قیمت طلا بیشترین کاهش هفتگی را تجربه کرد

قیمت طلا بیشترین کاهش هفتگی را تجربه کرد
به دنبال قوت گرفتن افزایش نرخ بهره بانکی از سوی«فدرال رزرو»، قیمت جهانی طلا با بیشترین کاهش هفتگی خود از سال ۲۰۱۵ میلادی به بعد روبرو شد.

قیمت جهانی طلا در هفته ای که گذشت با بیشترین کاهش هفتگی خود در بیش از یک سال اخیر مواجه شد که به گفته تحلیل گران اقتصادی، علت اصلی آن به شایعات افزایش نرخ بهره بانکی از سوی «فدرال رزرو» آمریکا بر می گردد.  

در همین حال پنچمین کاهش متوالی هفتگی قیمت طلا در حالی رقم خورد که این مقدار روند نزولی از نوامبر سال ۲۰۱۵ میلادی به بعد ثبت نشده بود و بخشی از افزایش بهای سالانه طلا را تعدیل کرد.  

همچنین قیمت هر شمش طلا برای تحویل فوری با ۵ دهم درصد کاهش به یکهزار و ۱۶۵ دلار و ۲۷ سنت رسید.  

به گفته کارشناسان بازار، قیمت جهانی طلا در حالی روزهای پایانی سال ۲۰۱۶ میلادی را پشت سر می گذارد که احتمال افزایش نرخ بهره بانکی و به دنبال آن تقویت دلار در سال ۲۰۱۷ میلادی قریب الوقوع است؛ ضمن اینکه تصمیم بانک مرکزی اروپا مبنی بر تغییر رویه خرید اوراق قرضه می تواند بر روی بهای طلا تاثیر بگذارد.  

همچنین به دنبال تقویت ارزش دلار آمریکا، افزایش نرخ بهره بانکی و واگذاری اوراق قرضه، قیمت جهانی طلا با روند نزولی روبرو خواهد شد.  

در همین حال شماری از کارشناسان مسائل اقتصادی معتقد هستند که به احتمال قریب به یقین، در جلسه روز سیزدهم و چهاردم ماه جاری میلادی از سوی بانک «فدرال رزرو» آمریکا، اولین افزایش نرخ بهره بانکی اعلام خواهد شد که طبیعتا خبر خوشی برای طلا نخواهد بود.  

بر همین اساس به دلیل قوت گرفتن افزایش نرخ بهره، بیشتر تجار طلا به فروش آن روی آورده اند و حجم جهانی ذخایر طلای در دست تجار ۳.۳ درصد کاهش یافته است.

منبع خبر: خبر گزاری مهر
  ۲۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱:۴۷:۲۰ بعد از ظهر

شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد