اعتبار جداگانه برای آب و برق مسکن مهر در بودجه 96

اعتبار جداگانه برای آب و برق مسکن مهر در بودجه 96
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو با بیان اینکه برای اولین بار ردیف بودجه جداگانه‌ای برای تأمین آب و برق واحدهای مسکن مهر در سال 96 دیده شده است، گفت: مراحل حقوقی بازگشت سهام مهاب‌قدس و مپنا به وزارت نیرو در حال انجام است.

علیرضا دائمی با تأکید بر اینکه سرانجام تلاش‌های وزارت نیرو نتیجه داد و در بودجه 96 ردیف بودجه‌ای جداگانه برای تأمین آب و برق واحدهای مسکن مهر اختصاص یافت،‌گفت: برای تأمین آب و برق واحدهای مسکن مهر 125 میلیارد تومان در بودجه 96 دیده شده است که این رقم سهم دولت است.

وی در پاسخ به این سؤال مبنی بر اینکه آیا مراحل قانونی بازگشت سهام مپنا و مهاب‌قدس به وزارت نیرو به سرانجام رسید، گفت: مراحل حقوقی بازگشت سهام مپنا و مهاب‌قدس به وزارت نیرو در حال انجام است.

دائمی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه واگذاری نیروگاه‌ها به بخش خصوصی در چه وضعیتی است، خاطر نشان کرد:‌ واگذاری نیروگاه‌ها به بخش خصوصی بر اساس ضوابط قانونی پیش می‌رود و بر اساس اصل 44 قانون اساسی قرار است که 20 درصد نیروگاه‌ها در اختیار وزارت نیرو قرار داشته باشد و در حال حاضر نیز 55 درصد تولید برق کشور توسط بخش خصوصی انجام می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو اضافه کرد:‌در حال حاضر 35 هزار مگاوات نیروگاه به بخش خصوصی واگذار شده است.

وی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود نهادهای نظارتی برای قراداد یونیت اینترنشنال ترکیه برای ساخت نیروگاه در ایران ورود کرده‌اند آیا صحت دارد،گفت:‌ قرارداد یونیت اینترنشنال ترکیه مجوز شورای اقتصاد را دارد و هنوز هم این موضوع در جریان است. این قرارداد به مرحله نهایی نرسیده است بنابراین دستگاه‌های مختلف با ارائه برخی نظرات نیز در این خصوص ورود کرده‌اند.

دائمی با اشاره به لزوم مشارکت بخش خصوصی در اجرای طرح‌ها برای ایجاد توسعه متوازن صنعت آب و برق در کل کشور، گفت: وزارت نیرو از وزارت‌خانه‌های پیشرو در مشارکت دادن بخش خصوصی در اجرای پروژه‌های صنعت آب و برق کشور بوده و در حال حاضر نیز سهم بخش خصوصی در اجرای پروژه‌های مربوط به بخش برق کشور بیش از 55 درصد است.
وی با اشاره به مواد مهم لایحه برنامه ششم توسعه اظهار داشت: در لایحه برنامه ششم توسعه بخش‌های بسیار مهمی در مورد توسعه صنعت آب و برق وجود دارد؛ به طور مثال در ماده 41 این لایحه دولت متعهد شده برای مدیریت مناسب آب در بخش کشاورزی و رونق این صنعت تا پایان این برنامه اقدام به تشکیل بیش از 1400 تشکل آب‌بران و همچنین تغییر الگوی کشت در برخی مناطق و محدودیت توسعه کشت افقی (افزایش سطح زیرکشت) در کشور کند.
وی افزود: در ماده 45 این لایحه نیز به موارد بسیار مهمی از جمله توجه به حقابه‌های زیست محیطی، تعادل بخشی به سفره‌های آب زیرزمینی، ارتقای بهره‌وری از طریق کشت محصولات کم آب‌بر و محصولاتی که ارزش صادراتی دارند و همچنین بحث‌های بسیار مهمی چون بازچرخانی آب، مدیریت آب مجازی و آب‌های نامتعارف، اشاره شده است.
دائمی تأکید کرد: در دنیا مسئله بازچرخانی آب از سال‌ها پیش در حال اجرا شدن است و امروز در برخی از کشورهای توسعه یافته بیش از 8 بار آب بازچرخانی می‌شود و این امر توانسته تا حد بسیار زیادی به کمبود منابع آبی و مدیریت بهینه مصرف منابع آب در این کشورها کمک کند.
وی تصریح کرد: در حال حاضر بیش از 30 درصد از محصولات کشاورزی ما از مزرعه تا سفره مردم هدر می‌رود و این مسأله باعث هدررفت بیش از 25 میلیارد مترمکعب آب در کشور می‌شود.
معاون امور اقتصادی و برنامه‌ریزی وزر نیرو ادامه داد: در ماده 12 لایحه برنامه ششم به بحث برق‌دار کردن چاه‌های کشاورزی و نصب کنتورهای هوشمند تأکید شده و مقرر شده حدود 10 درصد از ورودی صندوق توسعه ملی برای اجرای مدیریت بهره‌وری آب از جمله همین نصب کنتورهای هوشمند یا بازچرخانی آب و ... تخصیص داده شود.
وی گفت: براساس این لایحه قرار است در سال‌های آتی برای جبران کمبود آب در کشور برنامه‌ریزی‌هایی جهت افزایش 30 درصدی بهره‌وری از منابع آب و همچنین شیرین سازی آب دریاها انجام شود.
دائمی تأکید کرد: براساس این لایحه و در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بناست که حدود 70 درصد از تأمین خدمات فنی و تجهیزات شیرین سازی آب دریاها از طریق شرکت‌های دانش بنیان انجام شود.
وی خاطر نشان کرد: در ماده 47 لایحه برنامه ششم توسعه برنامه ریزی شده که دسترسی مشترکین به سیستم فاضلاب حدود 25 درصد افزایش یابد و در ماده 48 نیز به حفاظت از تالاب‌ها و ایجاد مدیریت سبز بسیار تأکید شده است.
وی اضافه کرد: خوشبختانه توجه به مدیریت سبز در سال‌های اخیر در مجموعه وزارت نیرو در دستورکار قرار گرفته و از نمونه‌های آن می‌توان به تأمین انرژی همین ساختمان وزارتخانه اشاره کرد که بخش عمده‌ای از انرژی آن از پنل های خورشیدی و CHP ها تأمین می‌شود.
همچنین وی در ادامه با اشاره به پیش بینی قیمت تعرفه‌های آب و برق در لایحه برنامه ششم گفت: در این لایحه صراحتاً اشاره شده که تا افق 1404 بایستی قیمت تعرفه‌های آب و برق واقعی شده و به قیمت تمام شده برسد و همچنین راندمان نیروگاه‌ها نیز سالانه یک درصد افزایش یابد.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو ادامه داد: کاهش تلفات توزیع برق نیز از جمله موارد پیش بینی شده است که خوشبختانه در این زمینه نیز وزارت نیرو از سه سال قبل کارهای بسیار خوبی انجام داده و توانست تلفات توزیع را از 15 درصد به 11 درصد برساند.
وی تأکید کرد: بر اساس این لایحه کشورمان تا پایان برنامه بایستی تبدیل به هاب انرژی در منطقه شود و پیش شرط آن ورود بخش خصوصی به توسعه این صنعت و فراهم کردن بازار مناسب برای سرمایه گذاری در این صنعت است.
وی افزود: در حال حاضر سهم انرژی‌های تجدیدپذیر از کل برق تولیدی کشور حدود 0.32 و سهم تولید پراکنده (CHP ) حدود 1.13 درصد است که بایستی براساس پیش بینی‌های لایحه به حدود 15 درصد برسد.
دائمی در پایان در مورد درآمد ناشی از صادرات برق گفت: بر اساس این برنامه پیش‌بینی شده که حدود 3 هزار میلیارد تومان از درآمدهای وزارت نیرو از محل صادرات برق به کشورهای همسایه باشد که در صورت برقراری امنیت در برخی کشورهای ناامن همسایه می‌توان شاهد ارقامی بالاتر از این میزان پیش بینی شده بود.

منبع خبر: خبرگزاری فارس
  ۲۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۹:۳۷:۲۷ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد