نرخ نفت به افزایش امیدوار شد

نرخ نفت به افزایش امیدوار شد
سه روز دیگراعضای اوپک قرار است بعد از یک دهه تصمیم مهمی بگیرند؛تصمیمی که البته یک ماه پیش به آن رسیدند، اما چهارشنبه این تصمیم با تعیین سهمیه بندی و الزام اعضا،رسمی خواهد شد.

جلسه فوق العاده اوپک که 28 سپتامبر در الجزیره برگزارشد، اعضای اوپک توانستند بعد از نزدیک به یک دهه به توافق برسند که از حجم تولید خود بکاهند. توافقی که قرار است سطح تولید نفت 13 عضو اوپک را در سطح ٣٢ میلیون و ٥٠٠ هزار بشکه در روز تثبیت کند.انتشار خبر اولیه این توافق قیمت نفت را افزایش داد.

نگاه بازارهای جهانی یکبار دیگر به سوی بازار نفت معطوف شد و برای کشورهایی که از ارزانی نرخ نفت خوشنود بودند،نگرانی ایجاد کرد.اما همه این اتفاق ها تنها 8 تا 10 دلار به قیمت سبد نفتی اوپک افزود.شاید انتظار اعضای اوپک این بود که این توافق بتواند قیمت ها را تا 70 دلار افزایش بدهد،اما تحلیل گران نفتی می گویند،این عدد زمانی بدست خواهد آمد که غیراوپکی ها هم با تصمیم اوپک همراه شوند.سه تولید کننده مهم غیراوپک شامال روسیه،آمریکا،مکزیک و نروژ در بازارجهانی تاثیرگذارند.ازبین این کشورها تنها روسیه برای کاهش تولید خود اعلام آمادگی کرده و اگرچه قرار است نشست غیراوپکی ها یکروز قبل از نشست اوپک برگزارشود،اما نشانه ها حکایت از آن دارد که به جز روسیه سایر کشورها تمایلی به کاهش تولید خود ندارد. با این حال خوشبینی به تصمیم اوپک برای آنکه بازار را تکان بدهد،بسیار زیاد است.

از سویی هرافزایشی که در نرخ نفت اتفاق بیفتد،برای اقتصادهای نفتی و کشورهای عضو اوپک به منزله جانی دوباره است.چه آنکه این کشورها در سه سال گذشته با شرایط سخت کاهش قیمت دست و پنجه نرم کرده اند و حالا امیدوارند با این تصمیم قیمت نفت افزایش یابد و مشکلات آنها هم حل شود.

رضا پدیدار عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در گفت و گو با خبرآنلاین با اشاره به نشست روز چهارشنبه اوپک که در وین برگزار می شود،اظهارداشت:«قیمت نفت در نوسان و رو به کاهشی بود، در ابتدا روسیه و سپس نروژ، مکزیک و روسیه  پیشنهاد دادند که با اوپک به توافق برسند که سقف تولید برای نفت تعیین شود و جلوی افزایش بی رویه تولید گرفته شود. »

وی ادامه داد:«طرح فریز نفتی که در حاشیه مجمع جهانی انرژی در الجزیره به تصویب رسید، همدلی بین اعضای اوپک به وجود آورد. »

پدیدار عنوان کرد :«روسیه در حال حاضر 10 میلیون و 670 هزار بشکه نفت تولید می کند که قرار است این میزان تولید را کاهش دهد و به 10 میلیون بشکه در روز برساند. عربستان نیز روزانه 10 میلیون و 20 هزار بشکه نفت را وارد بازار می کند که قرار است این کشور هم حدود 500 هزار بشکه تولید خود را کاهش دهد و به 9 میلیون و 700 هزار بشکه در روز برساند. »

وی با بیان اینکه  تولید نفت به یک رکورد دیگر در تولید سال جاری دست یافته،اظهارداشت:« در حال حاضر ایران 3 میلیون و 920 هزار بشکه در روز تولید می کند و وزیر نفت،اعلام کرده که سقف تولید را 4 میلیون یا 4 میلیون و 200 هزار بشکه در روز افزایش خواهد داد،بنابراین با رسیدن تولیدات اعضای اوپک به 32 میلیون و 500 هزار بشکه در روز می توان هم بازار را هدایت و هم کنترل کرد.»

وی در رابطه با موضع عراق در این طرح هم گفت:«  عراق 4 میلیون و 460 هزار بشکه در روز نفت تولید می کند و تقاضا کرده بود که با توجه به اینکه هزینه های داخلی این کشور برای مبارزه با داعش بالاست  از طرح فریز نفتی معاف شود.»

پدیدار افزود:«بارکیندو در این چند روز گذشته با عراقی ها مذاکره کرد و به این تفاهم رسیدند که عراق روزانه 4.5 میلیون بشکه در روز نفت تولید کند و منابع خود را مدیریت کند نه اینکه بازار جهانی را مخدوش کند. »

وی عنوان کرد:« روسیه اعلام کرده که اگر اعضای اوپک در اجلاس 171 اوپک به توافق برسند، این کشور می تواند به افزایش درآمد 6 میلیارد دلاری برسد. »

این کارشناس انرژی گفت:«پس موضوع برای همه کشورهای اوپک حائز اهمیت است. با توجه به اینکه میانگین قیمت نفت سبد اوپک در 6 ماه گذشته  بین 44 تا 45 دلار بوده، با اجرای طرح فریز نفتی این عدد به بالا تر از 50 دلار خواهد رسید و از این میزان افزایش قیمت،همه کشورها از آن سود خواهند برد. »

منبع خبر: خبر آنلاین
  ۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۹:۴۶:۱۴ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد