یونان خواستار واردات گاز ایران شد

یونان خواستار واردات گاز ایران شد
دور جدید مذاکرات ایران و یونان با محور فروش گاز و تسویه مطالبات معوق شرکت هلنیک پترولیوم در تهران انجام شد.

دور جدید مذاکرات نفتی ایران و یونان بین امیرحسین زمانی‌نیا معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت و «جرج کاتروگ کالوس» قائم مقام وزارت امور خارجه یونان امروز با محور وصول مطالبات نفتی و توافق بر سر خرید گاز طبیعی به میزبانی تهران برگزار شد.

حسین اسماعیلی مدیرکل اروپا، آمریکا و همسایگان دریای خزر وزارت نفت با اشاره به علاقه‌مندی یونان برای خرید گاز از ایران، گفت: شرکت‌های یونانی علاقه‌مند به حضور در صنایع پالایش و گاز ایران هستند و همچنین برای خرید گاز از ایران ابراز تمایل کردند.

«جرج کاتروگ کالوس» قائم مقام وزارت امور خارجه یونان با تاکید بر اینکه یونان اهمیت زیادی برای روابط با ایران قائل است و آتن نیز علاقه‌مند است در زمینه‌های مختلف همکاری‌های خود را با ایران گسترش دهد، تصریح کرد: سفر سال گذشته «آلکسیس سیپراس» نخست وزیر یونان به تهران راه را برای توسعه همکاری‌های ٢ کشور هموار کرد و یونان آمادگی دارد راه‌های مختلف افزایش همکاری‌های اقتصادی با ایران را به ‌کار گیرد.

ایران و یونان پیشتر بر سر بدهی های معوق نفتی توافق کرده بودند که در مدت زمان ۲ سال کل طلب نفتی ایران توسط شرکت هلنیک پترولیوم یونان پرداخت شود.

امیرحسین زمانی‌نیا معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت پیشتر در گفتگو با مهر با تاکید بر اینکه در طول دو سال گذشته چندین دور مذاکره بین مقامات ایرانی و یونانی در تهران و آتن انجام شده است، تصریح کرده بود: بر اساس توافق نهایی انجام گرفته بین دو کشور مقرر شده که در مدت زمان حدود دو سال کل طلب نفتی ایران توسط یونان پرداخت شود.

در همین حال زمانی‌نیا معاون امور بین‌الملل وزیر نفت پیشتر حجم طلب نفتی ایران از پالایشگاه‌های یونانی را ٩٠٠ میلیون یورو (معادل بیش از یک میلیارد دلار) اعلام کرده بود.

یونان در سال‌های ۲۰۱۰ تا  ۲۰۱۲ میلادی حدود ۵ تا ۶ میلیارد دلار بابت خرید نفت به ایران پرداخت کرد اما توقف واردات نفت از ایران به دلیل تحریم‌ها و توقف تولید نفت لیبی (در همان برهه زمانی) شرکت‌های یونانی را وادار کرد تا خرید نفت خود از روسیه و قزاقستان را افزایش دهند.

منبع خبر: خبرگزاری مهر
  ۳۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۹:۵۰:۱۲ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد