دو گزارش از مسکن آمریکا

دو گزارش از مسکن آمریکا
هفته‌ای که گذشت برای بخش مسکن آمریکا یک هفته پر خبر بود. روز چهارشنبه دفتر سرشماری آمریکا گزارشی را از بخش مسکن این بزرگ‌ترین اقتصاد جهان منتشر کرد که در آن اعلام شد فروش مسکن نوساز در آمریکا طی ماه سپتامبر 1/ 3 درصد و طی کل سال 8/ 29 درصد افزایش داشته است.

علاوه بر این در گزارشی دیگر که سندیکای مشاوران املاک آمریکا منتشر کرد، شاخص فروش مسکن آمریکا، از افزایش 5/ 1 درصدی فروش مسکن طی ماه گذشته میلادی در آمریکا خبر داد.

هر دو گزارش‌ نشان می‌دهد به‌رغم تعداد محدود مسکن موجود در بازار، تقاضا از طرف خریداران بالاست. جدیدترین آمار نرخ ملی مالکیت مسکن نشان‌دهنده بهبود نرخ مالکیت مسکن نسبت به فصل دوم است. این آمار نشان می‌دهد نرخ مالکیت مسکن در آمریکا 6/ 0 درصد افزایش یافته و به 5/ 63 درصد رسیده است. ترکیبی از خریداران مشتاق و این مساله که بودجه آنها اجازه نمی‌‌دهد گزینه‌های فراوانی برای خرید داشته باشند، موجب شده است فروشندگان قیمت‌های پیشنهادی را بالا ببرند و این اقدام باعث افزایش قیمت مسکن می‌شود. به همین دلیل شاخص قیمت مسکن استاندارداندپورز افزایش 6/ 0‌درصدی ماهانه و 3/ 5 درصدی سالانه را ثبت کرده است. لارنس یان، اقتصاددان ارشد سندیکای مشاوران املاک آمریکا می‌گوید: «گرچه کاهش سطح مسکن موجود موجب شده است قیمت‌ها در اکثر نقاط آمریکا افزایش یابد، تداوم رشد مشاغل و نشانه‌های مبنی بر افزایش دستمزدها، خانوارهای بیشتری را ترغیب به خرید مسکن می‌کند.» او همچنین به این مساله اشاره می‌کند که درصد بیشتری از خانه اولی‌ها به بازار مسکن وارد می‌شوند. با این وجود مالکیت مسکن دچار کاهش می‌شود زیرا جوانان ترجیح می‌دهند در مسکن اجاره‌ای زندگی کنند یا برای مدت طولانی‌تری نسبت به گذشته با والدین‌شان زندگی کنند. این در شرایطی است که کمبود مسکن موجود درنهایت فعالیت اقتصادی در بخش املاک و مستغلات را محدود می‌کند و موجب افزایش چشمگیر قیمت خانه‌های موجود می‌شود. با این وجود انتظار می‌رود به‌رغم افزایش ساخت‌و‌ساز و در دسترس قرار گرفتن خانه‌های بیشتر، گزارش‌های مربوط به فروش مسکن و مالکیت کاهشی باشد. اسونیا گودل، اقتصاددان ارشد مرکز زیلو (سامانه مجازی اطلاعات مسکن آمریکا) می‌گوید: «در مقایسه با سال 2005، موجودی مسکن نوساز برای فروش در ایالت‌های غربی، جنوبی و غرب‌میانه تا بیش از 50 درصد کاهش یافته است. در سال 2005 سطح مسکن نوساز به اوج خود رسیده بود. این سطح شاید خیلی زیاد به نظر می‌رسید؛ اما اکنون بازار می‌تواند به راحتی خانه‌های نوساز بیشتری را جذب کند.»

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۸:۴۱:۲۲ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد