دوشرط موفقیت موسسات پس‌انداز منطقه‌ای مسکن

دوشرط موفقیت موسسات پس‌انداز منطقه‌ای مسکن
مشاور وزیرراه وشهرسازی درامورحسابداری، سپرده‌گذاری از سوی مردم و میزان نرخ سود وام‌ها را دو عامل مهم در تداوم مسیر کاری موسسات پس انداز و تسهیلات منطقه ای مسکن دانست.

غلامرضا سلامی در گفت وگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، افزود: این موسسات دربسیاری نقاط جهان بازتاب خوبی داشته اما به دلیل وجود بیماری‌های اقتصادی، بدون کمک دولت امکانپذیرنیست.

وی ادامه داد: موسسات پس انداز و ارائه کننده وام مسکن پس از جنگ جهانی دوم در کشورهای پیشرفته با هدف تجمیع پس‌انداز مردم و ارائه کمک هزینه خرید مسکن به اقشار کم‌درآمد ایجاد شدند و نوعی تعاونی اعتباری به شمار می‌رفتند.

مشاور وزیر راه و شهرسازی، اظهار داشت: این موسسات پیش از انقلاب در ایران نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر با مدیریت بانک رهنی سابق ایجاد شدند، تعداد زیادی از این موسسات در تهران و تعدادی تحت عنوان موسسات منطقه‌ای در سایر مناطق تأسیس و شروع به کار کردند که پس از انقلاب تمامی آن‌ها در بانک مسکن فعلی ادغام و فعالیت خود را آغاز کردند.

سلامی درباره اهمیت نرخ سود و سپرده گذاری در ادامه فعالیت موسسات منطقه ای مسکن بیان کرد: با این سیستم و بدون کمک دولتی اگر سپرده‌گذاری از سوی متقاضیان کم شود پرداخت وام به تعویق افتاده و از سویی دیگر اگر نرخ بهره وام بسیار بالا باشد، اقساط پرداختی نیز زیاد شده و از عهده اقشار هدف خارج می‌شود.

این مقام مسئول با بیان این مطلب که مردم می‌توانند از محل پس‌اندازهای خود در این موسسات به صورت تجمیعی وام بگیرند، گفت: این نوع فعالیت اقتصادی تا زمانی مؤثر خواهد بود که استقبال خوبی از آن شده و سپرده‌گذاری از سوی مردم انجام شود در غیر این صورت باید تا جمع شدن اقساط و رسیدن به حد نصاب صبر شود که امری غیرقابل قبول از سوی متقاضیان خواهد بود.

 

منبع خبر: خبر گزاری مهر
  ۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۸:۲۹:۳ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد