یاقوت سرخ (Ruby) | معروف ترین یاقوت های جهان

یاقوت سرخ (Ruby) | معروف ترین یاقوت های جهان
این‌ سنگ‌ در اروپا در اواخر قرون‌ وسطی ، سنگ‌ مورد علاقه‌ كشیشان‌ بود؛ آن‌ را روی‌ انگشتر می ‌گذاشتند و می‌ گفتند از بهشت‌ آمده‌ است. «یاقوت» بین‌ سنگ‌های‌ قرمز بیشترین‌ خواهان‌ را دارد و با ارزش‌ ترین‌ است.
- وجه تسمیه: ازکلمه یونانی روبنوس به معنای سرخ گرفته شده است.
- فرمول شیمیایی: AL2O3
- رنگ: قرمز(فلز رنگ سازدر یاقوت سرخ، کروندوم است.)
- جلا : شيشه اي
- سختي: سختی یاقوت سرخ و کبود به جهت کریستالوگرافی بستگی دارد و در جهات مختلف متغییر میباشد از این ویزگی جهت تراش استفاده می شود سختی یاقوت 9 است.
- وزن مخصوص :  4
- ضریب شکست:  1.76-1.77
- كليواژ : ندارد
- سيستمكريستالي : هگزاگونال
- شفافیت : مات،نيمه شفاف، شفاف
- پديده چند رنگي : قوي‌،زرد، قرمز، قرمز بي‌رنگ
- وزن مخصوص:
علت زیاد بودن وزن مخصوص آن این است که یونهای اکسیژن بسته متراکمی بوجود می‌آورند که در آن یونهای آلومینیوم در موقعیت اکنائدریک خود با خواص بسیار کم قرار گرفته‌اند.
- محل پيدايش: كشور برمه منبع بهترین ياقوت‌ های سرخ‌ دنيا است. در این کشور ياقوت‌ های سرخ‌ در سنگ آهکهای دگرگونی  يافت مي شود. كشورهاي ديگري مانند كامبوج ، تايلند وسريلانكا ياقوت هايي با کیفیت پایین‌تر از یاقوتهای برمه را در رسوبات آبرفتی بدست آورده اند.
- سرگذشت ياقوت‌ سرخ‌:
این‌ سنگ‌ در اروپا در اواخر قرون‌ وسطی ، سنگ‌مورد علاقه‌ كشیشان‌ بود؛ آن‌ را روی‌ انگشتر می ‌گذاشتند و می‌ گفتند از بهشت‌آمده‌ است. ياقوت‌ سرخ‌ بین‌ سنگ‌های‌ قرمز بیشترین‌ خواهان‌ را دارد و با ارزش‌ ترین‌است. پس‌ از الماس، یاقوت‌ قرمز سخت‌ ترین‌ كانی‌ محسوب‌ می‌شود و در سایزهای‌بالاتر از پنج‌ قیراط ، از الماس‌ با ارزش‌ تر است. در میان‌ جواهرات‌ به‌ «سلطان‌ سنگ‌ها» شهرت‌ دارد.
یونانیان‌ اعتقاد داشتند كه‌ این‌ سنگ‌ به‌ صاحبش‌ نیروهای‌خاصی‌ از جمله‌ سلامتی ، دانش ، ثروت‌ و موفقیت‌ در عشق‌ می‌دهد. همچنین‌ آنها معتقد بودند اگر در سمت‌ چپ‌ لباس‌ روی‌ سینه‌ با سنجاق‌ سنگ‌ یاقوتی‌ بگذارند، زندگی‌ آنها همراه‌ با صلح‌ و صمیمیت‌ می شود و اگر سربازی‌ آن‌ را با خود داشته باشد شكست‌ناپذیر می‌ شود.
فلز رنگساز یاقوت‌ قرمز، كروم، است. امروزه‌ ذخایر یاقوت‌ در برمه، تایلند ، سریلانكا و تانزانیا و معدن‌ جدیدی‌ در ماداگاسكار وجود دارد. به‌علاوه، یاقوت‌های‌ قرمز را در كشور تولید كننده‌ تراش‌ می‌ دهند. در بازار، انواع‌ یاقوت‌ قرمز بدلی‌ مخصوصاً به‌ شكل‌ شیشه‌ و دوبلت‌ (DOBLET) یافت‌ می ‌شود. 
سنگ‌ های‌مشابهی‌ نیز وجود دارد كه‌ رنگ‌ آن‌ مثل‌ یاقوت‌ قرمز است، اما در حقیقت‌ آنها سنگ‌های‌ گرانبهای‌ دیگری‌ هستند؛ از جمله‌ اسپینل‌(SPINEL)، گارنت‌(GARNET) و نوعی‌ تورمالین‌ قرمز (RED TOURMALINE).
به ‌تازگی‌ یاقوت‌های‌ قرمز مصنوعی‌ با خواص‌ فیزیكی‌ واُپتیكی‌ شبیه‌ یاقوت‌ نیز ساخته‌ شده‌ است.
یكی‌ از نشانه‌ها برای‌ تشخیص‌ یاقوت‌ اصل‌ از بدل‌ آن‌ است‌ كه‌ سنگ‌ ِاصل، اشعه‌ فرابنفش‌ را از خود عبور می‌ دهد و انواع‌ مصنوعی‌ این‌ ویژگی‌ را ندارند.
ياقوت‌ سرخ‌ یكی‌ از گرانبهاترین‌ سنگ‌های‌ جواهر محسوب‌ می‌شود. 
- یاقوت های معروف:
- درشت ‌ترین‌ یاقوت‌ سرخ‌ قابل‌ تراش‌ كه‌ یافت‌ شده‌ 400 قیراط‌ وزن‌ دارد و در كشور برمه‌ كشف‌ شده‌است.
- یكی‌ از درشت‌ ترین‌ یاقوت‌های‌ سرخ‌ مشهور جهان‌ «یاقوت‌ سرخ‌ ادوارد» است‌ با وزن‌ 167 قیراط‌ كه‌ درحال‌ حاضر در موزه‌ علوم‌ طبیعی‌ لندن‌ قرار دارد.
- یاقوت‌ سرخ‌ ریوز (REVEES) با وزن‌ 138 قیراط‌ در ایالات‌ متحده‌ آمریکا است.
- یاقوت‌ سرخ‌ لانگ ‌استار (LONG STAR) با وزن‌ 100 قیراط‌ در موزه‌ علوم‌ طبیعی‌ نیویورك‌ نیز از معروف ‌ترین‌یاقوت‌ها هستند.
- جالب ‌ترین‌ياقوت‌ سرخ‌، یاقوتی‌ با نام‌ «صلح» به وزن‌ 43 قیراط‌ است‌ كه‌ چون‌ تاریخ‌ كشف‌ آن‌ درسال‌ 1919 میلادی‌ همزمان‌ با پایان ‌یافتن‌ جنگ‌ جهانی‌ اول‌ بوده‌،‌ آن‌ را به‌این‌ نام‌ خوانده‌اند.
برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین تماشای گالری عکس این سنگ به صفحه Ruby (ياقوت‌ سرخ‌) مراجعه نمایید.
اگر به مطالب زیر در مورد یاقوت سرخ (یاقوت قرمز)، نیاز دارید می توانید مقاله هرآنچه در مورد خواص و تشخیص سنگ یاقوت سرخ باید بدانید را مطالعه نمایید.

آشنایی با سنگ یاقوت سرخ، ویژگی‌های سنگ یاقوت سرخ کدام است؟ بهترین سنگ یاقوت قرمز متعلق به کجاست؟ خواص سنگ یاقوت سرخ چیست؟ خواص انگشتر یاقوت قرمز (یاقوت سرخ) چیست؟ تشخیص یاقوت قرمز اصل و تقلبی چگونه است؟مقایسه سنگ یاقوت با شیشه سرخ و نگهداری و شارژ یاقوت قرمز، یاقوت سرخ سنگ متولدین تیرماه است و همچنین نکات مهم خرید زیورآلات یاقوت قرمز چه مواردی می باشد؟

تهیه و گردآوری: سایت زر (zar.ir)
منبع خبر: گردآوری: گروه زر
  ۹ اردیبهشت ۱۳۸۸ ساعت ۶:۴۱:۵۳ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد