استارت ناامیدکننده طلا

استارت ناامیدکننده طلا
آغاز معاملات در هفته جدید، برای طلا با کاهش ارزش همراه شد. با ادامه افزایش بازدهی اوراق خزانه‌داری ایالات‌متحده و بازگشت بازدهی اوراق ۱۰ ساله به ۶/ ۱ درصد، ارزش اونس جهانی در روز دوشنبه با کاهش همراه شد و تا مرز هزار و ۷۶۰ دلار کاهش یافت. هرچند تا ساعت ۱۹:۳۰به وقت تهران به ۱۷۶۸ دلار بازگشت.

آغاز معاملات در هفته جدید، برای طلا با کاهش ارزش همراه شد. با ادامه افزایش بازدهی اوراق خزانه‌داری ایالات‌متحده و بازگشت بازدهی اوراق ۱۰ ساله به ۶/ ۱ درصد، ارزش اونس جهانی در روز دوشنبه با کاهش همراه شد و تا مرز هزار و ۷۶۰ دلار کاهش یافت. هرچند تا ساعت ۱۹:۳۰به وقت تهران به ۱۷۶۸ دلار بازگشت. از طرفی شاخص دلار آمریکا که ارزش آن را در برابر ۶ ارز بزرگ دیگر نشان می‌دهد نیز با افزایشی ۱۶/ ۰ درصدی به بالای ۹۴ واحد رسید که می‌تواند بر این روند دامن بزند. اخبار فعالیت صندوق قابل معامله بیت‌کوین در روزهای گذشته اثر قیمتی خود را روی این ارز و بازار ارزهای دیجیتال گذاشت و بیت‌کوین را تا مرز ۶۳ هزار دلاری پیش برد. اما تعدیل احساسات ناشی از این خبر کمی آن را عقب کشید و به ۶۱ هزار دلار رساند.

در این میان گروه CME پیش از آغاز به کار این صندوق اعلام کرد که مقدار پولی که در قراردادهای آتی بیت‌کوین در غول مشتقه جهانی شیکاگو (CME) بسته شده است، در روز جمعه به بالاترین حد خود رسید. این می‌تواند فرصتی برای عملیاتی شدن تقاضای بالقوه برای بیت‌کوین باشد.
 ادامه شوک اوراق خزانه به طلا
قیمت طلا صبح روز دوشنبه در بازارهای جهانی کاهش یافت. اما تا زمان ثبت این گزارش به هزار و ۷۶۸ دلار بازگشت. بازدهی اوراق خزانه‌داری ایالات‌متحده به غیر از اوراق ۳۰ ساله، افزایشی بود و همین موجب شد‌ مسیر طلا برای شروع افت در ابتدای هفته هموارتر شود. بازدهی اوراق خزانه‌داری ۱۰ ساله آمریکا در روز دوشنبه با رشدی ۲ واحدی (هر واحد رشد برابر ۰۱/ ۰ درصد است) به بیش از ۶/ ۱ درصد رسید. این رشد در اثر انتظارات ناشی از انتظار برای شاخص بازار مسکن ایالات‌متحده رخ داد. در این میان دلار نیز روند صعودی به خود گرفت و بر افت ارزش اونس جهانی دامن زد.

شاخص دلار آمریکا که ارزش آن را در برابر ارزهای یورو، ین ژاپن و پوند انگلیس، دلار کانادا، کرون سوئد و فرانک سوئیس نشان می‌دهد در روز دوشنبه با رشدی ۱۶/ ۰ درصدی به بالای ۹۴ واحد رسید. اما در ادامه روز با افت اندکی در بازدهی اوراق خزانه‌داری و بازگشت دلار به زیر ۹۴ واحد، طلای جهانی تمام ضررهای روز خود را جبران کرد و به مرز هزار و ۷۷۰ دلار نزدیک‌تر شد. برخی از تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که به دلیل انتظارات تورمی که در هفته‌های اخیر با انتشار داده‌های اقتصاد ایالات‌متحده ایجاد شده است، نرخ‌های بهره حداقل تا مدتی به‌طور چشم‌گیری افزایش نخواهند داشت و این می‌تواند برای سرمایه‌گذاران در حوزه کامودیتی‌ها به‌ویژه طلا خبر خوبی باشد. اما برخی دیگر از تحلیل‌گران معتقدند که رشدهای اخیر بازار رمزارزها و افت بازار سهام می‌تواند مسیر را برای طلا سخت‌تر کند.

 تقاضای جدید برای بیت‌کوین؟
بازار ارزهای دیجیتال در روز گذشته روندی نسبتا ثابت داشت و قیمت ارزهای بزرگ تغییر چندانی را تجربه نکرد. بیت‌کوین که در چند روز گذشته توانست تا مرز ۶۳ هزار دلار پیشروی کند، درگیر اصلاح شده و روندی نسبتا ثابت را در دستور کار قرار داده است. خبر مجوز فعالیت صندوق ETF موجب صعود اخیر در بازار شد. در همین راستا در روز گذشته شرکت CME که یک شرکت سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی در ایالات‌متحده است اعلام کرد که با آغاز صندوق قابل معامله بیت‌کوین، مشارکت نهادی در بازار افزایش خواهد یافت.

براساس داده‌های ارائه‌شده توسط bybt، ارزش دلار بهره آزاد (OI)، یا تعداد قراردادهای آتی معامله شده در ماه پیش ۶۴/ ۳ میلیارد دلار بود که در این ماه به دو برابر رسیده است. این اتفاق می‌تواند سیگنالی از پتانسیل تقاضا در بازار باشد که به صورت سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله (ETF) آزاد خواهد شد.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۷ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۹:۵۱:۳۵ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد