نرخ تسهیلات صندوق پس انداز مسکن کاهش نمی یابد

نرخ تسهیلات صندوق پس انداز مسکن کاهش نمی یابد
مدیرعامل بانک مسکن از عدم کاهش نرخ سود تسهیلات اعطایی از محل صندوق های پس انداز مسکن خبر داد و گفت:در حال حاضر کمترین نرخ سود تسهیلات بانکی مربوط به بخش مسکن است.

محمد هاشم بت شکن افزود: در حال حاضر کمترین نرخ سود تسهیلات بانکی مربوط به بخش مسکن است و برای اولین بار، نرخ تسهیلات تک رقمی شده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در اغلب موارد،  نرخ سود تسهیلات ۲ تا ۳ درصد بیش از نرخ تورم است و هم اکنون که نرخ ۹ درصدی تسهیلات مسکن با نرخ تورم یکسان شده است، نمی توان انتظار کاهش بیشتر نرخ تسهیلات را داشت.

به گفته این مقام مسئول، برهمین اساس سود تسهیلات اعطایی از محل صندوق های پس انداز کمتر از این رقم( ۸ و ۹.۵ )درصد نمی‌شود.

وی بیان کرد: سایر تسهیلات اعطایی بانک مسکن که با نرخ ۱۸ درصد ارائه می‌شوند، درصورت موافقت شورای پول واعتبار، از سوی بانک مسکن کاهش می‌یابند.

مدیرعامل بانک مسکن درباره نقش آفرینی بازار سرمایه در تامین مالی بخش مسکن، گفت: بورس، بازار تامین مالی بلند مدت است و بازار مسکن هم بلند مدت است زیرا اقساط تسهیلات اعطایی آن ۱۲ ساله است پس بورس باید وارد تامین مالی بخش مسکن و ساختمان شود.

بت شکن تصریح کرد: بازار سرمایه از سه راه می‌تواند به تامین مالی بخش مسکن کمک کند، یکی از این کانال‌ها تاسیس صندوق‌های زمین و ساختمان است که تاکنون ۴ تا ۵ صندوق تاسیس شده و سرمایه‌های مردمی هم جمع آوری و هدایت شده است.

وی افزود: بانک‌ها می‌توانند به اتکای تسهیلات بخش مسکن، اوراق رهنی مسکن هم در بورس منتشر کنند.

مدیر عامل بانک مسکن به آخرین راه برای سهیم شدن بورس در تامین مالی بازار مسکن اشاره کرد و گفت: بازار سرمایه می‌تواند با بهره گیری از انواع صکوک از جمله صکوک استثنا، منفعت یا اوراق اجاره نقش خود را در تامین مالی بازار مسکن افزایش دهد.

منبع خبر: خبر گزاری مهر
  ۲۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۶:۴ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد