عاملی که کاهش قیمت طلا را کلید زد

عاملی که کاهش قیمت طلا را کلید زد
قیمت جهانی طلا که در آخرین روزکاری هفته گذشته با قیمت ۱۱۷۷.۱ بسته شده بود امروز تا ظهر به قیمت ۱۱۶۳.۱ رسید و همچنان چشم انداز بازار در امروز کاهشی است .

مهمترین عاملی که روند کاهش قیمت طلا را از صبح امروز کلید زد تداوم انتشار آمارهای مثبت از اقتصاد آمریکا است. این چشم انداز مثبت انتظار برای تقویت شاخص دلار را افزایش می دهد و قدرت گرفتن دلار کاهش قیمت جهانی طلا را به دنبال دارد. چرا که جذابیت طلا برای سرمایه گذاران می کاهد.
مهمترین عاملی که روند کاهش قیمت طلا را از صبح امروز کلید زد تداوم انتشار آمارهای مثبت از اقتصاد آمریکا است. این چشم انداز مثبت انتظار برای تقویت شاخص دلار را افزایش می دهد و قدرت گرفتن دلار کاهش قیمت طلا را به دنبال دارد. چرا که جذابیت طلا برای سرمایه گذاران می کاهد.
یکی از این آمارها به نرخ بیکاری آمریکا مربوط می شود که نشان می دهد نرخ بیکاری به کمترین میزان از سال 2007 به این سو رسیده است. یعنی آمریکا در حال پشت سر گذاشتن اثرات بحران اقتصادی سال 2007 و 2008 است که بخش های مختلف مالی و صنعتی آن را در گیر کرده بود. از سوی دیگر تقریبا همه تحلیلگران اکنون انتظار دارند که بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را در جلسه 14 دسامبر افزایش دهد. در هفته های گذشته این میزان از اطمینان در خصوص تصمیم فدرال رزرو وجود نداشت. افزایش نرخ بهره آمریکا به تقویت بیشتر شاخص دلار منجر می شود که روی قیمت اونس طلا تاثیر منفی دارد. این مساله می تواند فشار روانی کاهشی را بر طلا تا زمان جلسه فدرال رزرو یعنی 14 دسامبر حفظ کند. در مقابل عواملی که قیمت را حفظ می کنند تصمیم های سیاسی و همچنین تقاضای فیزیکی برای طلا است که فعلا در مقابل عوامل کاهشی چندان موفق نبوده اند.
در بازار داخلی اما امروز روند قیمت طلا و سکه همچنان صعودی است. فعالان بازار دلیل آن را نوسان و روند افزایشی قیمت دلار عنوان کرده اند که با قدرت بیشتری از کاهش قیمت اونس جهانی در بازار عمل می کند. همچنین قرار داشتن در ماه ربیع الاول و بالا رفتن تقاضا برای سکه یکی از دیگر عوامل رشد قیمت ها در بازار داخلی است. اینگونه است که برخلاف بازارهای جهانی ، مسیر طلا و دلار در ایران یکسان شده است. در صورت کاهش قیمت دلار در بازار ، فضا برای کاهش قیمت طلا و سکه مهیا است.

منبع خبر: 
  ۱۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۹:۴۵:۵۹ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد