دو خودروساز بزرگ چه تعداد خودرو تولید و عرضه کرده‌اند؟

دو خودروساز بزرگ چه تعداد خودرو تولید و عرضه کرده‌اند؟
مقایسه و بررسی آمار تولید و فروش ایران‌خودرو و سایپا نشان می‌دهد که از ابتدای سال جاری تا پایان دی ماه امسال بالغ بر ۶۵۸ هزار دستگاه خودرو تولید شده است که از این تعداد به انضمام فروش خودروهای تولیدی پیش‌ از سال ۱۴۰۰ این خودروسازان، در مجموع آمار فروش به ۶۳۳ هزار دستگاه هم نرسیده است.

مقایسه و بررسی آمار تولید و فروش ایران‌خودرو و سایپا نشان می‌دهد که از ابتدای سال جاری تا پایان دی ماه امسال بالغ بر ۶۵۸ هزار دستگاه خودرو تولید شده است که از این تعداد به انضمام فروش خودروهای تولیدی پیش‌ از سال ۱۴۰۰ این خودروسازان، در مجموع آمار فروش به ۶۳۳ هزار دستگاه هم نرسیده است.
طبق آمار ارائه شده توسط خودروسازان بزرگ کشور به سازمان بورس، در مجموع ۱۰ ماهه سال جاری، ۶۵۸ هزار و ۷۳۳ دستگاه خودرو در ایران‌خودرو و سایپا تولید شده است.
در مقابل طی این مدت برای ۶۳۲ هزار و ۷۹ دستگاه از تولیدهای این خودروسازان طی ۱۰ ماهه امسال و پیش از آن (بخشی از فروش این مدت خودروسازان مربوط به تولیدهای پیش از سال جاری و از دسته خودروهای ناقص است که طی ۱۰ ماهه امسال تکمیل و به بازار عرضه شده است)،   فاکتور فروش صادر شده است.
آمار تولید و فروش خودروهای داخلی به تفکیک محصولات 
ایران‌خودرو: در مجموع ۱۰ماه سال جاری ۳۸۱ هزار و ۳۲۱ دستگاه خودرو در گروه صنعتی ایران‌خودرو تولید و برای ۳۶۴ هزار و یک دستگاه خودرو فاکتور فروش صادر شده است.
از مجموع تولیدهای گروه صنعتی ایران‌خودرو طی مدت مذکور سال جاری ۲۵۴ هزار و ۸۷۵ دستگاه از محصولات خانواده پژو (به‌جز پژو ۲۰۰۸) تولید شده و ۲۵۰ هزار و ۳۷۰ دستگاه از این خودرو فروخته شده است؛ همچنین ۱۰۳ دستگاه پژو ۲۰۰۸ تولیدی ایران‌خودرو است که همه ۱۰۳ دستگاه آن فروخته شده است.
پس از پژوها، ایران‌خودرو ۴۱ هزار و ۹۴۰ دستگاه از محصولات خانواده سمند در ۱۰ ماهه ابتدایی ۱۴۰۰ تولید کرده و برای ۴۲ هزار و ۷۵ دستگاه از این محصولات فاکتور فروش صادر کرده است.
همچنین در این مدت، ۴۲ هزار و ۴۹۹ دستگاه دنا، ۲۹ هزار و ۳۶۶ دستگاه رانا و ۷۰۵۹ دستگاه تارا در مجموعه گروه صنعتی ایران‌خودرو تولید شده است. در این مدت همچنین به ترتیب ۳۶ هزار و ۷۲۳ دستگاه دنا، ۲۲ هزار و ۷۲۳ دستگاه رانا و ۶۴۰۱  دستگاه تارا فروخته شده است.
ایران خودرو در محصولات مونتاژی نیز در ۱۰ ماهه امسال، عملکرد تولید ۵۴۶۶ دستگاه هایما و همانطور که اشاره شد ۱۰۳ دستگاه پژو ۲۰۰۸ را ثبت کرده است که به ترتیب ۵۵۹۸ دستگاه هایما و ۱۰۳ دستگاه پژو ۲۰۰۸ فروخته است.
همانطور که در گزارش‌های قبلی نیز یاد شده است، از تولیدهای مونتاژی پیشین این گروه صنعتی، سه دستگاه تندر (L۹۰) و دو دستگاه دانگ‌فنگ در آمار فروش این گروه خودروسازی طی ۱۰ ماهه ۱۴۰۰ ثبت شده است.
لازم به یادآوری است که ایران‌خودرو پس از گذشت هشت ماه از سال جاری که تولید وانت آریسان نداشت، از آذر ماه امسال مجدد وانت آریسان را به سبد محصولات خود برگردانده است. این خودروساز در دی ماه نیز یک دستگاه دیگر وانت آریسان تولید کرده و براین اساس آمار تولید این خودرو در سال ۱۴۰۰ را به ۱۳ دستگاه رساند.
اما متاسفانه از ۱۳ دستگاه وانت آریسان تولیدی در دو ماه آذر و دی، ایران‌خودرو قادر به تجاری‌سازی بیش از سه دستگاه از این خودرو نبوده است؛ این در حالیست که مدیران ایران‌خودرو وعده تولید و عرضه ۵۰۰۰ دستگاه خودرو وانت آریسان تا پایان سال جاری داده بودند اما آنطور که از شواهد امر پیداست، بعید است این وعده محقق شود.
سایپا: در گروه خودروسازی سایپا نیز در طول ۱۰ ماهه سال جاری ۲۷۷ هزار و ۴۱۲ دستگاه خودرو تولید شده است که از این میزان به ترتیب ۲۰ هزار و ۳۷۹ دستگاه سهم وانت‌های سایپا، ۲۳۸ هزار و ۵۸۸ دستگاه سهم خانواده تیبا، ۱۳۰ دستگاه سهم آریو s۳۰۰ و ۱۸ هزار و ۳۱۵ دستگاه سهم شاهین بوده است.
طبق  آمار، گروه خودروسازی سایپا در محصولات خانواده پراید با توجه به توقف انواع پرایدها تنها تولید وانت پراید (سایپا ۱۵۱) داشته است که طی ۱۰ ماهه نخست امسال برای ۲۰ هزار و ۵۵۵ دستگاه از این محصول (تولیدات پیش‌تر که ناقص مانده بودند، تکمیل و تجاری شده‌اند) فاکتور فروش صادر کرده است.  
همچنین از ابتدای امسال تا پایان دی ماه، ۲۲۸ هزار و ۳۶۶ دستگاه از محصولات خانواده تیبا و ۱۸ هزار و ۷۰۲ دستگاه شاهین را تجاری‌سازی و برایشان صورت مالی ثبت کرده است.
این خودروساز همچنین ۵۸ دستگاه از محصولات پراید سواری، سه دستگاه آریو، ۳۶۲ دستگاه چانگان و یک دستگاه سراتو (پرایدها، سراتو و چانگان‌ها مربوط به تولیدهای قبل از سال ۱۴۰۰ است) طی ۱۰ ماهه امسال در آمار فروش خود ثبت کرده است.
بدین ترتیب، طبق آمار گروه خودروسازی سایپا در مجموع ۱۰ ماهه امسال برای ۲۶۸ هزار و ۷۸ دستگاه خودرو فاکتور فروش صادر کرده است. 

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا
  ۱۸ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۳:۵:۱۵ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد