سرازیر کردن طلا به بازار

سرازیر کردن طلا به بازار
قیمت سکه دیروز با وجود تاکید رییس کل بانک مرکزی بر سرازیر کردن شمش و سکه به بازار در صورت لزوم، در سطح 385 هزار تومان بدون تغییر باقی ماند.
قیمت سکه دیروز با وجود تاکید رییس کل بانک مرکزی بر سرازیر کردن شمش و سکه به بازار در صورت لزوم، در سطح 385 هزار تومان بدون تغییر باقی ماند.
قیمت سکه بهار آزادی در روز‌های اخیر به دنبال موضع‌گیری‌های بانک مرکزی با تزریق شمش طلا و افزایش ساعات کار بانک کارگشایی و تذکر کارشناسان در مورد خرید‌های شتاب زده در بازار سکه و طلا رو به کاهش نهاده است. بهمنی در حاشیه نشست هیات دولت تصریح کرد که اگر لازم باشد صدها تن طلا به بازار وارد می‌کنیم. وی همچنین تاکید کرد که بانک مرکزی از روند افزایشی قیمت ارز نیز جلوگیری خواهد کرد.
دیروز قیمت سکه بهار آزادی بدون تغییر 385 هزار تومان اعلام شد. نیم سکه نیز بدون تغییر 193 هزار تومان به خریداران عرضه شد. در همین حال ربع سکه با 1000 تومان افزایش قیمت به نرخ 103 هزار تومان فروخته شد. در بازار روز گذشته قیمت‌های متفاوتی برای سکه طرح قدیم اعلام شد. نرخ‌های 430، 435 و 440 هزارتومان از سوی منابع مختلف منتشر شد که از نبود یک نظام قانونمند قیمت‌گذاری یا یک بازار متعادل عرضه و تقاضا حکایت دارد.
در بازار ارز دلار آمریکا بر روی نرخ 1105 تومان متوقف شد. یورو با 5 تومان افزایش قیمت به نرخ 1535 تومان رسید. در اولین روز کاری این هفته بازار‌های مالی و کالایی جهان برابری یورو به دلار تا 403/1 به نفع یورو افزایش یافت و دلار در کمترین حد ارزشی خود در چند ماه اخیر در مقابل ارزهای عمده جهان ایستاده است. طلا دیروز تا ساعت30/17 به وقت تهران در بازار نيويورك به نرخ 1441 دلار رسید که نسبت به نرخ بسته شده 8/1432 دلار پایان معاملات هفته گذشته تقریبا 9 دلار افزایش نشان می‌دهد.
افزایش تنش‌ها در لیبی و بالارفتن قیمت نفت تا سطح 106 دلار
و همچنین افت ارزش دلار قیمت طلا را با فشارهای افزایشی روبه‌رو کرده است. در عین حال افزایش هیجان کاذب در بازار سکه و طلا و دامن زدن برخی از سود جویان قیمت سکه و طلا را با قیمت‌های حبابی روبه‌رو کرده است که بانک مرکزی بالاخره پا به میدان كنترل قیمت‌ها گذاشت.
لازم باشد چند صد تن طلا وارد بازار می‌کنیم
ريیس کل بانک مرکزی گفت: کسانی که بخواهند به بهانه بالاتر بودن قیمت طلا از قیمت جهانی آن وارد بازار شوند قطعا سودی نخواهند برد، زیرا اگر لازم باشد چند صد تن طلا وارد بازار خواهیم کرد.محمود بهمنی در حاشیه جلسه هیات دولت افزود: ما بازار را مرتبا رصد و وضع طلا و ارز را نیز کنترل می‌کنیم. وی درباره کنترل بازار طلا گفت: هر لحظه که احساس کنیم که طلای بازار اعم از سکه و شمش بالاتر از قیمت‌های جهانی باشد، بلافاصله طلا وارد بازار خواهیم کرد.
بهمنی افزود: همان‌گونه که این بار شمش را هم به حراج گذاشتیم هر زمان که لازم باشد این اطمینان را می‌دهیم که سکه و حتی شمش را وارد بازار کنیم.
ريیس‌کل بانک مرکزی علت عرضه طلا به صورت شمش را جلوگیری از احتمال ذوب کردن سکه‌های موجود در بازار اعلام کرد و گفت: هر کس شمش لازم داشته باشد، می‌تواند از طریق بانک کارگشایی دریافت کند. وی تصریح کرد: ما با عرضه طلا به قیمت جهانی هیچ مشکلی نداریم؛ زیرا نمی‌خواهیم پایین‌تر از قیمت جهانی طلا را توزیع کنیم؛ اما اجازه نمی‌دهیم طلا بالاتر از قیمت جهانی عرضه شود.
بهمنی در همین حال گفت که به صرافی‌ها و واحدهای ارزی بانک‌ها اعلام کردیم به هر میزان که ارز مورد نیازشان باشد به بانک مرکزی مراجعه کنند و ما ارز تقاضا شده را در اختیارشان قرار می‌دهیم و ما روند افزایش قیمت ارز را کاهش خواهیم داد. ريیس‌کل بانک مرکزی درباره عملکرد بانک‌ها در ایام نوروز گفت: تمهیدات لازم برای ایام تعطیلات پیش‌بینی شده و بانک‌ها حتما به صورت کشیک خواهند بود و خودپردازها به صورت شبانه روز و با پشتیبانی لازم آماده دریافت و پرداخت وجوه مورد نیاز مردم خواهد بود.
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۷ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۱۱:۲۶:۰ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد