اونس طلا، بازیگران آتی سکه را غافلگیر کرد

نوسان شدید قیمت جهانی اونس طلا ، بازیگران آتی سکه را هم غافلگیر کرد.
نوسان شدید قیمت جهانی اونس طلا ، بازیگران آتی سکه را هم غافلگیر کرد.

در شرایطی که پس از پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، تحلیلگران بازار جهانی از صعود اونس طلا حداقل برای چند روز متوالی خبر می دادند، اما در کمال حیرت سرمایه گذاران اونس تنها در یک روز سر به فلک کشید و در روز بعد با کاهشی چشمگیر روبرو شد.
در پی نوسان قیمت جهانی طلا ، روز گذشته حجم معاملات آتی سکه در بورس کالای ایران به 18 هزار و 809 قرارداد و ارزش آن به بیش از دو هزار و 195 میلیارد ریال رسید که نسبت به معاملات پنج شنبه گذشته رشد 93 درصدی داشته است.
با وجود اینکه معامله گران روز جمعه، آمادگی افت اونس طلا را نداشتند، ولی پس از تطبیق خود با این روند نزولی، قیمت در بازار داخلی کاهش بیشتری را تجربه کرد؛ در این بین با توجه به پیش بینی ها و نظر سنجی های مثبت از بازار جهانی طلا در هفته های آینده تقاضا برای سکه افزایش پیدا کرد.
قیمت آتی سکه روز گذشته در سررسید آبان ماه با نرخ یک میلیون و 104 هزار تومان معامله شد و کاهش 1.95 درصدی را تجربه کرد. این در شرایطی است که سکه تحویل دی ما با افت 2.11 درصدی به قیمت یک میلیون 118 هزار تومان رسید.
قرارداد تحویل اسفند نیز با قیمت یک میلیون و 132 هزار تومان معامله و با کاهش 2.26 درصدی روبه رو شد. سکه تحویل اردیبهشت سال آتی با افت قیمت 2.37 درصدی با نرخ یک میلیون و 148 هزار تومان به فروش رسید.
همچنین سررسید تیر سال آینده با نرخ یک میلیون و 169 هزار تومان معامله شد و کاهش 2.25 درصدی را به ثبت رساند و در پایان نیز سررسید شهریور ماه با کاهش 2.41 درصدی با قیمت یک میلیون و 188 هزار تومان معامله شد.
بازار نقدی
در اولین روز هفته، قیمت سکه تمام بهار آزادی متناسب با افت اونس طلا در بازارهای جهانی کاهش پیدا نکرد تا یک رکورد جدید در بازار طلای داخلی به ثبت برسد.
روز شنبه، سکه تمام با 17 هزار تومان افت به قیمت یک میلیون و 107 هزار تومان رسید.
به این ترتیب،‌سکه در یک روز حدود 1.5 درصد از ارزش خود را از دست داد، این در حالی بود که بهای اونس روز جمعه تا 1228 دلار پایین رفت تا نسبت به ساعت 3 بعد از ظهر روز پنجشنبه حدود 4 درصد از ارزش خود را از دست داده باشد.
‌کاهش 1.5 درصدی سکه در مقایسه با افت 4 درصدی طلای جهانی موجب شد که حباب فلز گرانبهای داخلی به بالای 40 هزار تومان برسد. در واقع، روز شنبه،‌ قیمت بازاری سکه 40 هزار تومان بالاتر از ارزش ذاتی آن بود، موضوعی که از شهریور 92 سابقه نداشت.
در این شرایط، برخی فعالان اعتقاد دارند، قیمت سکه در روزهای آینده به دلیل حباب یاد شده افت بیشتری خواهد کرد، حال آنکه عده دیگری باور دارند سکه بازان تا جایی که بتوانند در مرز یک میلیون و 100 هزار تومان از دارایی خود حمایت خواهند کرد.

گواهی سپرده
معاملات گواهی سپرده سکه طلا در بورس کالای ایران هم در معاملات امروز یکشنبه به 23 سکه به ارزش 253 میلیون ریال رسید.
نگاهی به تابلوی معاملات نیز نشان می دهد که آخرین سفارش خرید سکه در سامانه بر خط سهام یک میلیون و 103 هزار تومان و آخرین سفارش فروش درج شده در سامانه یک میلیون و 110 هزار تومان ثبت شده است.
معاملات سکه در کنار سهام در سامانه برخی معامله گران سهام یکی از جذابیت معاملات گواهی سکه در بورس کالاست به طوریکه گذاران می توانند سکه و سهام را در کنار هم در پرتفوی خود مشاهده کننده و در هر لحظه از نوسانات و سود و زیان خود مطلع شوند.

منبع خبر: 
  ۲۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۶:۲۸:۳۲ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: