اجرای بزرگترین طرح نوسازی بافت فرسوده در مراغه

اجرای بزرگترین طرح نوسازی بافت فرسوده در مراغه
مجتبی کمیلی با بیان اینکه این طرح بزرگ ملی با سرمایه گذاری بنیاد مستضعفان مراحل پایانی خود را طی می کند، گفت : تملک ، تخریب ، نوسازی و بازسازی 7.2 هکتار با 972پلاک و 1836 مالک در یکی از مناطق تجاری و گران قیمت شهر مراغه ویژگی این طرح است که ان را از دیگر طرح های مشابه متمایز می کند.

وی با اشاره به اجرای بزرگ ترین طرح بهسازی بافت فرسوده غرب کشور با عنوان" جام جم" در مراغه گفت: این طرح کم نظیر در سطح کشور، تلفیقی از شهرسازی مدرن و بافت سنتی شهر تاریخی مراغه است.

این طرح که با همکاری آتی ساز یکی ازشرکت های زیرمجموعه بنیاد مستضعفان در بیش از هفت هکتار از بافت های فرسوده هسته مرکزی شهر مراغه اجرا شده است تا چند ماه آینده به پایان می رسد.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و مسکن ایران افزود: این طرح با حداکثر بهره وری از منابع مالی ، ضمن پیوند دادن بافت فرسوده هسته مرکزی شهرمراغه به مدرن ترین معابر، بزرگترین پارکینگ غیر طبقاتی غرب کشور و مجتمع های مسکونی، اداری و تجاری معماری مدرن و متوازنی را برای منطقه ایجاد کرده است.

کمیلی خاطرنشان کرد : در این پروژه "مسجد ریحان "به جهت درخواست مردم منطقه و همچنین "مسجد سفید" یکی از آثار به جامانده دوران صفوی با نظارت سازمان میراث فرهنگی و سرمایه گذاری بنیاد مستضعفان بازسازی و مرمت شد تا رضایت حداکثری مردم منطقه نیز جلب شود.

نماد تعامل شهرداری با سرمایه گذاران
پرویز مباحی مدیر عامل شرکت آتی ساز نیز گفت : طرح جام جم مراغه که با مشارکت شهرداری این شهر به مرحله اجرا گذاشته شد، نمادی از تعامل شهرداری با سرمایه گذاران در شهرهای تاریخی و فرهنگی است.

وی با اشاره به تعامل و همکاری شهرداری مراغه با بنیاد مستضعفان در این پروژه طرح جام جم مراغه را الگویی از بهسازی بافت های فرسوده و تعامل شهرداری با سرمایه گذاران دانست و گفت : مرحله نخست این طرح در سال گذشته به بهره برداری رسید و مرحله دوم آن نیز تا قبل از پایان سال افتتاح می شود.

مدیرعامل شرکت آتی ساز با بیان اینکه در سایه تعامل بین مسئولان محلی امسال نخستین سند به نام مالکان برخی از املاک این طرح منتقل می شود، افزود: در این موفقیت فرمانداری، شهرداری و ثبت اسناد و املاک شهرستان نیز سهیم هستند.

طرح جام جم مراغه با هدف اصلاح و بهسازی بافت فرسوده هسته مرکزی شهر تاریخی مراغه و همچنین به منظور ایجاد یکی از مدرن ترین بازارهای کشور در جهت بازیابی موقعیت تاریخی تجاری و اقتصاد مراغه در منطقه و همچنین با هدف تامین فضای تفریحی، خدماتی، فرهنگی مورد نیاز شهر طراحی و در حال اتمام است تاکنون بیش از 130 گروه از شهرداران بزرگ و کوچک کشور از این طرح بازدید کرده اند.

شهرستان 250 هزار نفری مراغه در فاصله 127 کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است و طرح جام جم ضمن کاهش قابل توجه آسیب های اجتماعی بافت متراکم شهری گذشته و افزایش ایمنی و کاهش خطرات ناشی از بلایای طبیعی در بافت فرسوده ، نقش مهمی در بازیابی جایگاه محوری این شهرستان در جنوب این استان ایفا می کند.

منبع خبر: خبر گزاری صدا و سیما
  ۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۸:۴:۴۵ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد