پیش بینی قیمت طلا در هفته جاری

پیش بینی قیمت طلا در هفته جاری
طبق نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز، تحلیلگران و سرمایه‌گذاران جهانی انتظار دارند طلا در هفته جاری به افزایش قیمتی که پس از برگزاری نشست سپتامبر بانک مرکزی آمریکا و تصمیم این بانک برای ثابت نگه داشتن نرخ‌های بهره پیدا کرد، ادامه دهد.

طبق نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز، تحلیلگران و سرمایه‌گذاران جهانی انتظار دارند طلا در هفته جاری به افزایش قیمتی که پس از برگزاری نشست سپتامبر بانک مرکزی آمریکا و تصمیم این بانک برای ثابت نگه داشتن نرخ‌های بهره پیدا کرد، ادامه دهد.

در معاملات روز جمعه بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر سه دلار یا ۰.۲ درصد کاهش پیدا کرد و در ۱۳۴۱.۷۰ دلار بسته شد با این همه برای کل هفته ۲.۴ درصد افزایش پیدا کرد که بزرگترین افزایش هفتگی در دو ماه و نیم گذشته بود.

کمیته بازار آزاد بانک مرکزی آمریکا در پایان نشست دو روزه خود در روز چهارشنبه اعلام کرد زمینه برای افزایش نرخهای صندوقهای فدرال قوی‌تر شده، اما تصمیم گرفته فعلا دست نگه داشته و منتظر شواهد بیشتری از پیشرفت مداوم به سوی اهداف هدف‌گذاری شده باشد. جانت یلن، رئیس بانک مرکزی آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست سیاست پولی تاکید کرد این بانک همچنان به آمار اقتصادی متکی است و آمار اخیر از افزایش نرخها حمایت نکرده‌اند. طلا بدنبال انتشار این خبر رشد چشمگیری پیدا کرد و تا سطح ۱۳۴۵ دلار صعود کرد، اما بدنبال سودگیری معامله گران از افزایش چشمگیر قیمت، ناچار به عقب نشینی شد.

طلا به افزایش نرخهای بهره آمریکا بسیار حساس است، زیرا نرخهای بهره بالاتر هزینه نگهداری دارایی‌های بدون بازده مانند این فلز را افزایش می دهد و در مقابل از ارزش دلار پشتیبانی می کند.

به گفته باب هابرکورن، تحلیلگر ارشد بازار در "آر جی او فیوچرز"، خریداران بلندمدت در شرایطی که نرخهای بهره در سراسر جهان اندک یا منفی مانده‌اند، به سوی طلا باز می‌گردند با این همه بعضی از سرمایه‌گذاران نسبت به احتمال افزایش نرخها در دسامبر محتاط مانده‌اند. معامله گران در حال حاضر احتمال افزایش نرخهای بهره آمریکا در دسامبر را بیش از ۵۰ درصد برآورد می کنند.

 در نظرسنجی کیتکو برای هفته جاری ۲۰ تحلیلگر و معامله‌گر شرکت کردند که از میان آنها ۱۲ نفر یا ۶۰ درصد انتظار داشتند طلا در هفته جاری به سطح بالاتری صعود کند، در حالیکه چهار نفر یا ۲۰ درصد پیش بینی کردند قیمت طلا کاهش پیدا می کند و به همین میزان مشابه، نظری نداشتند.

در نظرسنجی هفته جاری از سرمایه‌گذاران خُرد، ۸۰۹ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۵۹۶ نفر یا ۷۴ درصد به افزایش قیمت طلا خوش‌بین بودند و از سوی دیگر ۱۵۰ نفر یا ۱۹ درصد کاهش قیمت را پیش‌بینی کردند. در این بین ۶۳ نفر یا هشت درصد نظری نداشتند.

فیلیپ فلاین، تحلیلگر گروه مالی پرایس فیوچرز انتظار دارد به دلیل عدم تغییر نرخهای بهره در نشست سپتامبر بانک مرکزی آمریکا، قیمت طلا افزایش بیشتری پیدا کند.

طلا به سوی سومین رشد قیمت سه ماهه پیش می‌رود که طولانی‌ترین روند صعودی این فلز زرد از سال ۲۰۱۱ خواهد بود. تلاشهای بانکهای مرکزی بزرگ جهان برای تحرک بخشیدن به رشد اقتصادی شامل نرخهای بهره پایین یا منفی و خرید اوراق قرضه، تقاضا برای طلا به عنوان پناهگاه سرمایه را تقویت کرده است.

به گفته تحلیلگران گروه بانکی ANZ، عدم اقدام بانک مرکزی آمریکا برای تحکیم سیاست پولی، تقاضای سرمایه‌گذاران برای طلا را برانگیخته است. طلا حامیان زیادی دارد که انتظار دارند این فلز در پنج سال آینده به رکورد بالایی صعود کند. ذخایر طلا در صندوقهای سرمایه گذاری تحت پشتوانه طلا امسال بجز آوریل، هر ماه افزایش داشته است و پس از تصمیم اخیر بانک مرکزی آمریکا، حدود هفت تن افزایش یافت و به ۲۰۳۱ تن رسید که بالاترین میزان در بیش از دو هفته گذشته بود.

منبع خبر: خبر آنلاین
  ۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۶:۵۰:۳۰ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد