روزهای طلایی در انتظار اونس

روزهای طلایی در انتظار اونس
سرمایه گذاران بین المللی در انتظار افزایش قیمت طلا تحت تاثیر تصمیم اخیر فدرال رزرو آمریکا هستند.

سرمایه گذاران بین المللی در انتظار افزایش قیمت طلا تحت تاثیر تصمیم اخیر فدرال رزرو آمریکا هستند.  فدرال رزرو آمریکا در تازه ترین نشست خود تصمیم گرفت تا نرخ بهره را بدون تغییر حفظ کند. تحلیلگران اقتصادی و سرمایه گذاران بین المللی در این نظرسنجی اعلام کرده اند که قیمت طلا در روزهای آینده با افزایش همراه خواهد بود. 20 کارشناس ارشد اقتصادی در نظرسنجی این هفته کیتکو نیوز شرکت کرده اند که از این تعداد 12 نفر به افزایش قیمت طلا رای داده اند، 4 نفر پیش بینی کردند قیمت طلا با کاهش روبرو خواهد شد و 4 نفر دیگر نیز اعلام کردند قیمت طلا طی هفته آینده تغییر نخواهد داشت.

در نظرسنجی آنلاین کیتکو نیوز 809 نفر شرکت کرده اند که از این تعداد نیز 596نفر پیش بینی کردند قیمت طلا در روزهای آینده افزایش خواهد یافت. 150 نفر درصد نیز به کاهش قیمت طلا در هفته آتی رای داده اند و 63 نفر نیز اعلام کردند قیمت طلا تغییر چندانی نخواهد داشت.
فیل فیلین تحلیلگر ارشد موسسه فیلیپ فیوچرز تاکید کرد: از زمانی که فدرال رزرو در نشست سپتامبر نرخ بهره را بدون تغییر حفظ کرده، قیمت جهانی طلا با افزایش روبرو شده و به نظر می رسد این روند صعودی طی روزهای آینده نیز ادامه خواهد یافت. وی تصریح کرد: حتی اگر فدرال رزرو آمریکا بخواهد نرخ بهره را در نشست دسامبر افزایش دهد، این مساله نمی تواند تاثیر چندانی بر افت قیمت طلا داشته باشد چرا که نرخ بهره واقعی در آمریکا همچنان پایین است.
برخی کارشناسان اقتصادی نیز بر این باورند که قیمت طلا هم اکنون به بالاتر از میانگین 100 روز گذشته رسیده است و این مساله تاثیر زیادی بر ادامه روند صعودی قیمت طلا خواهد داشت.
تحلیلگران بازارهای بین المللی معتقدند که اگر طلا بتواند سطح مقاومتی 1362 دلاری را طی روزهای آینده بشکند می تواند به روند صعودی خود ادامه دهد. به نظر می رسد انتشار آمارهای مهم اقتصادی آمریکا منطقه یورو طی روزهای آینده تاثیر زیادی بر قیمت طلا خواهد داشت.
رقابت تنگاتنگ دو نامزد حزب دموکرات و جمهوری خواه و نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا سبب می شود به تدریج اخبار مرتبط با آن به عاملی مهم برای تاثیرگذاری بر بازارهای مختلف تبدیل شود. 
بیش از یک ماه دیگر، انتخابات برگزار می شود و ابتدای هفته جاری یعنی روز دوشنبه نخستین مناظره دو نامزد انتخابات یعنی هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ انجام خواهد شد. انتخابات ریاست جمهوری یک ریسک بزرگ برای اقتصاد آمریکا محسوب می شود و نزدیک بودن زمان انتخابات سبب خواهد شد در چند هفته آینده سرمایه گذاران بیش از پیش به تحولات در این حوزه توجه نشان دهند. البته در هفته پیش رو برخی دیگر عوامل نیز بر رفتار سرمایه گذاران تاثیر خواهد داشت که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.
اولین عامل به روز دوشنبه و برگزاری نخستین مناظره بین دو نامزد بستگی داد و قرار است درباره سه موضوع یعنی جهت حرکت آمریکا، دستیابی به رونق اقتصادی و امنیت مناظره انجام شود. ده ها میلیون خانواده آمریکایی و صدها میلیون نفر در دیگر کشورهای جهان به این مناظره نگاه خواهند کرد. پیروزی ترامپ در مناظره به معنای شانس بالاتر او برای پیروزی در انتخابات است و تحلیلگران معتقدند اگر ترامپ به ریاست جمهوری برسد لطماتی به اقتصاد وارد خواهد شد زیرا او وعده داده در بسیاری از روندهای اقتصادی و تجاری تغییراتی بزرگ ایجاد کند. البته هیلاری کلینتون نیز وعده هایی در زمینه تغییرات داده است اما افزایش شانس ترامپ به ریسک گریزی سرمایه گذاران منجر می شود.
دومین عامل موثر بر بازارهای مختلف در هفته جاری، نشست غیررسمی اوپک در الجزایر است. از اواسط سال 2014 تاکنون به دلیل مازاد عرضه نفت، قیمت ها بیش از 60 درصد پایین آمده و اعضاء اوپک قصد دارند در نشست الجزایر درباره روشی برای بالا بردن قیمت ها گفتگو کنند. چند ماه پیش تلاشی مشابه انجام شد اما در نشست قطر کارشکنی عربستان سبب شد توافقی بر سر تثبیت عرضه حاصل نشود. تغییرات قیمت نفت و افق بازار این ماده خام تاثیری بزرگ بر بازارهای مختلف دارد و این هفته سرمایه گذاران به نشست الجزایر توجهی خاص خواهند داشت. 
البته وزیر دارایی روسیه اعلام کرده حتی اگر عرضه نفت تثبیت شود تغییر بزرگی در قیمت ها مشاهده نخواهد شد. دیدگاه او منطقی به نظر می رسد زیرا بازار نفت حداقل تا اواسط سال آینده میلادی با مازاد عرضه مواجه است.
سومین عامل موثر بر بازارها در هفته پیش رو، سخنرانی اعضاء کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکاست. هفته پیش در نشست این کمیته تغییری در نرخ های بهره ایجاد نشد اما احتمال افزایش نرخ ها در پایان سال جاری میلادی افزایش یافت. این هفته جانت یلن رییس بانک مرکزی آمریکا و چند تن از اعضاء کمیته سیاستگذاری سخنرانی خواهند کرد و محتوای سخنان آنها بر بازارهای مختلف ویژه ارزش دلرا تاثیر خواهد داشت.
 در کنار این سه رویداد این هفته مجموعه ای بزرگ از گزارش ها از اقتصاد آمریکا، انگلستان، چین، ژاپن و منطقه یورو منتشر می شود. از آنجا که داده های اقتصادی مبنای تصمیم گیری بانک مرکزی آمریکا در حوزه سیاست های پولی است آنچه در این گزارش ها منتشر می شود اهمیت بالایی خواهد داشت. انتظار می رود این هفته نوسان در بازارهای مختلف زیاد باشد.
منبع خبر: خبر گزاری صدا و سیما
  ۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۶:۳۹:۳۱ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد