قیمت هفتگی نفت بیشترین افزایش خود در چند سال اخیر را تجربه کرد

قیمت هفتگی نفت بیشترین افزایش خود در چند سال اخیر را تجربه کرد
خبرگزاری رویترز اعلام کرد، قیمت هفتگی نفت در دستکم پنج سال گذشته بیشترین افزایش خود را تجربه کرد و به بیش از 51 دلار در هر بشکه رسید.

رویترز در گزارش خود نوشت: این رویداد پس از آن اتفاق افتاد که سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) چهارشنبه گذشته (10 آذر) در وین تصمیم گرفت برای مهار مازاد عرضه که در 2 سال گذشته به شدت از قیمت نفت کاسته بود، تولید نفت خام را کاهش دهد.
این نخستین کاهش تولید اوپک از سال 2008 بود. روسیه و احتمالا برخی تولیدکنندگان دیگر غیر عضو اوپک نیز به این توافق پیوسته اند.
تولید نفت خام روسیه در ماه نوامبر (آبان-آذر) به بالاترین سطح خود پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی رسیده است و مسکو قصد دارد این رکورد را پایه کاهش تولید خود قرار دهد.
این کاهش تولید از سال آینده میلادی اجرا خواهد شد. تحلیلگران معتقدند ممکن است بازار باردیگر با مازاد عرضه مواجه باشد. مازاد عرضه ای که از سال 2014 بوجود آمده تاکنون قیمت های نفت را به نصف کاهش داده است.
تحلیلگران بانک «سوسایته جنرال» آلمان نیز می گویند، موجودی انباری نفت در سطح جهان به ویژه در آمریکا پس از 2 سال، اکنون در سطوح به شدت بالایی است.
به گفته این تحلیلگران، در حالی که کاهش تولید اوپک بسیار چشمگیر است و حجم مازاد عرضه موجود در بازار جهانی نفت در سال 2017 را تعدیل خواهد کرد، اما ممکن است بیش از یک سال طول بکشد تا سطح موجودی انبارها به سطوح معمول برسد.
به گزارش ایرنا، قیمت نفت خام برنت دریای شمال در پایان معاملات جمعه گذشته بازار لندن با 0.96 درصد افزایش نسبت به روز پیش از آن به 54 دلار و 46 سنت در هر بشکه رسید. قیمت نفت برنت این هفته بیش از 15 درصد بالا رفت که بیشترین افزایش از اوایل سال 2009 تاکنون است.
قیمت نفت خام «وست تگزاس اینترمدیت» آمریکا نیز در پایان معاملات جمعه گذشته بازار نایمکس این کشور با 1.21 درصد افزایش نسبت به روز پیش از آن به 51 دلار و 68 سنت در هر بشکه رسید. قیمت نفت خام آمریکا این هفته 12 درصد افزایش یافت که بیشترین افزایش از اوایل سال 2011 است.

منبع خبر: ایرنا
  ۱۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۶:۴۸:۴ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد