مروارید طبیعی خلیج فارس را بیشتر بشناسیم!

مروارید طبیعی خلیج فارس را بیشتر بشناسیم!
در این مقاله به شناخت و بررسی مرواریدهای طبیعی حوزه خلیج فارس می پردازیم.

در مقاله های قبلی، به شناخت و معرفی مروارید طبیعی، مروارید پرورشی و همچنین تشخیص مروارید طبیعی و پرورشی از یکدیگر پرداختیم ، در این مقاله به معرفی مروارید خلیج فارس می پردازیم.

به گزارش مرجع تخصصی طلا و جواهر ایران، مراکز صید مروارید در گذشته فقط به ساحل های دریاهای آب گرم محدود می شد یکی از مهم ترین این مراکز، خلیج فارس می باشد. حوزه خلیج فارس، به خاطر داشتن مرواریدهای طبیعی بسیار مشهور می باشد به طوری که گفته میشود، خلیج فارس بهشت مروارید است.

 

مروارید طبیعی خلیج فارس

خلیج فارس بهشت مروارید

 

مرواریدهای خلیج فارس، از لحاظ کیفیت، درخشندگی و اندازه و فراوانی خود دارای شهرت بسیاری هستند.
غواصان مروارید اغلب قادر به شیرجه رفتن در آب های کم عمق و گرم خلیج فارسی و همچنین چشمه آب شیرین آن بودند.  این ترکیب منحصر به فرد از آب شیرین و آب شور، یکی از اسرار درخشندگی مروارید خلیج فارس است. 

 

مروارید خلیج فارس

خلیج فارس بهشت مروارید

 

بهترین و بارورترین منطقه برای صید مروارید در خلیج فارس حوضه ای است که حدود 240 تا 320 کیلومتر از سواحل کشور های عربی فاصله داشت. 
بیش از دو هزار سال است که مروارید در خلیج فارس صید میشود. از این رو زمین شناسان این مکان را ” بستر مروارید ” نامیده اند، این بستر از سمت کشور کویت و بحرین به سمت جزیره کیش و هرمز کشیده شده است.

 

مروارید طبیعی

خلیج فارس بستر مروارید

 

پلینی طبیعی دان شهیر عهد باستان در کتاب  تاریخ طبیعی خود مینویسد : در خلیج فارس زیباترین مروارید های جهان صید می شود . او در این رابطه از بندری به نام القطیف در سواحل غربی خلیج فارس مقابل بحرین نام میبرد که بزرگترین مرکز عرضه و خریدو فروش مروارید بوده است . 
قَطیف، شهری ست در استان شرقی عربستان سعودی. «شهر قَطیف» یکی از شهرهای تاریخی کرانه‌ای عربستان سعودی و واحه‌ای است در کرانه باختری خلیج فارس واقع شده‌است.

 

مروارید طبیعی در قطیف

قَطیف، شهری در استان شرقی عربستان سعودی

 

بستر صدف های مروارید در تمام پهنه خلیج گسترده است ولی به نظر میرسد که مرکز تجمع نرم تنان در حوالی جزیره بحرین باشد. گونه های نرم تن در این ناحیه به وفور یافت میشود. این نرم تنان اغلب به تخته سنگ ها یا توده های مرجانی میچسبند. 

قیمت مروارید خلیج فارس

تهیه و ترجمه:مسعود رضایی - سایت زر (zar.ir)

منبع خبر: اختصاصی سایت زر
  ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۶:۵۷:۵۷ بعد از ظهر

شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد