تاثیر تصمیم اوپک بر قیمت نفت در هفته‌ای که گذشت

تاثیر تصمیم اوپک بر قیمت نفت در هفته‌ای که گذشت
قیمت جهانی نفت در هفته گذشته و در پی تصمیم اوپک برای کاهش تولید خود ۱۵ درصد افزایش یافت و در پایان معاملات به ۵۴ دلار و ۴۶ سنت در هر بشکه رسید.

پس از تصمیم اوپک برای کاهش تولید و مهار مازاد عرضه جهانی نفت، قیمت نفت بهترین عملکرد هفتگی خود در طی حداقل 5 سال گذشته را به ثبت رساند و در بالای 54 دلار تثبیت شد.

پس از آنکه توافق اوپک در روز چهارشنبه اعلام شد، بازار بر اجرای توافق و تاثیر اولین کاهش تولید اوپک در 8 سال گذشته که قرار  است روسیه و احتمالا برخی دیگر از تولید کنندگان غیر عضو اوپک نیز به آن بپیوندد، متمرکز شد.

انتشار آمارهای افزایش تولید نفت روسیه در ماه نوامبر به رکوردی جدید از زمان فروپاشی اتحاد شوروی و برنامه مسکو برای ملاک قرار دادن سطح تولید ماه نوامبر برای کاهش تولید خود موجب شد تا قیمت ها در روز جمعه تحت فشار قرار گیرد.

کاهش تولید قرار است از ابتدای سال آینده میلادی و نسبت به سطح تولید کشورها در پایان سال 2016 اجرایی شود و تحلیلگران معتقدند هنوز این احتمال وجود دارد که مازاد عرضه نفت در سال آینده نیز در بازار باقی بماند.

تحلیلگران سوسیت جنرال گفتند: «حجم ذخایر نفت خام جهان و به ویژه آمریکا در حال حاضر و پس از دو سال مازاد عرضه قابل توجه بسیار بالاست.»

«هرچند توافق اوپک گامی بسیار مهم است و منجر به کاهش بخشی از ذخایر نفتی جهانی در سال آینده خواهد شد، این احتمال وجود دارد که بازگشت سطح ذخایر نفت خام به سطح عادی بیش از یک سال طول بکشد.»

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات دیروز با 52 سنت، معادل 0.96 درصد افزایش به 54 دلار و 46 سنت رسید. قیمت نفت برنت در این هفته بیش از 15 درصد افزایش یافت که بهترین عملکرد هفتگی از اوایل سال 2009 تاکنون بود.

قیمت نفت خام آمریکا نیز در پایان معاملات دیروز با 62 سنت معادل 1.21 درصد افزایش به 51 دلار و 68 سنت رسید و با 12 درصد رشد هفتگی بهترین عملکرد هفتگی از اوایل سال 2011 تاکنون را به ثبت رساند.

منبع خبر: پارس نیوز
  ۱۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۸:۵۵:۵۹ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد