طلا هفته جاری گران‌تر می‌شود

طلا هفته جاری گران‌تر می‌شود
ر پی انتشار گزارش اشتغال آمریکا که رشد کمتر از حد مطلوبی داشت، نظر کارشناسان وال استریت نسبت به دورنمای قیمت طلا چرخش ۱۸۰ درجه‌ای پیدا کرد و اکثر آنها انتظار دارند قیمت این فلز ارزشمند در هفته جاری به سطح بالاتری صعود کند. به گزارش ایسنا، قیمت طلای جهانی روز جمعه 12 شهريورماه پس از انتشار گزارش اشتغال کمتر از حد مطلوب ماه اوت که به انتظارات برای افزایش نرخ‌های بهره در آینده نزدیک لطمه زد، در سطح بالاتری بسته شد و کاهشی که در طول هفته داشت را جبران کرد.

هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر در معاملات روز جمعه بازار نیویورک ۹.۶۰ دلار یا ۰.۷ درصد افزایش یافت و در ۱۳۲۶.۷۰ دلار بسته شد و برای کل هفته رشد کمتر از ۰.۱ درصد را نشان داد.

گزارش وزارت کار آمریکا نشان داد روند رشد اشتغال بخش غیرکشاورزی در ماه اوت به میزان چشمگیری کند شده است و اقتصاد این کشور ۱۵۱ هزار شغل ایجاد کرده که کمتر از ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار شغل مورد پیش‌بینی اقتصاددانان بود. با وجود رشد ضعیف اشتغال که انتظارات برای تصویب افزایش نرخهای بهره در نشست سپتامبر بانک مرکزی آمریکا را کمتر کرد، جفری لکر، رییس بانک فدرال ریچموند اظهار کرد: اقتصاد آمریکا به اندازه کافی قوی به نظر می‌رسد تا تحکیم سیاست پولی را امکان پذیر کند.

طلا به افزایش نرخهای بهره آمریکا بسیار حساس است زیرا نرخ‌های بالاتر قیمت طلا را تحت فشار قرار می‌دهد و رقابتش با دارایی‌های دارای بازده مانند سهام اوراق خزانه دشوار می‌شود و از سوی دیگر از ارزش دلار حمایت می‌کند.

در نظرسنجی هفتگی کیتکو از وال استریت، ۱۳ تحلیلگر و معامله‌گر شرکت کردند که از میان آنها هشت نفر یا ۶۲ درصد افزایش قیمت طلا در هفته جاری را پیش‌بینی کردند. در نظرسنجی هفته قبل حدود نیمی از کارشناسان انتظار داشتند قیمت طلا ارزان‌تر شود. برای هفته جاری تنها دو نفر یا ۱۵ درصد کاهش قیمت طلا را پیش‌‌بینی کردند و سه نفر یا ۲۳ درصد نظری نداشتند.

در این بین ۱۰۹۱ سرمایه‌گذار خُرد در نظرسنجی آنلاین کیتکو شرکت کردند که از میان آنها، ۶۲۶ نفر یا ۵۷ درصد افزایش و ۳۱۱ نفر یا ۲۹ درصد کاهش قیمت طلا را پیش‌بینی کردند در حالیکه ۱۵۴ نفر یا ۱۴ درصد نظری نداشتند.

تحلیلگران خوش‌بینی بالایی به طلا دارند زیرا بر این باورند که بالا رفتن انتظارات برای افزایش نرخهای بهره پیش از گزارش اشتغال اندکی اغراق‌آمیز بود. فیلیپ استرایبل، کارشناس ارشد شرکت "آر جی او فیوچرز" در این باره گفت: طلا از این حقیقت که آمار اشتغال ضعیف‌تر از حد مطلوب بوده است، سود خواهد برد و اکنون که آمار اشتغال کمتر از ۱۸۰ هزار شغل پیش‌بینی شده بوده، ممکن است افزایش نرخهای بهره به نشست دسامبر موکول شود.

طلا از ابتدای سال ۲۰۱۶ تاکنون تحت تاثیر تردیدها نسبت به روند رشد اقتصاد آمریکا که باعث شده بانک مرکزی این کشور برای عادی‌سازی نرخهای بهره تامل کند و همچنین نگرانیها نسبت به پیامدهای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، ۲۵ درصد رشد قیمت داشته است.

منبع خبر: همشهری انلاین
  ۱۴ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۵:۵۹:۰ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد