كانسارهاي كيانيت

كانسارهاي كيانيت
كيانيت‌ توليد شده در ايالات متحده از كوارتزيتهاي كيانيت‌ دار براي 15 تا 40 درصد كيانيت‌ و 5% كانيهاي دگير مثل پيريت، روتيل ...

- كانسارهاي كيانيت بر سه دسته‌اند:

الف) كوارتزيت هاي كيانيت‌ دار:

كيانيت‌ توليد شده در ايالات متحده از كوارتزيتهاي كيانيت‌ دار براي 15 تا 40 درصد كيانيت‌ و 5% كانيهاي دگير مثل پيريت، روتيل و ميكا بدست مي‌آيد. اين كيانيت‌ به طور متوسط 18% آلومينا دارد ولي ميزان حداثل 10% و حداكثر 25% است. كانسارهاي كوارتزيت كيانيت‌ دار آمريكا در ناحيه پيدمونت كوههاي آپالاش قرار دارد. آنها درون نوار پهني از متاولكانيك‌هاي اسيدي و رسوبات دگرگون شده درجه متوسط كه به كعنوان كمربند اسليت و لكانيكي در ويرجينيا شناخته مي‌شوند، احاطه شده‌اند. كوارتزيت كيانيت‌هاي موجود در ساير نقاط دنيا مثل سورينام، نروژ، كنيا و اتريش نيز شرايط زمين شناسي مشابهي با كانسار ذكر شده در آمريكا دارد.

ب) شيست‌ها و گنيس‌هاي كيانيت‌ دار:

كيانيت‌ كاني عمومي گنيس ها و شيست‌هاي با درجه دگرگوني بالا در نواحي دگرگوني شده است. كيانيت‌ در اين كانسارها از 2 تا 25 درصد است كه به همراه آن به بيوتيت، فلدسپات، مسكوويت، گارنت و گاهي هورنبلند ديده مي‌شود. اين شيست‌ها به دليل عيار كم كيانيت‌ در هيچ يك از نقاط جهان توليد كيانيت‌ مورد استفاده قرار نمي‌گيرد. اين شيست‌ها در صورتيكه هوازدگي در عمق به آنها اثر كرده و دانه‌هاي كيانيت‌ به صورت آزاد روي زمين تجمع يافته باشد مي‌تواند جهت استخراج كيانيت‌ مورد استفاده قرار گيرند.

ج) كانسارهاي توده‌اي كيانيت:

اين نوع كانسار كيانيت به صورت محلي در اشكال نودول و قطعات سنگي كوچك و بزرگ در سنگهاي دگرگون شده با منشا رسوبي كه آلوميناي زيادي داشته‌اند، يافت مي‌شود. هندوستان يكي از توليد كنندگان اصلي اين گونه كيانيت است. نودولها احتمالا ناشي از مهاجرت پنوماتوليتيكي محلي سيليس و آلومينا در طي مراحل پسين دگرگوني ناحيه‌اي است. اين كانسارها مشخصا حاوي كرندوم و مقدار كمي روتيل هستند در هندوستان اين كاني را به صورت سنگجوري به دست مي‌آورند زيرا كه اندازه بلورها به اندازه كافي بزرگ است.

منبع خبر: پایگاه ملی داده ها
  ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۸ ساعت ۳:۳۰:۳۶ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد