توافق اوپک سرمایه‌گذاران را به بازار خوش‌بین کرد

توافق اوپک سرمایه‌گذاران را به بازار خوش‌بین کرد
به دنبال تصمیم کشورهای عضو و غیراوپک برای کاهش حدود 2 میلیون بشکه نفت در روز،سرمایه گذاران به بازار نفت خوشبین شدند.

مدیران مالی پس از توافق اوپکی ها و غیر اوپکی ها بر سر کاهش تولید، سرمایه گذاری های خود را به بیشترین حد از جولای 2014 رسانده اند. قیمت ها به بالاترین حد خود در 17 ماه گذشته رسیده است.

این استقبال نشان می دهد که سرمایه‌گذاران به طور کامل توافق اوپکی ها و غیر اوپکی ها را پذیرفته اند و اجماع فکری آنها بر این است که به زودی تولید نفت در بازار کاهش می یابد.البته به دنبال این اتفاق باید منتظر افزایش قیمت ها در بازار هم بود.
گزارش ها نشان می دهد که میزان سرمایه‌گذاری بر نفت وست تگزاس 2.5 در هفته گذشته افزایش داشته است. اوپک در 30نوامبر در وین به توافقی رسید که برمبنای آن اعضا تولید روزانه نفت خود را 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش می دهند و 6 ماه اول در مجموع به 32.5 میلیون بشکه در روز می رسانند. به این توافق کشورهای دیگری مانند روسیه و قزاقستان نیز اضافه شدند که برنامه دارند تولید خود را 558 هزار بشکه در روز کاهش دهند.

پیش از این اوپک در اجرای توافق در رابطه با کاهش تولیدات موفق نبود و اعضا به تعهدی که داده بودند عمل نکردند. خالد النعیم وزیر نفت وقت  عربستان سعودی در یکی از جلسات تاریخی اوپک گفته بود « متاسفانه ما در این بخش تمایل به تقلب داشتیم.»
حالا برنامه این است که در 6 ماه نخست سال 2017 ، 600 هزار بشکه نفت از حجم تولید اوپک کاهش یابد. این در حالی است که مجمع بین المللی انرژی پیش بینی کرده  تا آخر سال 2017 تولید نفت در جهان کاهش پیدا نمی کند. فردای اعلام IEA  اوپک گفت که محدودیت های تولید تا نیمه اول سال بر تقاضا و عرضه تاثیر خواهد گذاشت.

عربستان پس از دو سال قدمی برای افزایش قمیت در بازار برداشته است و سرمایه گذاران به این تصمیم تکیه کرده اند.

منبع خبر: خبر آنلاین
  ۲۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۹:۲۳:۰ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد