تثبیت اونس طلا درکانال پایین‌تر

تثبیت اونس طلا درکانال پایین‌تر
رکوردزنی 14 ساله دلار، اونس طلا را به رکوردزنی معکوس 9 ماهه رسانده است.

تعطیلی روز پنجشنبه بازارهای آمریکا به مناسبت عید شکرگزاری مسیحیان باعث شد بازارهای صبح جمعه عمدتا روندها و سطوحی مانند چهارشنبه شب را به خود ببینند. اونس طلا که تا روز سه‌شنبه تحت فشار رشد دلار و افزایش احتمال رشد نرخ‌های بهره در آمریکا بود، چهارشنبه نیز با انتشار صورت جلسه نشست نوامبر کمیته بازار آزاد فدرال‌رزرو به روند قبلی خود ادامه داد. صورت جلسه چهارشنبه نکته تازه‌ای نداشت اما نشان داد که احتمال انقباض پولی در آخرین ماه سال 2016 بسیار زیاد است تا دلار باز هم تقویت و اونس طلا باز هم تضعیف شود.

چهارشنبه در روزی که شاخص دلار روی عدد 70/ 101 واحد ایستاد، اونس طلا با 24 دلار سقوط و شکستن مرز روانی 1200 دلار، به بهای 1188 دلار رسید. یک دلیل مهم دیگر که در این روز به شدت از ارزش فلز زرد کاست، انتشار خبر رشد قابل توجه میزان سفارش کالاهای بادوام در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان بود. پنجشنبه به تعطیلی بازارهای آمریکا گذشت اما در بازارهای فعال اونس تا قیمت 1179 دلار افت کرد. روز جمعه با قیمت 1178 دلار برای اونس شروع شد و افزایش خریدها در کف قیمتی 5/ 9 ماهه، روند را افزایشی کرد، با این همه ادامه قدرت نمایی دلار و نگاه بیشتر به احتمال افزایش نرخ بهره وجوه فدرال بازار فلزهای گرانبها و همچنین دیگر کالاهای خام را متاثر نگه داشت. قیمتی که تا ساعت 8 عصر جمعه به وقت تهران برای اونس ثبت شد، 1183 دلار بود، گرچه هم اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی آخرین هفته کامل نوامبر رقم خورده باشد. تا ساعت مورد اشاره، شاخص دلار هم عدد 41/ 101 را تجربه کرد.

روز صورت‌جلسه

قیمت طلا روز چهارشنبه تحت فشار جزئیات صورت‌جلسه نشست نوامبر بانک مرکزی آمریکا و قدرت دلار و همچنین گزارش میزان سفارش کالاهای بادوام بود، اما یک عامل فنی مهم نیز روند آن را به طرز قابل توجهی تحت تاثیر قرار داد. اونس در برخی از مقاطع هفته گذشته به مرز 1200 دلار نزدیک شده بود ولی این مرز به‌عنوان مرز حمایتی عمده‌ای کار کرده بود. با وجود این، دوشنبه این مرز شکست تا دست کاهشی‌های بازار باز شود.گزارش کالاهای بادوام، علاوه بر طلا، ارزها و اوراق قرضه را هم تحت تاثیر قرار داد. بر اساس این گزارش، میزان سفارش‌ کالاهای بادوام آمریکا در ماه اکتبر 8/ 4 درصد افزایش داشته است، رقمی که بسیار بهتر از انتظارها بود. این داده احتمال انقباض پولی در آمریکا را تشدید می‌کند. به همین دلیل بود که متن مذاکرات نشست قبلی کمیته سیاست‌گذار پولی بانک مرکزی آمریکا چندان بازارها را تکان نداد. این صورت جلسه نشان می‌دهد اعضای کمیته در کل از روند احیای اقتصاد ایالات متحده راضی هستند و از رشد نرخ‌های بهره در نشست دسامبر حمایت می‌کنند. چهارشنبه بازارهای سهام آمریکا شاهد سودگیری معامله‌گران بودند. خبر دیگر اینکه گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر احتمال ممنوعیت واردات طلا در هند برای مبارزه با فعالیت‌های غیرقانونی. روند اول به نفع طلا و خبر دوم علیه طلا کار کردند. همزمان نفت خام اندکی تضعیف شد تا عامل کاهشی دیگری هم در بازار طلا وجود داشته باشد.

آخر هفته

روز پنجشنبه، بازار نیویورک که از مهم‌ترین بازارهای معامله طلا در جهان است تعطیل بود، اما در بازارهای فعال، طلا کمی بیشتر تضعیف شد. قیمت شروع به کار بازارهای جهانی در روز جمعه بالاتر از قیمت روز پنجشنبه بود چراکه رسیدن قیمت‌ها به کف 5/ 9 ماهه، خریدها را افزایش داده بود، با این حال، صبح روز گذشته، شاخص دلار همچنان بالای مرز 101 واحد نوسان می‌کرد. روز جمعه دلار تا حدی ضعیف شد اما همچنان به‌عنوان عامل فشار در بازار کالا ماند. از جمله کالاهای تحت فشار دلار، نفت بود که بهای آن روز گذشته افت کرد. علاوه بر دلار، کاهش واردات چین و افزایش عرضه عربستان هم عامل افت یک درصدی روز جمعه طلای سیاه بودند. قیمت طلا گرچه صبح جمعه برای رشد تقلا می‌کرد، اما معامله‌گران این کالا نیز می‌دانند که در میانه دسامبر که نشست فدرال رزرو برگزار شود، روزهای سختی در پیش خواهند داشت. موسسه مالی «کامرزبانک» جمعه اعلام کرد که با شکسته شدن سطح حمایتی 1179 دلاری، سطح حمایتی بعدی 1130 دلار خواهد بود.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۷:۱۴:۴۳ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد