افزایش چند دلاری اونس طلا در بازار جهانی

افزایش چند دلاری اونس طلا در بازار جهانی
قیمت طلای جهانی در معاملات روز جاری تحت تاثیر ضعیف شدن ارزش دلار به روند رشد روز گذشته ادامه داد و اندکی افزایش یافت.

اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۳ درصد افزایش یافت و به ۱۲۳۱.۴۰ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز گذشته ۰.۶۷ درصد افزایش یافته بود.

در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر ۰.۵۶ درصد افزایش یافت و در ۱۲۳۱.۳۰ دلار ایستاد. بهای معاملات این بازار روز گذشته ۲.۸۰ دلار یا ۰.۲ درصد افزایش یافته و در ۱۲۲۴.۵۰ دلار بسته شده بود.

طلا در هفته گذشته بدنبال پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا که بهبود ریسک پذیری و صعود ارزش دلار را به همراه داشت، بیش از شش درصد از ارزش خود را از دست داده است.

مارک تو، مدیر تحقیقات در گروه مالی وینگ فانگ هنگ‌کنگ به رویترز گفت: در حال حاضر قیمت طلا اندکی بهبود پیدا کرده است، اما سطح ۱۲۳۰ دلار همچنان مقاومتی خواهد بود و اجازه نمی‌دهد قیمت‌ از این سطح بالاتر رود. انتظار می‌رود طلا در محدوده ۱۲۱۵ تا ۱۲۵۰ دلار معامله شود تا سرمایه‌گذاران مدتی فرصت فکر کردن درباره گزینه‌های احتمالی سیاست رییس جمهور منتخب آمریکا را پیدا کنند.

پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بازده اوراق قرضه را در هفته جاری به بالاترین رکورد سال ۲۰۱۶ رساند و دلار روز سه‌شنبه در برابر سبدی از ارزهای بزرگ به بالاترین حد در ۱۱ ماه اخیر صعود کرد، زیرا سرمایه‌گذاران انتظار دارند سیاست‌های دولت بعدی آمریکا به رشد فشارهای تورمی و رونق اقتصادی کمک کند.

شاخص دلار آمریکا در معاملات آسیایی روز چهارشنبه ۰.۲۶ درصد کاهش یافت و در ۹۹.۹۶۵ واحد قرار گرفت.

تحلیلگران گروه بانکی ANZ در یادداشتی نوشتند: ضعیف شدن اندک دلار آمریکا، به بهبود تمایل سرمایه‌گذاری‌ در طلا کمک کرده است. دلار همچنین پس از آمار خرده فروشی مثبت آمریکا که از ارزش این ارز حمایت کرد، نزدیک به بالاترین رکورد اخیر خود قرار دارد.

از سوی دیگر بازار تحت تاثیر احتمال بالای افزایش نرخ‌های بهره آمریکا در دسامبر قرار دارد. بازار اکنون انتظار دارد بانک مرکزی آمریکا در نشست سیاست پولی ماه آینده افزایش نرخ‌های بهره را تصویب کند.

دانیل تارلو، یکی از مقامات بانک مرکزی آمریکا روز سه‌شنبه اظهار کرد: انتخاب ترامپ ممکن است روند افزایش نرخ‌های بهره و تحکیم بازارهای مالی را تسریع کند. بازارها برای ارزیابی دورنمای سیاست پولی، روز پنج شنبه به دقت به اظهارات جانت یلن، رئیس بانک مرکزی آمریکا در مقابل کمیته اقتصادی مشترک کنگره گوش می کنند.

طلا به افزایش نرخ‌های بهره آمریکا فوق‌العاده حساس است، زیرا نرخ‌های بهره بالاتر هزینه نگهداری این فلز را که بازدهی ندارد افزایش می‌دهند و در مقابل از ارزش دلار پشتیبانی می‌کند.

ذخایر طلای صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت پشتیبانی این فلز روز دوشنبه ۴.۸۸ تن کاهش یافت و به ۱۹۶۶.۳ تن رسید .

در بازار سایر فلزات ارزشمند هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۶۴ درصد افزایش یافت و به ۱۷.۱۸ دلار رسید، در حالیکه هر اونس پلاتین ۰.۱ درصد اُفت کرد و در ۹۳۴.۵۰ دلار ایستاد. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری، تغییر چندانی نداشت و ۷۰۶.۲۰ دلار معامله شد.

منبع خبر: ایسنا
  ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۸:۵۹:۲۹ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد