نفت ایران وارد حیاط خلوت عربستان شد

نفت ایران وارد حیاط خلوت عربستان شد
ایران با فروش روزانه ۷۰۰ هزار بشکه نفت به ۱۵ شرکت و پالایشگر اروپایی درحالی به رکورد جدیدی دست یافته که برای نخستین بار فروش نفت ایران به برخی از مشتریان سنتی عربستان در اروپا آغاز شده است.

با امضای قراردادهای فروش نفت به بیش از ۱۵ شرکت و پالایشگر بزرگ اروپایی، رکورد صادرات نفت خام ایران به کشورهای قاره سبز در دوران پسابرجام شکسته شد.

سیدمحسن قمصری مدیر امور بین‌الملل فروش نفت در گفتگو با مهر با بیان اینکه هم اکنون حجم صادرات نفت خام ایران به کشورهای اروپایی به حدود ۷۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است، گفت: این یک رکورد جدید فروش نفت خام به کشورهایی اروپایی در دوران پسابرجام به شمار می‌رود.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت با تاکید بر اینکه هم اکنون فروش نفت خام ایران به شرکت‌های اروپایی در قالب قراردادهای بلند مدت و تک محموله انجام می‌شود، تصریح کرد: در حال حاضر شرکت‌هایی از یونان، انگلیس، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، اتریش، سوئیس، مجارستان، لهستان و روسیه اقدام به خرید نفت خام از ایران می‌کنند.

این مقام مسئول همچنین با اشاره  به توافق اوپکی‌ها به منظور افزایش ۹۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران برای سال ۲۰۱۷ میلادی، تاکید کرد: در صورتی‌که بخشی از این افزایش تولید بخواهد روانه بازار شود امکان جذب مشتری برای آن وجود دارد و محدودیتی برای فروش نفت خام نداریم.

لیست مشتریان نفتی ایران در قاره سبز

در شرایط فعلی شرکت ملی نفت ایران با ۶ شرکت بزرگ اروپایی شامل توتال فرانسه، ساراس ایتالیا، هلنیک پترولیوم یونان، لوک اویل روسیه، سپسای اسپانیا و توپراش ترکیه قراردادهای بلندمدت فروش نفت امضا کرده به طوری‌که به طور متوسط بیش از ۶۰ درصد فروش نفت به پالایشگران اروپایی از طریق قراردادهای بلندمدت انجام می‌شود.

از ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون به طور متوسط روزانه ۱۶۰ هزار بشکه نفت توسط توتال فرانسه، ۶۰ هزار بشکه توسط هلنیک پترولیوم یونان، ۳۰ تا ۶۵ هزار بشکه توسط ساراس ایتالیا، حدود ۸۰ هزار بشکه توسط لوک اویل روسیه، ۶۰ هزار بشکه توسط سپسای اسپانیا و حدود ۱۵۰ هزار بشکه نفت توسط توپراش ترکیه خریداری شده که پیش بینی می‌شود این روند برای سال ۲۰۱۷ میلادی هم ادامه یابد.

در کنار قراردادهای بلندمدت و یا یکساله فروش نفت ایران به این ۶ شرکت بزرگ نفتی اروپایی، شرکت ملی نفت ایران با ۹ شرکت نفتی دیگر اروپایی قراردادهای تک محموله نفت خام و یا میعانات گازی امضا کرده است.

تاکنون ایران با شرکت‌های «او ام وی» اتریش، انی ایتالیا، لوتوس و «پی کی ان اورلن» لهستان، «او ام ال» مجارستان، شل و برتیش پترلیوم انگلیس، ویتول سوئیس و رپسول اسپانیا قرارداد تک محموله فروش نفت خام سبک، سنگین و میعانات گازی امضا کرده است.

نکته قابل توجه برای فروش نفت خام ایران به شرکت‌های اروپایی آن است که نفت فروخته شده صرفا در پالایشگاه‌های این کشور مورد استفاده قرار نمی‌گیرد به طوری‌که برخی از محموله‌های نفت صادراتی ایران در پالایشگاه‌هایی در رومانی، آلمان، هلند، لیتوانی و ... پالایش و مورد مصرف قرار گرفته است.

علاوه بر این تاکنون ایران مذاکراتی با شرکت‌هایی همچون روس نفت، زابرژنفت روسیه و چند شرکت دیگر بلوک شرق اروپا برای امضای قراردادهای تک محموله و یا یکساله فروش نفت خام و یا میعانات گازی انجام داده است.

از سوی دیگر از کشورهایی همچون بلاروس، اوکراین، بوسنی، بلغارستان، کرواسی، آلبانی، اسلوونی، صربستان، جمهوری چک و ... هم به عنوان بازارهای جدید نفتی ایران در اروپا نام برده می شود و این احتمال دارد که برخی از محموله‌های فروخته شده نفت ایران به شرکت‌های معتبر در پالایشگاه‌های این کشورها مورد استفاده قرار بگیرد.

منبع خبر: خبرگزاری مهر
  ۳۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۷:۵۵:۷ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد