دلیل رشد 25 درصدی طلا و نقره در سال 2016 چیست؟

دلیل رشد 25 درصدی طلا و نقره در سال 2016 چیست؟
برگزیت، انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و نرخ بهره منفی در بسیاری از کشورها باعث ایجاد عدم اطمینان مالی وسیاسی در دنیا شده و این موضوع مهم‌ترین دلیل افزایش قیمت طلا در سال جاری بوده است.
به گزارش اقتصادنیوز، عدم اطمینان، عامل اصلی خرید طلا در سال جاری بوده که شامل مقدار زیادی نگرانی‌های سیاسی، پولی و اقتصاد کلان خواهد بود. کیت‌کو فهرست کوتاهی از عواملی که باعث ایجاد ناآرامی در مدیران پولی جهانی در سال 2016 شده را ارائه داده است. 
 
 حرکت به سمت فضایی با نرخ بهره منفی
برآورد می‌شود که نزدیک به 500 میلیون نفر از مردم دنیا در کشورهایی با سیاست نرخ بهره منفی زندگی می‌کنند که نزدیک به 25 درصد از GDP جهانی را ارائه می‌دهند. بانکداران مرکزی سراسر دنیا در حال تجربه کردن نرخ بهره منفی به عنوان آخرین تلاش برای مقابله با سقوط شدید هستند. پیامد ان چه خواهد بود؟ در واقع هیچ‌کسی نمی‌أاند و این یعنی عدم اطمینان.
 
انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
 نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که رقابت ریاست‌جمهوری آمریکا هر لحظه شدیدتر شده و کلینتون و ترامپ شانه به شانه هم حرکت می‌کنند. بازار سهام، اقتصاد و کسب‌وکار بلاتکلیفی را دوست ندارد. چنین محیطی روند رو به جلوی کسب‌وکارها را از بین‌ برده و سرمایه‌گذاری‌های جدید در زیرساختها، تکنولوژی و استخدام را کم می‌کند. نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری و اثر آن بر بازار نیز بر عدم‌اطمینان موجود بر اقتصاد افزوده است.
 
آیا فدرال‌رزرو در سال 2016 نرخ بهره را افزایش خواهد داد
 آخرین دور آمار اشتغال آمریکا ضعیف‌تر از حد انتظار بود و باعث شد تا افزایش نرخ بهره در نشست ماه سپتامبر فدرال‌رزرو در هاله‌ای از ابهام قرار بگیرد. در این زمان، تحلیلگران بازار و سیاست‌گذاران نشست ماه دسامبر را محتمل‌ترین زمان برای افزایش نرخ بهره در سال 2016 می‌دانند. با افزایش 0.25 درصدی نرخ بهره در ماه دسامبر 2015،  نرخ کنونی نرخ بهره تنها اندکی از محدوده نزدیک به صفر فاصله گرفته است. زمان زیادی تا ماه دسامبر باقی مانده و  از لحاظ شرایط بازار، سیاسی و اقتصادی تا آن زمان اتفاقات زیادی رخ خواهد داد. افزایش نرخ بهره در سال 2016 نیز باعث افزایش عدم اطمینان شده است.
 
آیا آمریکا قبل از این که سیاست‌های پولی خود را تعدیل کند وارد رکود خواهد شد
با توجه به چرخه‌ها و زمان اکثریت تحلیلگران به این پرسش جواب بله می‌دهند. چرخه توسعه کنونی پیر و طولانی شده است. طول متوسط چرخه‌های توسعه آمریکا 69.5 ماه بوده است. اقتصاد آمریکا در حال حاضر هشتادوهفتمین ماه توسعه خود را پشت سر می‌گذارد. بعد آن فدرال‌رزرو چه خواهد کرد؟ نرخ بهره منفی، پول هلی‌کوپتری، تسهیلات کمی بیشتر؟ مشخص نیست.
 
برگزیت
در حالی که اثرات اولیه رای برگزیت بر روی بازارهای مالی جهانی بسیار کم بوده ، اثر واقعی آن روی اقتصاد و بازار هنوز تحقق نیافته است و همه در انتظار دستورالعمل خروج هستند. این موضوع چه تاثیری خواهد گذاشت؟ عدم اطمینان.
منبع خبر: اقتصاد نیوز
  ۱۵ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۵:۳۸:۳۷ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد