تولید روزانه نفت اروندان از مرز 400 هزار بشکه گذشت

تولید روزانه نفت اروندان از مرز 400 هزار بشکه گذشت
تولید نفت شرکت اروندان به دنبال برداشت حداکثری از یاران شمالی و افزایش برداشت نفت خام از میدان آزادگان جنوبی، از مرز 400 هزار بشکه در روز گذشت.

رامین حاتمی، مدیر تولید و عملیات شرکت نفت و گاز اروندان گفت: عمده نفت تولیدی از این میدان‌ها به مبادی صادراتی ارسال و بخشی از آن برای تامین خوراک به پالایشگاه آبادان منتقل می ‌شود.

پیش از این هم با راه‌اندازی ردیف دوم واحد فرآورش کارخانه غرب کارون، دریافت نفت تولیدی از میدان یاران شمالی به 30 هزار بشکه در روز افزایش یافته بود.

با راه‌اندازی ردیف دوم، مجموع ظرفیت فرآورش نفت در این کارخانه به 110 هزار بشکه در روز می رسد که این مهم سبب افزایش توان برداشت از میدان‌های مشترک آزادگان جنوبی و یاران شمالی می‌شود.

برداشت نفت از میدان‌های مشترک غرب کارون در دولت یازدهم از حدود 65 هزار بشکه در روز به بیش از 260 هزار بشکه در روز افزایش یافته است. فاز نخست میدان‌های یادآوران و آزادگان شمالی و همچنین طرح توسعه یاران شمالی نیز به تازگی از سوی دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری به صورت رسمی افتتاح شده است.

شرکت نفت و گاز اروندان جوان ترین شرکت نفتی شرکت ملی نفت ایران است که مسئولیت تولید 10 میلیارد بشکه نفت قابل استحصال به روش طبیعی و با فشار اولیه مخزن را بر عهده دارد.

بیش از 50 درصد نفت قابل استحصال میدان‌های مشترک در حوزه فعالیت‌های شرکت نفت و گاز اروندان قرار گرفته است. میدان‌های مشترک موجود در حوزه این شرکت شامل میدان‌های آزادگان شمالی و جنوبی، یاران شمالی و جنوبی، یادآوران، سهراب و سپهر است که براساس برنامه ابلاغی به شرکت نفت و گاز اروندان، این شرکت موظف است تولید نفت خود را تا سقف یک میلیون و 100 هزار بشکه در روز در افق 1404 افزایش دهد.

نشست عادی 171 وزیران نفت اوپک به منظور تعیین سیاست های تولید این سازمان روز چهارشنبه 30 نوامبر (10 آذر) آغاز به کار می‌کند.

به نقل از دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، یکصد و هفتاد و یکمین نشست عادی وزیران نفت اوپک ساعت 12 و 30 دقیقه (به وقت تهران) روز چهارشنبه (10 آذر) در وین، پایتخت اتریش، آغاز به کار می‌کند.

برنامه کامل این نشست عادی (به وقت تهران) به این شرح است:

چهارشنبه 10 آذر

ساعت 12 و 30 دقیقه گشایش نشست 171 اوپک

حاضران در جلسه: همه رئیسان هیئت های نمایندگی کشورهای عضو اوپک و هیئت های همراه

مکان: مقر دبیرخانه اوپک، وین

ساعت 14 و 30 دقیقه نشست 171 اوپک پشت درهای بسته

حاضران در جلسه: رئیسان هیئت‎های نمایندگی کشورهای عضو، محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل اوپک و رئیس هیئت عامل اوپک

مکان: مقر دبیرخانه اوپک، وین

ساعت 18 و 30 دقیقه نشست مطبوعاتی با حضور محمد بن صالح الساده، رئیس نشست و بارکیندو دبیرکل اوپک

مکان: مقر دبیرخانه اوپک، وین

منبع خبر: خبر گزاری صدا و سیما
  ۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۹:۱۸:۴ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد