مهمترین دستاورد اوپک افزایش همکاری ایران با کشورهای عضو است

مهمترین دستاورد اوپک افزایش همکاری ایران با کشورهای عضو است
نماینده سراوان، سیب و سوران و مهرستان در مجلس شورای اسلامی گفت: مهمترین دستاورد نشست اوپک افزایش همکاری ایران با کشورهای عضو فارغ از مسائل سیاسی و حزبی است.

محمدباسط درازهی روز دوشنبه  اظهار داشت: نتیجه نشست اوپک نشان از توان چانه زنی ایران در مذاکرات دارد.
وی گفت: اوپک یک موضوع غیر سیاسی است و تیم مذاکره کننده نفتی ایران توانست در این مذاکرات اعضای اوپک را متقاعد کند.
وی ادامه داد: دستاورد اخیر اوپک نشان داد ایران از قدرت بالایی در منطقه برخوردار است و به طور قطع مجلس از این اقدام وزارت نفت حمایت لازم را انجام خواهد داد.
به گزارش ایرنا اعضای اوپک در صد و هفتاد و یکمین نشست این سازمان برای نخستین بار از سال ٢٠٠٨ میلادی بر سر کاهش تولید نفت خام خود به اجماع رسیدند، پیشنهاد این موضوع از طرف ایران مطرح شد.
بنا بر توافق اوپک ایران تولید نفت خود را در ماه ژانویه سال ٢٠١٧ میلادی از رقم سه میلیون و ٧٠٧ هزار بشکه در روز آغاز خواهد کرد و به تدریج روزانه ٩٠ هزار بشکه به این رقم می افزاید.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: شمار زیادی از نمایندگان نتیجه نشست اوپک را تحسین و با جمع آوری امضا حمایت خود را از موفقیت وزارت نفت و دولت اعلام کردند.
درازهی گفت: رشد صنعت نفت ایران در تولید و صادرات می تواند در بهبود وضعیت اقتصادی کشور موثر واقع شود.
وی افزود: اگرچه احساس می شد که نفت هم یک موضوع سیاسی مانند برجام است اما هم اعضای اوپک و هم مردم ایران به این نتیجه رسیدند توافق به دست آمده در اوپک غیر سیاسی و در راستای همکاری ایران با کشورهای عضو اوپک فارغ از هرگونه مساله حزبی و سیاسی است و یک دستاورد بزرگ برای دولت و ملت ایران محسوب می شود.
در نشست اخیر اوپک، اعضا بر کاهش روزانه یک میلیون و 200 هزار بشکه از مجموع تولید نفت خود و افزایش میزان تولید ایران تا 3.9 میلیون بشکه در روز توافق کردند.
استان سیستان و بلوچستان دارای هشت کرسی در مجلس شورای اسلامی شامل زابل (زابل، هیرمند، زهک، هامون و نیمروز) 2 نماینده، زاهدان 2 نماینده، خاش یک نفر، ایرانشهر (ایرانشهر، دلگان، فنوج و سرباز) یک نفر، سراوان(سراوان، سیب سوران مهرستان) یک نفر و چابهار(نیکشهر، کنارک، چابهار و قصرقند) یک نفر است.

منبع خبر: ایرنا
  ۱۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۷:۵۸:۲۸ قبل از ظهر
برچسب ها:
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد