مصر مشتری نفت ایران شد

مصر مشتری نفت ایران شد
پس از اقدام عربستان در تعلیق توافق نفتی خود با مصر وزیر نفت این کشور با هدف انعقاد قراردادهای جدید نفتی، عازم تهران شد.

منابع آگاه در فرودگاه قاهره گفتند، طارق المولا، وزیر نفت مصر با هدف انعقاد قراردادهای جدید نفتی، عازم تهران شده است. این سفر پس از آن صورت می گیرد که عربستان ماه گذشته توافق نفتی خود با مصر را به حالت تعلیق درآورد.
پس از تعلیق این توافق، مصر به قطعنامه مورد حمایت روسیه در سازمان ملل در مورد سوریه که درخواست توقف حملات به مواضع مخالفان در حلب در آن مستثنی شده بود رای مثبت داد. این موضع به شدت بر خلاف موضع عربستان در مورد حلب بود.

عربستان از سال 2013 یعنی زمان روی کار امدن عبدالفتاح السیسی میلیاردها دلار به مصر کمک مالی کرده است.
بر اساس توافق نفتی 23 میلیارد دلاری سعودی ارامکوی عربستان و شرکت نفت مصر، قرار بود به مدت 5 سال ماهانه 700 هزار تن فرآورده های نفتی به مصر صادر شود.
به گفته یک منبع اگاه که مولا را در فرودگاه قاهره همراهی می کرد، وزیر نفت مصر قرار است با مقامات ارشد ایرانی دیدار کند و در مورد امکان عرضه نفت ایران به مصر با آنها رایزنی نماید.
سفر وی به تهران، احتمالا نشان دهنده تیره تر شدن روابط بین مصر و عربستان است.
مولا ماه گذشته گفته بود، مشخص نیست صادرات نفت عربستان به مصر چه زمانی از سر گرفته خواهد شد و ریاض دلیلی برای تعلیق عرضه نفت ارائه نکرده است.
از آن زمان، مصر به فکر یافتن منابع جدید تامین انرژی افتاده و هفته گذشته یادداشت تفاهمی با شرکت سوکار آذربایجان برای خرید 2 میلیون بشکه نفت خام منعقد ساخته است.

منبع خبر: پارس نیوز
  ۱۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۹:۳۱:۱۳ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد