کاهش اونس طلا مهمترین عامل افت قیمت سکه

کاهش اونس طلا مهمترین عامل افت قیمت سکه
رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران با بیان این که نرخ دلار به بالاترین سطح قیمتی خود در برابر سایر ارزها در ۱۳ سال اخیر رسیده است، گفت: این مساله کاهش قیمت اونس جهانی طلا را به دنبال داشته است.

محمد کشتی آرای افزود: کاهش ارزش اونس جهانی طلا مهمترین عامل افت بیش از 100 هزار ریالی قیمت سکه در بازارهای داخل کشور است.

کشتی آرای با اشاره به این که امروز بازارهای کشور در حالت نیمه تعطیل به سر می برند، افزود: داد و ستدها در حداقل است و تقاضایی در بازار وجود ندارد.
کشتی آرای هفته گذشته در بازدید از مرکز تجارت جهانی فردوسی گفت: تولید و مصرف طلا در کشور در پنج سال گذشته به یک سوم کاهش یافته که علت اساسی آن تغییر فرهنگ و نگرش مردم به این فلز قیمتی است.
به گفته وی، افزایش قیمت طلا در سال های اولیه از پنج سال یاد شده انگیزه خرید را کاهش داد اما پس از آن کاهش قیمت ها انگیزه سوددهی تولید ساخته شده از طلا را تنزل داد.
کشتی آرای معتقد است: رکود اقتصادی و مالیات بر ارزش افزوده که بار اضافی به دوش مردم در خرید تولیدات ساخته شده از طلا ایجاد کرد، در کاهش هر چه بیشتر انگیزه های مردم موثر افتاد.
به گفته وی، اینک آمار مصرف طلا در سطح جامعه کاهش یافته و به همان نسبت مصرف زیورآلات بدل افزایش یافته و این اتفاق بدی است.
صرافان ارز و سکه در معاملات امروز بازار آزاد تهران، هر قطعه سکه طلای بهار آزادی طرح جدید را با 101 هزار ریال کاهش نسبت به پنجشنبه هفته گذشته (27 آبان ماه)، 11 میلیون و 36 هزار ریال دادوستد کردند.
برپایه اعلام اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران و تا لحظه انتشار این خبر،  قیمت سکه بهار آزادی طرح قدیم با 50 هزار ریال کاهش نسبت به پنجشنبه گذشته 10 میلیون و 900 هزار ریال، هر قطعه نیم سکه با 50 هزار ریال افت قیمت، پنج میلیون و 560 هزار ریال و هر ربع سکه بدون تغییر قیمت، دو میلیون و 950 هزار ریال دادوستد شد.
به نوشته ایرنا،در معاملات امروز بازار آزاد، هر قطعه سکه یک گرمی بدون تغییر قیمت در مقایسه با پنجشنبه، یک میلیون و 850 هزار ریال فروخته شد و هر گرم طلای 18عیار، یک میلیون و 96 هزار و 200 ریال داد و ستد شد.
براساس اعلام اتحادیه طلا و جواهر تهران، هر اونس طلا نیز با 20 دلار و 80 سنت کاهش قیمت نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته، یک هزار و 208 دلار و 40 سنت قیمتگذاری شد.

منبع خبر: 
  ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۸:۲ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد