به ۱۲۰۰ دلار نزدیک شد

 به ۱۲۰۰ دلار نزدیک شد
قیمت جهانی طلا روز دوشنبه تحت تاثیر ضعیف شدن دلار، بیش از یک درصد افزایش یافت و از پایین‌ترین رکورد ۹ ماه و نیم اخیر فاصله گرفت.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز گذشته بازار سنگاپور ۱.۰۵ درصد افزایش یافت و در ۱۱۹۵.۲۶ دلار ایستاد. بهای معاملات این بازار روز جمعه به ۱۱۷۱.۲۱ دلار سقوط کرده بود که کمترین قیمت از هشتم فوریه بود.

در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر ۱.۴۳ درصد افزایش یافت و به ۱۱۹۵.۲۰ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز جمعه ۱۰.۳۰ دلار یا ۰.۹ درصد کاهش یافته و در ۱۱۷۹ دلار بسته شده بود که پایین‌ترین قیمت در ۹ ماه و نیم گذشته بود و برای کل هفته دو درصد کاهش نشان داد.

تحلیلگران گروه بانکی ANZ در یادداشتی نوشتند: ضعیف شدن دلار کمک کرد طلا بخشی از کاهش قیمتی که هفته گذشته داشت را جبران کند. همچنین تقاضا برای خرید طلا پس از اینکه قیمت این فلز به پایین ۱۱۸۰ دلار سقوط کرد، افزایش یافته است.

شاخص دلار آمریکا در معاملات آسیایی روز دوشنبه در برابر سبدی از شش ارز بزرگ ۰.۷۶ درصد اُفت کرد. این شاخص هفته گذشته به بالاترین سطح در ۱۳ سال گذشته صعود کرده و برای سومین هفته متوالی افزایش یافته بود. عقب نشینی بازده اوراق خزانه آمریکا از رکورد بالای اخیرش در کاهش ارزش دلار تاثیر داشت.

بر اساس گزارش رویترز، طلا از ابتدای ماه جاری میلادی تاکنون به دلیل قوی‌تر شدن ارزش دلار آمریکا و افزایش بازده اوراق قرضه، حدود هفت درصد ریزش قیمت داشته است.

انتظارات فزاینده برای رونق رشد اقتصادی آمریکا در سایه سیاستهای دولت آینده این کشور و همچنین احتمال افزایش نرخهای بهره در نشست ماه آینده بانک مرکزی آمریکا، به رشد ارزش دلار کمک کرده و قیمت طلا را که دارایی مطمئن محسوب می شود، تحت فشار قرار داده است.

صعود ارزش دلار، معاملات طلا را که به این ارز قیمت گذاری می شود برای خریداران دارنده سایر واحدهای ارزی گران‌تر می‌کند.

سام لاگلین، معامله‌گر گروه ام کی اس به رویترز اظهار کرد: طلا از ضعف دلار مورد حمایت قرار گرفته است با اینهمه برای صعود به مرز ۱۲۰۰ دلار با مقاومت روبروست.

معامله گران همچنین اظهار کرده اند نگرانیها نسبت به دستور بانک مرکزی چین برای محدود کردن مجوز واردات طلا، تفاوت نرخ قیمت بازار شانگهای با بازار جهانی را به ۲۲ دلار رسانده است. تقاضا از سوی آسیای جنوب شرقی ممکن است قیمتها را به سطح بالاتری هدایت کند.

ذخایر صندوق "اس پی دی آر گولد تراست" که بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری تحت حمایت طلا در جهان است، روز جمعه ۰.۷۳ درصد کاهش یافت و به ۸۸۵.۰۴ تن رسید. ذخایر این صندوق در ماه جاری چهار درصد کاهش داشته است.

در بازار سایر فلزات ارزشمند هر اونس نقره برای تحویل فوری ۱.۶ درصد افزایش یافت و به ۱۶.۷۵ دلار رسید. و هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد افزایش، ۷۴۳.۱۳ دلار معامله شد. هر اونس پلاتین ۱.۷۷ درصد افزایش یافت و در ۹۱۹ دلار ایستاد.

منبع خبر: ایسنا
  ۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۶:۳۶:۴۷ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد