مطالعات شرکت دانمارکی برای توسعه لایه نفتی پارس جنوبی

مطالعات شرکت دانمارکی برای توسعه لایه نفتی پارس جنوبی
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: تفاهم نامه مطالعات لایه نفتی پارس جنوبی با شرکت مرسک دانمارک امضا شده و این شرکت در مطالعات لایه نفتی فعال شده است و به دنبال این هستیم که در آینده ای نزدیک اقدام به امضای موافقتنامه (HOA) توسعه لایه نفتی کنیم.

«غلامرضا منوچهری» معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران اظهار داشت: توسعه لایه نفتی پارس جنوبی از اولویت های وزارت نفت است و برای فاز دوم توسعه آن در قالب قراردادهای جدید نفتی برنامه ریزی شده است.

وی افزود: تفاهم نامه (MOU) مطالعات لایه نفتی پارس جنوبی با شرکت مرسک دانمارک امضا شده و این شرکت در مطالعات لایه نفتی فعال شده است و به دنبال این هستیم که در آینده ای نزدیک اقدام به امضای موافقتنامه (HOA) توسعه لایه نفتی کنیم.

این مقام مسئول در پاسخ به اینکه "کدام شرکت برای امضای موافقتنامه توسعه لایه نفتی پارس جنوبی مطرح است؟"، گفت: با شرکت های مختلفی در حال مذاکره هستیم.

وی ادامه داد: تا پایان سال جاری شاهد آغاز تولید نفت از لایه نفتی پارس جنوبی در فاز اول توسعه آن هستیم.

لایه‌های نفتی پارس جنوبی در فاصله تقریبی 100 کیلومتری ساحل ایران، در میانه خلیج فارس در مجاورت مرز مشترک آبی ایران و قطر قرار دارد. برآوردها در خصوص میزان نفت درجای لایه نفتی پارس جنوبی بسیار متفاوت است به‌طوری که میزان نفت درجا در این مخزن مشترک بین ایران و قطر از 1.6 میلیارد بشکه تا 20 میلیارد بشکه برآورد شده است.

این مخزن مشترک نفتی در سمت ایران با نام "لایه‌های نفتی پارس جنوبی" و در سمت قطر با نام میدان "الشاهین" شناخته می‌شود. در حالی که قطر از سال 1992 میلادی (1371 شمسی) توسعه لایه نفتی مشترک با ایران در پارس جنوبی را آغاز کرده بود و تولید قطر در سالهای اخیر به 300 هزار بشکه در روز رسیده است؛ شرکت ملی نفت ایران در سال 1383 قرارداد توسعه لایه نفتی پارس جنوبی را با شرکت توسعه پتروایران امضا کرد اما در مدت 12 سال گذشته از امضای این قرارداد، ایران نتوانسته حتی یک قطره نفت از این مخزن مشترک برداشت داشته باشد.

منبع خبر: خبر گزاری تسنیم
  ۳۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۸:۳۷:۳۹ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد