ایران 13.7 درصد بازار فرآورده های نفتی خاورمیانه را در اختیار گرفت

ایران 13.7 درصد بازار فرآورده های نفتی خاورمیانه را در اختیار گرفت
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: سهم ایران پس از برجام در زمینه صادرات فرآورده‌های نفتی در خاورمیانه به 13.7 درصد افزایش یافت.

اکنون ایران از یک کشور واردکننده به صادرکننده فرآوردهای نفتی تبدیل شده و میزان صادرات فرآورده های نفتی آن در حال افزایش است.
سهم اصلی در خودکفایی و تبدیل ایران به صادرکننده فرآورده های نفتی را پارس جنوبی دارد؛ زیرا در نتیجه افزایش تولید گاز از پارس جنوبی، میزان مصرف انواع سوخت مایع (گازوییل و نفت کوره) در نیروگاه ها و صنایع کاهش یافته و زمینه برای افزایش صادرات این فراورده ها فراهم شده است.
به گزارش وزارت نفت، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: امسال سهم ایران از صادرات فرآورده‌های نفتی در خاورمیانه با رشد 13.7 درصدی، به ٦٤ میلیون لیتر رسید و پیش‌بینی می‌شود تا سال آینده از مرز ٨٠ میلیون لیتر عبور کند.
«منصور ریاحی» افزود: ایران برای نخستین بار پس از یکصد سال به صادرکننده پایدار فرآورده‌های نفتی تبدیل شده و روزانه ٤٠٠ هزار بشکه فرآورده (٥٠ میلیون لیتر نفت‌کوره و ١٤ میلیون لیتر گازوییل ) صادر کرده است.
به گفته مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، توانایی افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی تا روزانه بیش از ٥٠٠ هزار بشکه (٨٠ میلیون لیتر) در کشور وجود دارد که تاکنون به دلیل مشکلات زیرساختی این برنامه محقق نشده است.
وی ادامه داد: صادرات روزانه بیش از ٤٠٠ هزار بشکه فرآورده‌های نفتی به بازارهای هدف مستلزم دسترسی به سیستم حمل و نقل دریایی و زمینی بین‌المللی، سیستم مالی بین‌المللی، امکانات و تسهیلات بیمه‌ای مورد نیاز و مهم‌تر از همه اعتماد شریکان تجاری کشور بود که در دوران پسابرجام محقق شد.
ریاحی اعلام کرد: رساندن سهم ایران به صادرات روزانه ٨٠ میلیون لیتر به ایجاد زیرساخت‌های لازم مانند معکوس کردن خطوط لوله، تکمیل و تعریف پروژه و طرح‌های جدید در زمینه افزایش ظرفیت بنادر و ساخت اسکله نیازمند است.
وی افزود: با توجه به پیش‌بینی افزایش تولید گاز طبیعی در ایران با بهره ‌برداری از فازهای جدید پارس جنوبی، ظرفیت بیشتری برای صادرات فرآورده‌های نفتی ایجاد خواهد شد، از این‌رو برنامه‌ریزی گسترده‌ای به منظور تغییر آرایش شبکه خطوط لوله و مراکز انتقال نفت در دستور کار قرار گرفته است.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ادامه داد: تا سه سال پیش، آرایش شبکه خطوط لوله و مراکز انتقال نفت کشور بیشتر از جنوب به شمال و مرکز کشور بود تا فرآورده نفتی بیشتری را برای تامین سوخت نیروگاه‌ها و صنایع کشور منتقل کند که با کاهش مصارف داخلی، مسیر شبکه انتقال فرآورده نفتی تغییر و از شمال و مرکز به جنوب کشور در حال گسترش است.
به گفته وی، با تغییر آرایش خطوط لوله و شبکه انتقال نفت کشور، بهره‌ برداری از اسکله، پایانه‌ها و تاسیسات در سواحل و بنادر کشور به منظور افزایش ظرفیت پهلوگیری و بارگیری کشتی‌های حمل فرآورده نفتی به عنوان دومین سیاست کلیدی در صدر برنامه‌های اولویت‌دار شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی کشور قرار گرفته است.

منبع خبر: ایرنا
  ۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۸:۴۹:۱۲ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد