افزایش قیمت جهانی طلا در پی عقب‌نشینی دلار

به دنبال کاهش ارزش دلار آمریکا در بازارهای بین المللی قیمت جهانی طلا در آغاز مبادلات امروز دوشنبه با افزایش روبرو شده است.
به دنبال کاهش ارزش دلار آمریکا در بازارهای بین المللی قیمت جهانی طلا در آغاز مبادلات امروز دوشنبه با افزایش روبرو شده است.

به نقل از پایگاه اینترنتی بولیون دسک،افزایش قیمت طلا در آغاز مبادلات امروز در حالی است که قیمت این فلز گرانبها طی هفته گذشته بار دیگر با کاهش روبرو شده و روز جمعه به پایین ترین سطح در ماه های اخیر رسیده است.

بر اساس این گزارش قیمت هر اونس طلا با 4.10 دلار افزایش به بیش از 1212 دلار رسیده است. شاخص ارزش دلار آمریکا نیز با 0.14 درصد کاهش به کمتر از 101.21 واحد رسیده است. ارزش دلار آمریکا روز جمعه در برابر ارزهای معتبر بین المللی به بالاترین سطح از سال 2003 میلادی رسیده است.
تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که در صورت ادامه روند صعودی ارزش دلار اونس طلا زیر فشار بیشتری قرار خواهد گرفت.
تحلیلگران موسسه سرمایه گذاری آی جی نیز تاکید کردند که افزایش گمانه زنی ها نسبت به بالا رفتن نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا تاثیر زیادی بر نوسانات ارزش دلار و قیمت طلا خواهد داشت.
به نظر می رسد سطح حمایتی قیمت طلا در کوتاه مدت 1190 دلار خواهد بود ولی اگر این سطح شکسته شود این احتمال وجود دارد که قیمت طلا تا 1070 دلار در هر اونس کاهش یابد. سطح مقاومتی قیمت طلا نیز در شرایط کنونی 1230 دلار خواهد بود.
تازه ترین نظرسنجی ها نشان می دهد که احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا در نشست دسامبر به بیش از 90 درصد رسیده است.
تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که سیاست های مالی ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا طی ماه های آینده موجب افزایش تورم خواهد شد و فدرال رزرو راهی جز افزایش نرخ بهره نخواهد داشت.
بانک ای ان زد استرالیا نیز پیش بینی کرده است که فدرال رزرو آمریکا به احتمال 98 درصد در نشست دسامبر نرخ بهره را افزایش خواهد داد.
در بازار جهانی انرژی نیز قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در بازار لندن با 1.28 درصد افزایش به بیش از 47.39 دلار رسیده است.
قیمت هر اونس نقره نیز با 0.1 درصد کاهش به 16.64 دلار رسیده است. به نظر می رسد قیمت جهانی طلا در شرایط کنونی تحت تاثیر انتشار آمارهای مهم اقتصادی آمریکا و وضعیت تقاضای فیزیکی در بازارهای نوظهور و در حال توسعه قرار خواهد داشت.

منبع خبر: 
  ۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۷:۵:۵۹ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: