گزارش برنا از مدیریت سایت زر

گزارش برنا از مدیریت سایت زر
بیشتر دختران جوان زیر سی سال - پولدارهایی که جواهرات مرغوب استفاده می‌کنند -طالب خرید جواهراتی با سنگ‌های الماس و برلیانند و کمتر کسی سراغ خرید زمرد و یاقوت می‌رود.
شاید داشتن جواهر نیاز اصلی بشر برای ادامه حیات نباشد اما همیشه مورد توجه بوده و علاقمندان خاص خودش را داشته است. کسانی هستند که نوع گردنبند، انگشتر و حتی دکمه سردست‌شان برایشان همان قدر اهمیت دارد که خیلی چیزهای روزمره دیگر!
"مسعود رضایی"، جواهرساز جوانی که است به قول خودش 8 سال است که وارد این حرفه شده و سه سال اخیر را به طور تخصصی درمورد جواهرات گرانقیمت فعالیت می‌کند.رضایی متخصص سنگ‌های قیمتی است و می‌گوید: با مشاهده دقیق و از نزدیک سنگ‌ها به راحتی می‌شود به اصل بودن و تقلبی بودن آن‌ها پی برد و تاکید می‌کند حتی افراد متبحر هم نمی‌توانند با یک نگاه، اصل بودن جواهری که بر گردن کسی آویخته شده را  تشخیص بدهند.
به گفته این جواهر فروش بیشتر دختران جوان زیر سی سال- پولدارهایی که جواهرات مرغوب استفاده می‌کنند- طالب خرید جواهراتی با سنگ‌های الماس و برلیانند و کمتر کسی سراغ خرید زمرد و یاقوت می‌رود. زمرد و یاقوت بیشتر برای افراد متاهل بالای سی سال است. هرچند که زمرد را بیشتر خانم‌های بالای 45 سال استفاده می‌کنند. زمرد قیمت بالایی دارد و به خاطر رنگش بیشتر توسط این قشر خاص استفاده می‌شود.
سرویس و حلقه های رویایی
باور کردن قیمت برخی از آن‌ها واقعا سخت است. رضایی درباره گرانترین سرویس‌شان می گوید:سرویس کامل جواهری از زمرد کلمبیا است که 236میلیون تومان قیمت دارد. قیمت هر کاری به خاطر سنگ‌هاست.
ارزانترین سرویس جواهر را هم می شود با حدود 2میلیون تومان تهیه کرد. این را رضایی می گوید و ادامه می دهد: این قیمت‌ها در مورد حلقه های ازدواج هم وجود داردو تا به حال برای حلقه، فروشی بیشتر از 15میلیون و 900هزار تومان نداشتیم اما این قابلیت وجود دارد که حلقه های گرانتری هم تولید کرد. اما میانگین متوسط حلقه‌ها حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان است.
رضایی با تاکید به این که کار فروش جواهرات نقدی است می‌گوید: گاهی افراد برای خرید قسطی مراجعه می کنند هر چند تعدادشان کم است اما معمولا جواهرسازان قبول نمی‌کنند، این کار حتی در بین نمایندگی‌های برندهای معبر دنیا هم مرسوم نیست، چون کار جواهرات همیشه نقدی است.
جواهرات جانبی، برای خارجیان مقیم ایران
به جز جواهرات موجود، برخی جواهرات مشتری‌های خاص خودشان را دارند. جواهراتی مثل گیره پول، گیره کراوات، دکمه سردست و پابند که به قول رضایی بیشتر مشتری‌های این جواهرات خارجی‌هایی مقیم ایران و افراد متمول بالای شهر هستند. از قیمت‌ها که می‌پرسی تازه می‌فهمی که ممکن است مدیری دکمه سردستی روی آستینش داشته باشد که اندازه یک ماشین پراید می‌ارزد.
رضایی درباره این جواهرات خاص می‌گوید: گیره پول بیشتر توسط خارجی‌ها استفاده می‌شود و مثل گیره کاغذ است و قیمت یک گیره معمولی 450 هزار تومان به بالا است. حدود 9 گرم وزن و 7تا 10 سانت هم ارتفاع دارد.
دکمه سردست را هم بیشتر مدیران و داماد‌ها خریداری می‌کنند که اگر جواهر باشد حدود 9میلیون تومان قیمت دارد. البته می‌شود از نگین‌های بدلی هم استفاده کرد که حدود 450هزار تومان قیمت دارد.
حداقل سرمایه مورد نیاز سه میلیون تومان
اگر جوانی بخواهد وارد این حرفه بشود نیازی به حامی ندارد همان طور که حامی نداشتم، این جملات را رضایی می‌گوید و ادامه می‌دهد: خیلی وقت‌ها کسانی که با حامی خاصی وارد بازار می‌شود کم کم به سمت و سوی دیگری سوق پیدا می‌کنند. جواهرسازان اکثرا افراد معمولی هستند.
از سرمایه اولیه برای شروع این حرفه که می‌پرسی مکثی می‌کند و می‌گوید: سرمایه اولیه بستگی به نوع کار دارد اما حداقل با 3 میلیون تومان می‌شود این کار را شروع کرد. هر چند که این سرمایه خیلی کم و در حد از صفر شروع کردن است اما امکان این که فرد با همین سرمایه موفق شود هست.

جواهرسازی شغل پر زرق و برقی است که خیلی از جوانان آرزوی آن را دارند؛ اما رضایی از مشکلات کار هم می‌گوید و تاکید می‌کند: شاید به قیافه این شغل نخورد اما واقعا دل و جرات می‌خواهد و خیلی وقت‌ها سر آدم کلاه می‌رود و گاهی حتی ضررها بیشتر از سود است.مثلا اگر یک انگشتر جواهر شش میلیون تومانی به دل مشتری ننشیند عودت دادن سنگ های آن حداقل 2 میلیون تومان برای ما ضرر دارد.
هرچند که برخی از زوج‌های جوان این روزها با ترس و لرز نوسانات قیمت طلا را رصد می کنند تا بتوانند از عهده خرید یک سرویس معمولی و ساده برآیند کسانی هستند که به راحتی و با پول نقد جواهراتی خریداری می کنند که گاهی هم قیمت یک خانه در یک محله خوب تهران است...
گزارش:مریم طالقانی
منبع خبر: خبرگزاری برنا
  ۱ تیر ۱۳۹۰ ساعت ۹:۱۷:۲۵ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد