افزایش قیمت جهانی طلا در پی التهاب بازارهای مالی

افزایش قیمت جهانی طلا در پی التهاب بازارهای مالی
قیمت جهانی طلا در معاملات روز گذشته که سرمایه‌گذاران در انتظار نتیجه نشست اوپک، ریسک گریز شدند، اندکی افزایش یافت.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز گذشته بازار سنگاپور ۰.۴ درصد افزایش یافت و به ۱۱۹۲.۷۴ دلار رسید.

در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در فوریه ۰.۳ درصد افزایش یافت و در ۱۱۹۱.۴۰ دلار ایستاد. بهای معاملات این بازار روز گذشته سه دلار یا ۰.۳ درصد کاهش یافته و در ۱۱۹۰.۸۰ دلار بسته شده بود. قیمت طلا از ابتدای ماه جاری تاکنون بیش از هفت درصد ریزش داشته است.

به گفته جفری هالی، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت کارگزاری OANDA سنگاپور، برگزاری نشست اوپک در روز چهارشنبه، آمار اشتغال بخش غیرکشاورزی آمریکا در روز جمعه و همه پرسی اصلاحات قانون اساسی ایتالیا در تعطیلات پایان هفته، به دلیل ریسک‌هایی که در چند روز آینده وجود دارند اندکی از قیمت طلا حمایت کرده‌ است.

از سوی دیگر دلار پس از افزایش چشمگیری که هفته گذشته داشت، با سودگیری روبه‌رو شده است. دلار روز چهارشنبه که معامله‌گران به نشست تولیدکنندگان نفت متمرکز شده بودند در برابر ین و یورو ثابت بود.

بازارهای نفت در آستانه نشست تولیدکنندگان عضو اوپک در روز چهارشنبه که با هدف توافق در خصوص کاهش تولید و حمایت از قیمت‌ها برگزار می‌شود، در التهاب بودند.

ادوارد مایر، تحلیلگر شرکت INTL FCStone در این باره اظهار کرد: ارزیابی تاثیر توافق اوپکبر طلا دشوار خواهد بود. شکست اوپک برای رسیدن به توافق پیرامون کاهش تولید به ریزش چشمگیر قیمت‌های نفت منجر خواهد شد و احتمالا قیمت طلا را هم کمتر می‌کند با این همه ممکن است دلار هم در نتیجه ریزش قیمت نفت ضعیف‌تر شود و این مسئله از قیمت طلا پشتیبانی خواهد کرد.

طلا و نفت کالاهایی هستند که به دلار معامله می‌شوند و همبستگی بالایی با یکدیگر دارند.

بر اساس گزارش رویترز، در این بین آمار تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه ماهه سوم که روز گذشته منتشر شد، نشان داد اقتصاد این کشور با سریع‌ترین روند در بیش از دو سال گذشته رشد کرده است. این گزارش مثبت احتمال افزایش نرخ‌های بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا در نشست دسامبر را تقویت کرد. طبق آمار معاملات صندوقهای فدرال، معامله گران احتمال افزایش نرخهای بهره در ماه آینده را ۹۵.۹ درصد برآورد می کنند.

طلا به افزایش نرخ‌های بهره آمریکا فوق‌العاده حساس است، زیرا نرخ‌های بهره بالاتر به جذابیت سرمایه‌گذاری در این فلز که بازدهی ندارد لطمه می‌زند.

طبق آماری که بلومبرگ تهیه شده است، سرمایه گذاران هفته گذشته بیشترین میزان طلا را در صندوقهای سرمایه گذاری تحت حمایت این فلز فروختند. ذخایر طلای این صندوقها تا روز جمعه ۳۹.۲ تن کاهش یافت و به ۱۸۹۳.۳ تن رسید که کمترین میزان از ماه ژوئن بود.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۶ درصد افزایش یافت و به ۱۶.۶۴ دلار رسید. هر اونس پلاتین ۰.۷ درصد رشد کرد و ۹۲۰ دلار معامله شد، در حالیکه هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری ۰.۴ درصد رشد کرد و به ۷۶۳.۴۰ دلار رسید. این فلز روز سه‌شنبه به ۷۶۶.۲۰ دلار صعود کرده بود که بالاترین قیمت در یکسال و نیم گذشته بود.

منبع خبر: ایسنا
  ۱۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۶:۳۱:۵۴ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد