اثرپذیری مثبت بورس از تصمیم نفتی کشورهای تولید کننده

اثرپذیری مثبت بورس از تصمیم نفتی کشورهای تولید کننده
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: افزایش جهانی قیمت نفت در پی تصمیم کشورهای تولید کننده بر سر کاهش سقف تولید می تواند به لحاظ روانی در بورس اثر مثبت بگذارد و این موضوع به صورت مستقیم و غیرمستقیم نیز بر سودآوری برخی شرکتها اثرگذار است.

امیر موحد در خصوص تاثیر آخرین تحولات جهانی بازار نفت بر بازار سرمایه گفت: بدون شک یکی از مولفه های اثرگذار بر اقتصاد و بورس کشور موضوعات مربوط به تحولات قیمت جهانی نفت است که خوشبختانه کشورهای تولید کننده نفت به این اجماع رسیده اند که باید برای حمایت از تولید حود اقداماتی انجام دهند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: از سوی دیگر نفت وزنه تعیین کننده ای در درآمدهای سالیانه کشور است که وضعیت جهانی و چشم انداز طلای سیاه عدد آن را در بودجه تعیین می کند و بر این اساس در بودجه سال آینده نیز نفت در قیمت 56 دلار دیده شده است که با توجه به شرایط فعلی تحقق آن در سال آینده دور از ذهن نیست.

وی اضافه کرد: از این جهت به دلیل تاثیرپذیری اقتصاد کشور، افزایش جهانی قیمت نفت می تواند به لحاظ روانی در بورس اثر مثبت بگذارد و این موضوع به صورت مستقیم و غیرمستقیم نیز بر سودآوری برخی شرکتها اثرگذار است.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: از سوی دیگر افزایش قیمت نفت و حصول درآمدهای نفتی در بودجه مساوی است با تحقق منابع مالی برای به سرانجام رساندن پروژه های عمرانی کشور، که از این جهت نیز بسیاری از صنایع از حالت رکود خارج می شوند که این موضوع نیز می تواند برای بورس خبر خوبی باشد و بر رونق و افزایش نقدینگی بازار سهام اثرگذاری مثبتی داشته باشد.

تولید کنندگان نفت با هدف تقویت قیمت ها تصمیم گرفته اند تولید خود را در مجموع 1.8 میلیون بشکه در روز کاهش دهند که این مسئله به تثبیت قیمت نفت در بالای 50 دلار منجر شده است.

منبع خبر: خبر گزاری تسنیم
  ۲۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۷:۵۱:۳۹ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد