نوسان قیمت طلا در بازار جهانی

نوسان قیمت طلا در بازار جهانی
قیمت جهانی طلا روز دوشنبه در پی رای منفی مردم ایتالیا در همه‌پرسی اصلاحات قانون اساسی و استعفای نخست وزیر این کشور، با نوسان روبرو شد.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز دوشنبه بازار سنگاپور، ابتدا ۰.۹ درصد صعود کرد و سپس ۰.۵ درصد کاهش یافت و آخرین بار ۱۷۷.۶۰ دلار معامله شد. بهای معاملات این بازار روز جمعه ۰.۵ درصد افزایش داشت.

در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در فوریه ۰.۲ درصد کاهش یافت و در ۱۱۷۴.۸۰ دلار ایستاد.

طلا در سال ۲۰۱۶ که سرمایه گذاران به رویدادهای سیاسی غیر منتظره در اقتصادهای بزرگ واکنش نشان دادند، حرکت پر اُفت و خیزی داشت. این فلز زرد پس از رای انگلیس به خروج از عضویت اتحادیه اروپا در ژوئن، جهش یافت و پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا، دچار ریزش سنگین شد. در حالیکه این همه پرسی نگرانی هایی را نسبت به آینده ایتالیا در منطقه یورو برانگیخته است، سیستم قانونی و سیاسی این کشور به معنای این است که بعید است رای منفی خروج سریع از این بلوک ارزی واحد را بدنبال داشته باشد.

شاخص دلار آمریکا روز دوشنبه که سرمایه گذاران سرگرم ارزیابی پیامدهای نتایج همه پرسی روز یکشنبه ایتالیا بودند، صعود کرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اگرچه نتایج همه پرسی ایتالیا باعث شد اندکی تقاضا برای دارایی‌های مطمئن ایجاد شود، اما دورنمای افزایش نرخهای بهره آمریکا مانع رشد قیمت طلا شده است.

قیمت طلا به افزایش نرخ‌های بهره آمریکا فوق‌العاده حساس است، زیرا نرخ‌های بهره بالاتر به جذابیت سرمایه‌گذاری در این فلز که بازدهی ندارد لطمه می‌زند. معامله گران احتمال افزایش نرخهای بهره آمریکا در ماه جاری را بیش از ۹۵ درصد ارزیابی می کنند.

آمار کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا نشان داد سرمایه گذاران در هفته منتهی به ۲۹ نوامبر، قراردادهای فروش در بازار معاملات آتی طلا را ۱۳ درصد افزایش دادند که چهارمین افزایش هفتگی متوالی بود.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۴ درصد کاهش یافت و در ۱۶.۶۶ دلار معامله شد. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۰۸ درصد کاهش، به ۹۲۸.۵۲ دلار رسید در حالیکه هر اونس پالادیم با ۰.۹ درصد کاهش، در ۷۳۷.۱۲ دلار ایستاد.

منبع خبر: ایسنا
  ۱۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۹:۵۶:۱۲ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد