فرق طلا و جواهر در چیست و آیا خرید طلا بهتر است یا جواهر؟!!

فرق طلا و جواهر در چیست و آیا خرید طلا بهتر است یا جواهر؟!!
تا حالا شده بین خرید طلا و جواهر به فکر فرو رفته باشید و بخواهید مزیت و یا ضرر خرید هر کدام را بدانید ما در این مقاله به شما می گوییم فرق طلا و جواهر چیست؟

فرق طلا و جواهر چیست؟ در هنگام خرید طلا و جواهرات همیشه سؤالی که برای اکثر افراد پیش می‌آید این است که فرق طلا و جواهر چیست و آیا خرید طلا بهتر است یا جواهر؟ ما در این مطلب به طور کامل شما را با فرق این دو آشنا خواهیم کرد تا بتوانید باتوجه‌به معیارهای خودتان و هدفتان از خرید طلا یا جواهر، تصمیم‌گیری برایتان آسان‌تر شود و بتوانید انتخابی درست بین خرید طلا یا جواهر داشته باشید.

فرق طلا و جواهر

آیا طلا و جواهراتی که می‌خریم، از طلای خالص ساخته می‌شوند؟

اول از همه به این موضوع می‌پردازیم که طلا چیست و فرق طلا و جواهر در چیست؟ همان‌طور که می‌دانید طلا یک فلز باارزش است که در ساخت اکسسوری و زیورآلات گران‌بها از آن استفاده می‌شود. چیزی که ما به‌عنوان طلا آن را می‌شناسیم، درواقع از ترکیب فلز طلا با آلیاژهای دیگر ساخته شده است و در ساخت زیورآلات بکار می‌رود. دلیل ترکیب فلز طلا با سایر آلیاژهایی مثل نیکل، مس و نقره ایجاد استحکام کافی برای ساخت زیورآلات است؛ زیرا فلز طلا به‌خودی‌خود فلزی بسیار نرم است و به‌تنهایی در ساخت زیورآلات استفاده نمی‌شود و برای اینکه مقاومت و استحکام کافی را داشته باشد، آن را با آلیاژهای دیگری ترکیب می‌کنند.

فرق طلا و جواهر در چیست

طلای خالص یا همان طلای ۲۴ عیار فقط در ساخت شمش طلا یا سکه بکار می‌رود و در ساخت جواهرات و زیورآلات استفاده نمی‌شود. در ایران از طلای عیار ۱۸ یا ۱۷ که با شماره‌های ۷۵۰ و ۷۰۵ روی طلا یا جواهرات حک می‌شوند، در ساخت زیورآلات طلا استفاده می‌شود که این بدان معنی است که از ۷۵ درصد فلز طلا و ۲۵ درصد سایر آلیاژها در ساختار آن استفاده شده است.

رنگ‌های مختلف طلا از چه روش‌هایی ایجاد می‌شوند؟

رنگ‌های مختلف طلا نیز از همین ترکیب با آلیاژهای مختلف به دست می‌آید. امروزه شاهد رنگ‌های بسیار متنوعی در ساخت طلا و جواهرات هستیم؛ از تناژهای رنگ‌هایی مثل سفید و زرد گرفته تا رنگ‌های رزگلد، بژ و حتی رنگ‌های مشکی و خاکستری در ساخت طلا و جواهر استفاده می‌شود و می‌توانیم طرح‌ها و مدل‌های متنوعی را بنا به سلیقه خود خریداری نماییم.

رنگ طلا

گاهی نیز برای ایجاد برخی رنگ‌ها به‌جای ایجاد ترکیب خاص در ساختار طلا از روکش‌های مختلفی برای طلا و جواهرات استفاده می‌شود که این روکش‌ها ممکن است به‌مرورزمان کم‌رنگ شده یا از بین بروند و نیاز به ترمیم مجدد داشته باشند.

فرق طلا و جواهر در چیست؟

پس اینجا با طلا و نحوه ترکیب و ساخت آن آشنا شدیم؛ اما آیا می‌دانید فرق طلا و جواهر چیست؟ درواقع فرق طلا و جواهر فقط در استفاده از سنگ‌های قیمتی در ساخت جواهرات است. درواقع برای ساخت و طراحی یک قطعه جواهر، ابتدا پایه‌ای با طلا برای آن ساخته می‌شود و سپس سنگ‌های قیمتی بر روی آن قرار داده می‌شود. این سنگ‌ها بنا به سلیقه طراح یا مشتری ممکن است شامل سنگ‌هایی مثل انواع تراش‌های سنگ الماس مثل باگت، برلیان یا مارکیز باشد و یا شامل سنگ‌هایی مثل زمرد، یاقوت، آمیتیست و ... باشد.

طلا و جواهر

در ساخت بسیاری از جواهرات نیز از سنگ‌های اتمی و مصنوعی به‌جای سنگ‌های تراش الماس استفاده می‌شود که طبیعتاً قیمت و ارزش پایین‌تری خواهند داشت که در ادامه به نحوه قیمت‌گذاری طلا و جواهرات نیز خواهیم پرداخت.

آیا خرید جواهر به‌صرفه است؟

پس دانستیم که فرق طلا و جواهر در استفاده از سنگ‌های قیمتی در ساخت جواهرات است که باعث می‌شود جواهرات، قیمت بالاتری نسبت به طلا داشته باشند؛ اما آیا خرید جواهر به‌صرفه است؟ آیا با خرید جواهرات که قیمت بالاتری دارند، سود بیشتری عاید مشتری می‌شود؟ و به‌طورکلی خرید طلا بهتر است یا جواهر؟ با ما همراه باشید تا همه این نکات را به‌طور دقیق و با جزئیات مورد بررسی قرار دهیم.

هنگامی‌که شما قصد دارید یک قطعه طلا خریداری کنید، می‌بایست قیمت روز طلا را بعلاوه اجرت ساخت و سود فروشنده که در حدود ۷ الی ۸ درصد قیمت قطعه طلا می‌باشد را پرداخت نمایید. این نکته بدیهی است که اجرت ساخت جواهرات بیشتر از اجرت ساخت طلا است زیرا در ساخت جواهرات، علاوه بر ساخت پایه طلا، زحمت زیادی بابت تراش سنگ‌های قیمتی مثل الماس یا سایر سنگ‌ها کشیده می‌شود؛ پس هرچقدر تعداد سنگ‌ها بیشتر باشد، اجرت ساخت جواهرات نیز بیشتر خواهد شد. علاوه بر اجرت ساخت، قیمت سنگ‌های استفاده شده نیز به قیمت طلای بکار برده شده، اضافه خواهد شد. نکته دیگری که فرق طلا و جواهر را مشخص می‌کند و باید به آن توجه کنید، سود فروشنده است که میزان این سود در خرید جواهرات حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد قیمت محصول محاسبه می‌شود و به فاکتور اضافه می‌شود.

پس در خرید جواهرات، اجرت ساخت و سود فروشنده بیشتر از خرید طلا محاسبه می‌شود و هزینه اضافی بیشتری می‌بایست پرداخت نمایید. بسیاری از افراد با علم به این نکات به خاطر زیبایی و ارزش بالای جواهرات و سنگ‌های استفاده شده در آن‌ها، اقدام به خرید جواهرات می‌کنند و درواقع به‌عنوان سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت به جواهراتشان نگاه نمی‌کنند و گاهی حتی ممکن است برخی جواهرات نسل به نسل در یک خانواده مورداستفاده قرار بگیرد و هر روز به ارزش و قدمت آن افزوده شود.

اما اگر قصد خرید جواهرات به‌عنوان سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت را دارید و یا تمایل به خریدوفروش طلا و جواهرات و کسب سود در فواصل زمانی کوتاه را دارید، بهتر است از گزینه جواهرات چشم‌پوشی کنید و با خریدوفروش طلا یا سکه این سرمایه‌گذاری را ادامه دهید. علاوه بر اینکه در هنگام خرید جواهرات باتوجه‌به عرف بازار می‌بایست هزینه اضافی بیشتری را پرداخت کنید، در هنگام فروش نیز میزان زیادی از قیمت جواهرات شما کسر خواهد شد و این به نفع شما نخواهد بود. پس برای سرمایه‌گذاری باید به فرق طلا و جواهر در کسر قیمت توجه داشته باشید.

در فروش طلا و جواهر به چه نکاتی باید دقت کنیم؟

در هنگام فروش طلا و جواهرات به‌طور کامل متوجه فرق طلا و جواهر در معاملات و سود و زیان ناشی از آن خواهید شد. اگر بخواهید طلای خود را بفروشید، قیمت روز طلا محاسبه خواهد شد و اجرت ساخت و سود فروشنده از آن کسر می‌شود و اگر بخواهید جواهرات خودتان را به فروش برسانید، قیمت روز طلا محاسبه‌شده و اجرت ساخت و سود فروشنده از قیمت روز محصول کسر می‌شود که طبیعتاً میزان زیادی از قیمت جواهر از آن کم خواهد شد. پس فرق طلا و جواهر نیز در هنگام فروش نیز کاملاً مشهود است.

بهتر است در هنگام فروش جواهرات، فاکتور خرید را همراه داشته باشید زیرا طلافروشی‌های معتبر ۱۵ تا ۲۰ درصد از قیمت فاکتور را در هنگام فروش کم می‌کنند اما درصورتی‌که فاکتور نداشته باشید، میزان کسر قیمت بیشتر خواهد شد و ضرر و زیان بیشتری در ای معامله نصیب شما خواهد شد. پس دقت کنید که همیشه فاکتور خرید طلا و جواهراتتان را با دقت نگهداری نمایید.

از دیگر نکاتی که بر روی قیمت طلا یا جواهر و اجرت آن‌ها و فرق طلا و جواهر تأثیر می‌گذارد، نحوه ساخت آن‌هاست که طلا و جواهراتی که دست‌ساز هستند، نسبت به محصولاتی که به‌صورت ماشینی و در تعداد بالا ساخته می‌شوند، اجرت بالاتری دارند که این اجرت در ساخت جواهرات بیشتر از طلا محاسبه می‌شود.

بهترین راه جلوگیری از ضرر و زیان در خریدوفروش طلا، مراجعه به فروشگاه‌های معتبر است

همواره دقت داشته باشید که طلا یا جواهرات خود را از طلافروشی و سایت‌های معتبر خریداری نمایید و حتماً در هنگام خرید فاکتور معتبر از فروشنده دریافت کنید. بهتر است از خط و خش و سلامت قسمت قفل گوشواره یا دستبند و گردنبند به دست‌دوم و نو بودن طلا و جواهراتی که خریداری می‌کنید توجه کنید تا طلا یا جواهر دست‌دوم به‌جای نو به شما فروخته نشود.

فروشگاه طلا و جواهر زر

ما در این مطلب از سایت طلا و جواهرات زر سعی کردیم به‌طور کامل فرق طلا و جواهررا باتوجه‌به اجرت و قیمت آن‌ها مورد بررسی قرار دهیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید باشد و اگر درزمینهٔ خریدوفروش طلا و جواهرات سؤالی داشتید می‌توانید با شماره‌های ۸۸۶۴۱۵۰۳-۰۲۱ و ۸۸۶۴۱۵۰۴-۰۲۱ تماس بگیرید تا کارشناسان ما اطلاعات کافی در این زمینه را در اختیار شما قرار دهند.

همچنین اگر قصد خرید طلا و جواهرات در هر مدل و سبکی را دارید و تمایل به سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت یا بلندمدت با خریدوفروش طلا، سکه و یا حتی جواهرات را دارید بهتر است قبل از هر فروشگاهی، به سایت طلا و جواهرات زنانه و مردانه زر سر بزنید. فروشگاه زر با داشتن نماد اعتماد الکترونیک، یکی از معتبرترین فروشگاه‌های آنلاین درزمینهٔ خریدوفروش انواع طلا و جواهرات است و می‌توانید قیمت به‌روز طلا و سکه را نیز به‌صورت روزانه از سایت زر استعلام نمایید.

ما در سایت زر می‌توانیم مشاوره‌ای تخصصی در زمینه خرید طلا و جواهرات به شما ارائه دهیم و پس از ثبت سفارش‌هایتان، در کوتاه‌ترین زمان و بین دو الی ده روز کاری، محصولات شما را برایتان ارسال نماییم. همچنین امکان هر نوع تغییر در مدل و قیمت محصول انتخابی نیز برای شما مشتریان عزیز وجود دارد تا خریدی مطمئن و رضایت‌بخش را با ما تجربه نمایید.

منبع خبر: اختصاصی سایت زر
  ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۷:۲۷:۷ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد