حمله FBI به بازارهای جهانی طلا

حمله FBI به بازارهای جهانی طلا
حاشیه‌های انتخابات آمریکا بار دیگر روند بازارهای جهانی را تحت‌تاثیر قرار داد. روز یکشنبه خبر رسید که بازپرس‌های «اف بی آی» مجوزی برای بازرسی مجدد ایمیل‌های هیلاری کلینتون کسب کرده‌اند و از آنجا که عمده بازارهای جهانی در این روز تعطیل بودند، صبح دوشنبه شاهد تغییر قیمت‌ها و شاخص‌ها بودیم.

معامله‌گران بازارهای جهانی نامزد دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده را کسی می‌دانند که عمدتا وضع موجود را حفظ خواهد کرد، در حالی که دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواهان شخصی است که مشخص نیست با اقتصاد و سیاست واشنگتن چه خواهد کرد. پررنگ شدن دوباره بحث حفاظت نکردن کلینتون از ایمیل‌های محرمانه در زمان حضور در وزارت خارجه در تازه‌ترین نظرسنجی‌ها به نفع ترامپ تمام شده است و از این رو بازارهای جهانی واکنشی متناسب با افزایش احتمال پیروزی نامزد جنجالی در انتخابات هفته آینده در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان داشتند. بازارهای جهانی ارز در نخستین ساعات روز گذشته شاهد افت شاخص دلار بودند، گرچه دلار پس از آن از کف روزانه بالا آمد. افت دلار ابتدا باعث اوج‌گیری بهای اونس طلا تا قیمت 1279 دلار رشد، اما رشد این شاخص از کف روزانه تحت‌تاثیر افزایش خریدها، اونس را دوباره در مسیر کاهشی قرار داد. همزمان، افزایش نگرانی در بازارهای سهام نیز مشهود بود گرچه برخی از شاخص‌های بورس توانستند رشدی را به ثبت برسانند. روز گذشته، یک عامل دیگر نیز به ضرر طلا عمل کرد. بهای نفت خام روز دوشنبه تحت‌تاثیر ادامه تردید در مورد توان اوپک برای بالا بردن قیمت‌ها با کاهش روبه‌رو شد.اونس طلا که هفته گذشته تا بهای 1275 دلار اوج گرفته بود، صبح دوشنبه تا قیمت 1279 دلار رشد کرد، گرچه بعد تحت فشار رشد دلار از کف روزانه با افت مواجه شد. البته افت قیمت‌ها در بازار طلا هم باعث افزایش خریدها می‌شد.

قیمتی که تا ساعت 7 شب دوشنبه برای اونس ثبت شد، 1273 دلار بود، با این همه هم‌اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی ماه اکتبر رقم خورده باشد. دوشنبه آخرین روز اکتبر بود و از آنجا که پوشش قیمت نهایی طلا در این روز در این گزارش ممکن نبود، بازدهی فلز زرد در دهمین ماه میلادی در گزارش بعدی «دنیای اقتصاد» به اطلاع شما خواهد رسید.اونس در حالی روز دوشنبه با نوسان‌های انتخاباتی روبه‌رو شد که نشست نوامبر کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا از امروز سه‌شنبه شروع و چهارشنبه شب پایان خواهد یافت. بعید به نظر می‌رسد که فدرال رزرو آمریکا در نشست نوامبر نرخ بهره را تغییر دهد و هر گونه تغییر نرخ بهره آمریکا به نشست دسامبر پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری 8 نوامبر موکول خواهد شد.نشست فدرال رزرو در حالی برگزار خواهد شد که تازه‌ترین آمارها نشان می‌دهد رشد اقتصادی آمریکا در سه ماه سوم امسال به بالاترین سطح در 2 سال اخیر رسیده است. به نظر می‌رسد قیمت طلا در کوتاه‌مدت تحت‌تاثیر نتایج نشست فدرال رزرو آمریکا، تحولات سیاسی مربوط به انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور قرار خواهد داشت. انتشار آمارهای مهم اقتصادی آمریکا و منطقه یورو نیز عامل مهم دیگری است که بر قیمت طلا موثر خواهد بود.

تازه‌ترین تحلیل فنی اف ایکس استریت که دوشنبه صبح منتشر شد نشان می‌داد که قیمت جهانی هر اونس طلا در شرایط کنونی بین 1270 تا 1285 دلار در نوسان است. به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی اف ایکس استریت، تحلیل تکنیکال نشان می‌داد که سطح مقاومتی قیمت طلا در کوتاه‌مدت 1280 دلار است و اگر این سطح شکسته شود قیمت این فلز زرد تا 1285 دلار افزایش خواهد یافت. سطح حمایتی قیمت طلا نیز در کوتاه‌مدت 1275 دلار است و اگر این سطح شکسته شود قیمت طلا تا 1270 دلار کاهش می‌یابد.اونس در حالی صبح دوشنبه در محدوده 1270 دلار نوسان کرد که پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت حاکی از امید کارشناسان حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران خرد به روند بهای طلا در نخستین هفته ماه نوامبر است. در تازه‌ترین نظرسنجی کیتکو از تحلیلگران، 18 نفر شرکت کرده‌اند که از این میان 12 نفر معادل 56 درصد پاسخ‌دهندگان، افزایش قیمت‌ها را در این هفته پیش‌بینی کرده‌اند. در نظرسنجی از مخاطبان کیتکو هم که بازتاب‌دهنده نگرش سرمایه‌گذاران خرد است، 544 نفر شرکت کرده‌اند که از این میان 237 نفر معادل 44 درصد، افزایش قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده‌اند.

اونس طلا که در مقطعی از سال 2016 تا محدوده‌های نزدیک کانال 1400 دلار هم جهش کرده بود، چندی است حضور در کانال 1200 دلار را تجربه می‌کند، اما کامرز بانک آلمان در تازه‌ترین گزارش خود پیش‌بینی کرده روند نزولی قیمت طلا در شرایط کنونی کوتاه‌مدت و موقتی خواهد بود و قیمت این فلز زرد تا پایان سال آینده افزایش خواهد یافت. کامرز بانک آلمان اعلام کرده میانگین قیمت هر اونس طلا در سه ماه پایانی امسال به بیش از 1250 دلار خواهد رسید و این رقم در سه ماه نخست سال 2017 میلادی به 1300 دلار و در سه ماه دوم نیز به 1350 دلار خواهد رسید. بر اساس این گزارش کامرز بانک پیش‌بینی کرده قیمت هر اونس طلا تا پایان سال آینده به بیش از 1450 دلار خواهد رسید. کارشناسان این بانک اعلام کردند: روند نزولی قیمت طلا در ماه جاری بیشتر به علت سفته بازی و دلالی بوده و این روند نزولی کاملا موقتی خواهد بود. البته در صورتی که فدرال‌رزرو آمریکا در نشست دسامبر پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری اقدام به افزایش نرخ بهره کند، این احتمال هست که قیمت طلا اندکی کاهش یابد.

 

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۸:۳۸:۵۰ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد