سنگ یاقوت اصل کشمیری ازجمله گران‌ترین سنگ‌های جهان محسوب می‌شود. حتی برندهای محبوب و مشهور جواهرات نیز از سنگ‌هایی باکیفیت کمتر از سنگ یاقوت کبود کشمیر استفاده می‌کنند.

یاقوت کبود کشمیر


هنگام خرید زیورآلات یاقوت کبود به این نکات توجه کنید
قیمت یاقوت کبود اصیل بسیار گران است، بنابراین اگر به دنبال یک جواهر باکیفیت و اصل هستید باید بهای آن را بپردازید. برای خرید یک زیورآلات مزین به یاقوت کبود به این موارد توجه کنید:

فروشگاه یاقوت کبود


- رنگ یاقوت
- وضوح و شفافیت آن
- برش سنگ
- وزن (قیراط)
اکثر سنگ‌های اصیل دارای شناسنامه اصالت هستند، بنابراین درصورتی‌که قصد دارید زیورآلاتی با یاقوت کبود بخرید حتماً در مورد شناسنامه سنگ از فروشنده سؤال کنید. در صورتیکه به خرید و تماشای جواهرات یاقوت کبود علاقه دارید می توانید فروشگاه جواهر یاقوت کبود سایت زر را مشاهده نماییید.

منبع خبر: تهیه و گردآوری: مسعود رضایی - سایت زر
  ۲۰ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۴:۴:۳۱ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد